Publicystyka

Wszyscy Sithowie nowego kanonu Star Wars

(15/29) Darth Noctyss

Darth Noctyss była kobietą, która udała się na Exegol w poszukiwaniu nieśmiertelności, okrutnie pustosząc wiele światów w trakcie swoich poszukiwań. Na Exegolu Noctyss spotkała zdeformowaną istotę imieniem Sanguis, która z czasem stała się jej sługą. Głęboko pod powierzchnią Exegola Noctyss odkryła laboratorium i notatki dotyczące rytuału, mającego zapewnić jej nieśmiertelność. Po długich naukach podjęła się przejścia rytuału, poświęcając przy tym Sanguisa. W wyniku swoich działań Noctyss przemieniła się w stworzenie podobne do Sanguisa, dowiadując się przy tym, że jej sługa to tak naprawdę Mroczny Lord Sithów, który wcześniej popełnił ten sam błąd, co ona, a teraz zmanipulował ją, by uwolnić się od swojego nieśmiertelnego losu.

Darth Noctyss była w stanie korzystać z błyskawic Mocy i używała płaszcza oraz kaptura, aby zamaskować swoją tożsamość. Korzystała także z miecza świetlnego z zakrzywionym ostrzem, które było charakterystyczne dla konkretnego odłamu Sithów.

Noctyss pojawiła się w jednym z opowiadań książki Dark Legends autorstwa George’a Manna.


(16/29) Darth Sanguis

Jak mogliście dowiedzieć się powyżej, Darth Sanguis trafił na Exegol w poszukiwaniu nieśmiertelności, co doprowadziło go do przemienienia się w zdeformowaną kreaturę, uwiezioną na wieczność w swojej nowej postaci. Gdy Darth Noctyss przybyła na planetę, Sanguis zmanipulował ją, doprowadzając do uwolnienia swojej duszy z nieśmiertelnego ciała i przekazania klątwy na kolejną nieszczęśniczkę.

Sanguis pojawił się w jednym z opowiadań książki Dark Legends autorstwa George’a Manna.


(17/29) Darth Krist-Ov

Nie jest do końca jasne, czy Darth Krist-Ov rzeczywiście istniał, tym niemniej jego postać poniekąd pojawia się w jednym z komiksów serii Star Wars Adventures (12, 2017), rozgrywającym się w czasie Wojen klonów. Postać Krist-Ova odgrywana była podczas sztuki teatralnej przez męskiego aktora rasy ludzkiej dla senatorów Republiki, którzy gościli w systemie Cirius.

Sztuka opowiadała o tragicznej historii Sitha i jego miłości, będącej członkinią Zakonu Jedi. Między dwójką doszło do konfrontacji, w wyniku której Mroczny Lord otrzymał śmiertelny cios, gdy próbował wyznać swoje uczucia.


(18/29) Darth Skrye

Darth Skrye była Sithem płci żeńskiej. W roku 82 przed bitwą o Yavin jej głos w wizji Mocy usłyszał padawan Jedi Dooku, po tym, jak na planecie Asusto napotkał kult znany jako Kaznodzieje Hakotei. W opisywanej wizji Skrye stwierdziła, że Sithowie właśnie się odrodzili, po czym uruchomiła superbroń o nazwie Cauldron, doprowadzając tym samym do rozerwania planety na strzępy.

Wizja Darth Skrye ukazana została się w słuchowisku Dooku: Jedi Lost.

(19/29) Ommin

Ommin był Sithem płci męskiej, który rządził jako król na długo przed wydarzeniami z sagi Skywalkerów. Znany był z tego, że nosił mechaniczny kręgosłup zwany Uprzężą Ommina (później z tej samej uprzęży korzystał Palpatine podczas wydarzeń z Epizodu IX!). Po raz pierwszy (i jedyny) Ommin wspomniany został w ramach książkowej adaptacji The Rise of Skywalker.

Postać Ommina oryginalnie pochodzi z Legend. Był następcą tronu planety Onderon, który po zyskaniu tytułu króla stał się jednocześnie uczniem innego potężnego Sitha – Freedona Nadda.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(20/29) Darth Shaa

Darth Shaa była Sithem płci żeńskiej o bliżej niezidentyfikowanej rasie. Po usłyszeniu o wrażliwym na Moc rzeźbiarzu imieniem Momin, który został uwięziony przez swój lud, Shaa wyruszyła, by go uwolnić, po czym uczyniła go swoim uczniem. W końcu sama została zabita przez Momina.

Wzmianka o Shaa po raz pierwszy pojawiła się w jednym z zeszytów serii komiksowej Darth Vader (22, 2017).


(21/29) Darth Momin

Darth Momin był Lordem Sithów, uczonym Ciemnej strony oraz rzeźbiarzem. W młodym wieku jego dzieła sztuki sprawiły, że został uwięziony przez tych, którzy uznawali je za niepokojące i odrażające. Darth Shaa uwolniła go, czyniąc Momina swoim uczniem, po czym wyszkoliła go w tajnikach Ciemnej strony Mocy.

Gdy w pewnym momencie poczuł, że nie ma sobie równych, Momin zabił Shaa i samodzielnie kontynuował zgłębianie Ciemnej strony. W końcu zbudował superbroń zdolną do zniszczenia całego miasta, ale jego najgłębszym pragnieniem było zamrożenie mieszkańców w momencie, gdy będą odczuwać możliwie największy strach. W trakcie chorego eksperymentu Momina interweniowali rycerze Jedi, a Sith stracił kontrolę nad energią broni, w wyniku czego jego fizyczne ciało zostało zniszczone, pozostawiając jedynie maskę ze świadomością w środku.

Milenia później Imperator Palpatine odnalazł maskę w archiwach Jedi i podarował ją Darthowi Vaderowi. Jak przekonał się Mroczny Lord Sithów, wciąż drzemała w niej potężna moc.

Wzmianka o Mominie po raz pierwszy pojawiła się w jednym z zeszytów serii komiksowej Darth Vader (21, 2017).


(22/29) Darth Wrend

Darth Wrend był legendarnym Lordem Sithów, który prowadził zaciekłą wojnę z Zakonem Jedi. Gdy w końcu uznano go za zmarłego, Wrend niespodziewanie powrócił i ponownie rozpętał wojnę z Jedi. Wiele lat później padawan Qui-Gon Jinn wierzył, że przepowiednia o powrocie zła, gdy sprawiedliwi utracą światło, może odnosić się właśnie do Dartha Wrenda, a nie do potencjalnej reinkarnacji Sithów, jak sądzili niektórzy.

W kanonie Darth Wrend został wspomniany w ramach książki Master & Apprentice autorstwa Claudii Gray. Co ciekawe, jego postać występuje też w Legendach, ale tylko jako niewykorzystany pomysł na antagonistę gry Star Wars: The Old Republic.


(23/29) Darth Krall

Darth Krall, pierwotnie znany jako Radaki, był wrażliwym na Moc mężczyzną. Z początku Radaki należał do Zakonu Jedi, jednak później stał się częścią tzw. Straconej Dwudziestki i dał się skusić Ciemnej stronie Mocy w wyniku przekonania, że Jedi powinni zachowywać więzi rodzinne oraz bogactwo po wstąpieniu do Zakonu. Porzuciwszy przynależność do Jedi, Radaki przyjął imię Darth Krall i stał się potężnym Lordem Sithów.

Krall nosił czarno-czerwony płaszcz i dzierżył miecz świetlny Sithów ze złotą rękojeścią. Brał udział w Bitwie Zmarnowanych Lat, zwyciężył i oswoił Koszmarną Koniunkcję. Jego miecz świetlny był przechowywany w kolekcji Świątyni Jedi na Coruscant.

Po tym, jak żyjąca w czasach Wielkiej Republiki Jedi Keeve Trennis została zainfekowana przez Drengiry, w jej wizjach pojawił się właśnie Krall.


(24/29) Darth Bane

Darth Bane był legendarnym Mrocznym Lordem Sithów i jedynym ocalałym ze zniszczenia Bractwa Ciemności z rąk Zakonu Jedi podczas wojny Jedi z Sithami (na tysiąc lat przed Wojnami klonów). Jako jedyny ocalały ze wszystkich Sithów, Bane uznał, że wewnętrzne walki osłabiły Sithów do tego stopnia, iż Jedi mogli ich zniszczyć. Aby temu zaradzić, Bane zreformował Sithów i stworzył Zasadę Dwóch, nakazującą, że w danym momencie może być tylko dwóch Sithów – mistrz i uczeń. Nowi Sithowie zainicjowali spisek, mający na celu zniszczenie Jedi i potajemne podbicie galaktyki. Po klęsce Bane’a, która według plotek została spowodowana przez jego ucznia na planecie Ambria, Jedi błędnie wierzyli, że wraz z nim pokonano Sithów.

Za pierwszy kanoniczny występ Dartha Bane’a uznaje się wizję z serialu The Clone Wars, jakiej mistrz Yoda doświadczył na planecie Moraband – w jej trakcie ukazał mu się duch lub zjawa Bane’a. Później Mroczny Lord przewijał się w wielu kanonicznych źródłach.


(25/29) Darth Plagueis

Darth Plagueis był wrażliwym na Moc Mrocznym Lordem Sithów z rasy Muun i mistrzem Dartha Sidiousa. Plagueis pragnął nieśmiertelności, wierząc w potęgę nauki, więc pracował ze swoim uczniem, prowadząc badania nad bioinżynierią i eksperymentując z jego zdolnością wpływania na midichloriany w celu stworzenia życia. Zdobył znaczną wiedzę o Mocy, ale ostatecznie został zdradzony i zamordowany przez własnego ucznia, zgodnie z obowiązującą od tysiąca lat Zasadą Dwóch. Sidious opowiedział później nieco zmodyfikowaną historię śmierci swojego mistrza, aby zwabić Anakina Skywalkera na Ciemną stronę Mocy.

Szerzej historia Plagueisa opisana jest w książce Darth Plagueis autorstwa Jamesa Luceno, jednak nie jest to obecnie powieść kanoniczna.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(26/29) Darth Maul

Nasze zestawienie zamkną Sithowie doskonale znani właściwie każdemu miłośnikowi Star Wars, bowiem pojawiali się zarówno w filmach, jak i serialach animowanych. Zacznijmy od Dartha Maula, którego historia jest niezwykle ciekawa.

Zabrak zaczynał jako pierwszy znany uczeń Dartha Sidiousa i w trakcie wydarzeń z Mrocznego widma stoczył walkę z Qui-Gon Jinnem oraz Obi-Wanem Kenobim, zabijając w jej trakcie pierwszego z nich, jednak samemu tracąc przy tym około 50% powierzchni ciała, co przez wiele lat fani uznawali za jego śmierć. Maul powrócił jednak w ramach serii Wojny klonów, lecz już nie jako Sith ani uczeń Palpatine’a, a jako użytkownik Ciemnej strony, którego napędzała chęć zemsty na Kenobim za to, co mu uczynił.

Po zakończeniu Wojen klonów i przekształceniu Republiki w Imperium, Maulowi udało się pozyskać kontrolę nad syndykatem zbrodni znanym jako Szkarłatny Świt, jednak jakiś czas później, już podczas wydarzeń z serialu Rebelianci, ponownie zdany był tylko na siebie. W międzyczasie zdążył pozbawić życia kilku imperialnych Inkwizytorów, próbował przeciągnąć na swoją stronę Ezrę Bridgera, a ostatecznie odnalazł Obi-Wana na pustynnej Tatooine, gdzie stracił życie w pojedynku z mistrzem Jedi.


(27/29) Darth Tyrannus

Po tym, jak Maul poniósł sromotną porażkę, kolejnym uczniem Sidiousa stał się Darth Tyrannus, znany także jako hrabia Dooku. Wiele lat przed przejściem na Ciemną stronę Dooku był członkiem Zakonu Jedi, a za jego szkolenie odpowiadał sam mistrz Yoda. Ostatecznie jednak, zawiedziony kształtem i sposobem funkcjonowania Zakonu, Dooku opuścił go i szybko stał się uczniem Palpatine’a. Bezpośrednio przed, jak i w trakcie trwania Wojen klonów, Tyrannus był jedną z najważniejszych figur w Federacji Niezależnych Systemów, prowadzącej wojnę z Republiką Galaktyczną.

Dooku ostatecznie zginął z ręki Anakina Skywalkera podczas bitwy nad powierzchnią Coruscant (w trakcie wydarzeń z Zemsty Sithów).


(28/29) Darth Sidious

Jeden z największych i najsprawniejszych manipulatorów w historii galaktyki – Sheev Palpatine. Był kwintesencją Zasady Dwóch, opracowanej 1000 lat wcześniej przez Dartha Bane’a, i po mistrzowsku wprowadzał w życie plan cichego przejęcia władzy nad całą galaktyką oraz obalenia Zakonu Jedi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Sidious zaczynał jako uczeń Dartha Plagueisa, jednak zabił swojego mistrza we śnie, gdy uznał, że jest już od niego potężniejszy. Palapatine przez lata misternie tkał intrygi i pracował nad tym, by stopniowo uzależnić od swoich wpływów planetę Naboo, a potem całą Republikę i Zakon Jedi, ostatecznie niszcząc niemal wszystkich swoich oponentów za pomocą jednego rozkazu.

Przez lata nikt nie potrafił stawić oporu Imperium stworzonemu przez Sidiousa, jednak ostatecznie udało się to Sojuszowi Rebeliantów i Luke’owi Skywalkerowi, który pokonał Sitha z pomocą swojego ojca, Anakina Skywalkera, będącego wcześniej uczniem Palpatine’a.

Choć wydawało się, że to koniec rządów strachu, Sidious wykorzystał wiedzę starożytnych Sithów i był przygotowany na ewentualną śmierć swojego „oryginalnego” ciała, opracowując wcześniej klona na planecie Exegol, do którego przeniosła się świadomość Imperatora po przegranej na Drugiej Gwieździe Śmierci. Definitywnie pokonany został dopiero przez swoją genetyczną wnuczkę, Rey, oraz Bena Solo na planecie Exegol.


(29/29) Darth Vader

Darth Vader, znany wcześniej jako Anakin Skywalker, nie należał do osób, mogących pochwalić się łatwym życiem. Wychowywał się jako niewolnik na Tatooine, skąd został zabrany przez Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego, którzy wykryli w chłopcu ogromny potencjał do korzystania z Mocy. Choć początkowo uznany został za zbyt dużego, by rozpocząć szkolenie, upór Qui-Gonna i później Obi-Wana przekonał członków Rady Jedi, by przyjęli Anakina do Zakonu.

Lata później, jako młody mężczyzna, Anakin związał się w tajemnicy z Padmé Amidalą, co zbiegło się w czasie z wybuchem Wojen klonów. Przez kilka lat Skywalker walczył ramię w ramię z Obi-Wanem i innymi Jedi, jednak ostatecznie strach przez utratą brzemiennej żony i manipulacje Dartha Sidiousa doprowadziły go do przejścia na Ciemną stronę, zdrady i zamordowania wielu Jedi oraz przyjęcia tytułu Dartha Vadera.

Przez niemal 20 lat rządów Imperium Darth Vader siał postrach w galaktyce, lecz finalnie, za namową swojego syna, Luke’a, powrócił na łono Jasnej strony Mocy i poświęcił życie, by pokonać dawnego mistrza, Dartha Sidiousa, na pokładzie Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Poprzednia strona 1 2

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.