Gwiezdne Wojny - HistoriePublicystyka

Easter Eggi, które pojawiły się w „Łotrze 1” [cz. 2]

Wczoraj mogliście poczytać na łamach naszej strony o Easter Eggach, które zawarto w najnowszej produkcji z uniwersum Gwiezdnych WojenŁotrze 1. Smaczków w spin-offie jest jednak znacznie więcej, co udowodnimy Wam poniżej. Oto druga część listy najciekawszych nawiązań, sprytnie wplecionych do filmu przez twórców.

Dejarik

image_bc196054

Dejarik, nazywany kolokwialnie „kosmicznymi szachami”, po raz pierwszy widzimy na statku Hana Solo – Sokole Millennium. Prymitywna wersja tej gry ukazana jest także w Łotrze 1, gdy Jyn i jej towarzysze zostają sprowadzeni do kryjówki Sawa Gerrery na planecie Jedha. Jego żołnierze grają tam właśnie w Dejarik wystruganymi figurkami.

Skąd Luke wziął kryptonim Czerwony 5?

nekuusvgdjfgoq_2_b

Dzięki Łotrowi wiemy już, jak Skywalker wszedł w posiadanie kryptonimu Czerwony 5, którym posługuje się po wstąpieniu w szeregi Rebelii. Okazuje się bowiem, że pierwszy właściciel owego kryptonimu zginął w bitwie nad planetą Scarif, zestrzelony w jednej ze scen przez myśliwiec TIE. Później młody Jedi przejął pseudonim po zmarłym tragicznie rebelianckim pilocie.

HAVw A6 Juggernaut

JuggernautROTS.jpg

Niedługo po tym, jak poznajemy dorosłą Jyn, dowiadujemy się także, że bohaterka jest więźniem w imperialnym obozie pracy, znajdującym na planecie Wobani. Erso jest transportowana wraz z innymi więźniami pojazdem HAVw A6 Juggernaut, który po raz pierwszy możemy zobaczyć w trzeciej części Prequelowej TrylogiiZemście Sithów. Potężne pojazdy transportowe używane były pierwotnie przez wojska Republiki, ale wygląda na to, że Imperium również znalazło dla nich zastosowanie.

Hammerhead

6dfjqv4l

Okręt Hammerhead napotykamy podczas bitwy o Scarif i trzeba przyznać, że scena z nim związana była naprawdę epicka – rebelianci użyli statku, by zepchnąć unieruchomiony imperialny niszczyciel w kierunku drugiego, co w efekcie doprowadziło do zniszczenia tarczy chroniącej planetę. Jednak po raz pierwszy Hammerheady pojawiły się w grze komputerowej Star Wars: Knights of The Old Republic i stanowiły trzon floty Starej Republiki. Później wprowadzono je do nowego kanonu za sprawą serialu Star Wars: Rebelianci, w którym miały epizodyczne cameo.

„Mam co do tego złe przeczucia”

ihaveabadfeeling-luke

Słynna kwestia, która stała się już równie rozpoznawalna co same Gwiezdne Wojny, pojawiła się także w jednej ze scen Rogue One. K-2SO próbuje wypowiedzieć ją, gdy wraz z Jyn i Cassianem wchodzą do archiwów na Scarif, lecz w połowie zostaje uciszony przez jednego z bohaterów.

„Niech Moc innych będzie z tobą”

may_the_force_be_with_you__4k__by_thegoldenbox-d9l74vx

Kwestię tę słyszymy kilkakrotnie, gdy Chirrut Imwe wypowiada ją w kierunku przechodniów na planecie Jedha. Na pierwszy rzut ucha może wydawać się, że to lekko zmodyfikowana wersja znanego „Niech Moc będzie z tobą”, lecz korzenie tego powiedzenia sięgają głębiej. Zwrot ów jest pozdrowieniem, które pierwotnie dla rycerzy Jedi wymyślił George Lucas, gdy Moc miała być jedynie bliżej nieokreśloną siłą, zwyczajnie spajającą życie w galaktyce. Dopiero podczas procesu twórczego pierwszej części Star Wars skrócono pozdrowienie do „Niech Moc będzie z Tobą” i zmieniono poniekąd koncepcję Mocy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.