Książki i komiksy

Ostatnia część książkowej trylogii „Koniec i Początek” zdradza losy Jar Jar Binksa po obaleniu Imperium

Choć w Polsce dopiero kilka dni temu ujrzeliśmy drugą część trylogii Koniec i Początek zatytułowaną Dług Życia, to za Oceanem powoli szykuje się już wydanie ostatniej części serii autorstwa Chucka Wendiga, której tytuł w oryginale brzmi Empire’s End. Dzięki portalowi Mashable.com odkrywamy, jaki los zgotował autor powieści słynnemu i wzbudzającemu skrajne emocje Gunguninowi, Jar Jar Binksowi.

Według redaktorów portalu, książka przedstawia Binksa jako błazna, który zabawia na ulicy dzieci uchodźców, a dorośli omijają go szerokim łukiem. Zaczepiony przez małego uchodźcę imieniem Mapo, Gungunin wyjawia swoje prawdziwe imię i tłumaczy, dlaczego znalazł się właśnie w takim miejscu:

„Jar Jar popełnił wieeelka błędy”, powiedział Gungunin, wyjaśniając, dlaczego jest niechciany gdziekolwiek się znajdzie. „Ci tam z Naboo myślą, że Misa pomógł Imperium.” Spojrzał w dal, zdradzając, że wie znacznie więcej, niż chce powiedzieć.

Czy bohater zasłużył na takie potraktowanie i los właściwie gorszy niż uśmiercenie? Jest to oczywiście kwestia sporna. Nie ma wątpliwości, że sam Wendig nie przepadał specjalnie za Binksem. Nie można jednak odmówić autorowi trafnej alegorii tego, jak odbierany był Gungunin przez społeczność fanowską – większość dorosłych gardziła nim i wolała raczej zapomnieć, że istnieje, zaś dzieci przyciągał zachowaniem godnym klauna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.