Rian Johnson w krótkim wpisie zdradza znaczenie tytułu „The Last Jedi”!

Ostatnimi czasy dowiedzieliśmy się sporo na temat tytułu VIII Epizodu Gwiezdnych Wojen. Najpierw poznaliśmy go w oryginale, czyli języku angielskim. Później, dzięki oficjalnym tłumaczeniom na inne języki (m.in. francuski i niemiecki) okazało się, że „Ostatni Jedi” odnosi się w tym przypadku do liczby mnogiej, czyli więcej niż jednego rycerza Jedi. Teraz, za sprawą wpisu jednego z fanów i odpowiedzi Riana Johnsona, być może dowiadujemy się czegoś więcej o znaczeniu tego zagadkowego wciąż tytułu.

Użytkownik Twittera napisał, że jego urodzinowym życzeniem byłoby poznać znacznie tytułu ósmej części sagi. Rian Johnson postanowił spełnić prośbę fana i odpowiedział na jego wpis:

https://twitter.com/rianjohnson/status/838759501771730944

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że reżyser posłużył się grą słów, by w żartobliwy sposób odnieść się do prośby autora tweeta, stwierdzając, że „Ostatni Jedi” oznaczają „finalnych Jedi”. Jednak za tymi słowami może kryć się coś jeszcze.

Pierwszą myślą jest oczywiście odniesienie tego określenia do sytuacji, którą zastaniemy na początku filmu, a możliwe także, że utrzyma się ona przez cały czas jego trwania – Luke Skywalker i Rey będą ostatnimi żyjącymi w tym momencie rycerzami Jedi. Jeśli jednak określenie „finalni Jedi” jest nieco bardziej permanentne? Być może Luke, Rey i ktoś jeszcze, o kogo istnieniu jeszcze nie wiemy, są ostatnimi z Jedi w całej historii odległej galaktyki, a po nich zakończy się era tego starożytnego zakonu? Z kierunku obranego przez Disney jasno wynika, że twórcy chcą przedstawić w swoich dziełach różne spojrzenia na zagadnienie mocy, a nie jedynie wąskie, dogmatyczne myślenie Sithów i Jedi. Sithowie praktycznie zostali już zastąpieni przez Zakon Ren. Dlaczego więc to samo nie miałoby spotkać Zakonu Jedi? Niewykluczone, że na jego popiołach powstanie coś nowego – inne spojrzenie na jasną stronę mocy, tak jak Zakon Ren reprezentuje inne spojrzenie na ciemną stronę.

Możliwości mamy wiele. Zobaczymy, czy jakaś z nich znajdzie odzwierciedlenie na kartach scenariusza.

Reklamy


Kategorie:Saga Star Wars

Tagi: , ,

2 replies

Trackbacks

  1. Bio-hexacrypt i o tym, jak plotki potrafią namieszać – czyli newsy z planu „The Last Jedi” – Rebelianckie Szumowiny
  2. Następne Star Wars Celebration dopiero w 2019 roku | Rian Johnson tłumaczy, co oznaczały jego słowa o „The Last Jedi” – Rebelianckie Szumowiny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: