Saga Star Wars

Wczoraj minęło 20 lat od premiery „Wersji Specjalnej” Gwiezdnych Wojen

star-wars-trilogy-special-edition-drew-struzan

Wczoraj, 21 marca, minęło dokładnie 20 lat od premiery Wersji Specjalnej pierwszej części oryginalnej trylogii Star Wars. Później sukcesywnie pojawiały się kolejne części sagi – Imperium Kontratakuje oraz Powrót Jedi. Jednak co stało u podstaw pomysłu odświeżenia ekranizacji przygód Luke’a Skywalkera, Lei Organy i Hana Solo?

Przede wszystkim wpływ na taką decyzję miała powstająca dopiero pierwsza część prequeli, czyli Mroczne Widmo. George Lucas chciał przypomnieć widzom o istnieniu sagi jeszcze przed premierą swojego nowego dzieła, a czy mógł być na to lepszy sposób, niż ponowne puszczenie w kinach pierwszych trzech filmów? Problem tkwił jednak w tym, że koniec lat 90. był również okresem rewolucji technologii cyfrowej w kinematografii, a pierwotne wersje epizodów IV, V i VI mocno się przez ten czas zestarzały. Wychodząc więc z założenia, że żaden film nie jest nigdy ukończony, a jego produkcja jest jedynie odłożona na później, podjęto decyzję o wydaniu zmodyfikowanych i poprawionych cyfrowo filmów.

Efekt tego zabiegu był dwojaki. Sam pomysł wydania poprawionych wersji i pokazania ich w kinach był przyjęty przez widzów bardzo ciepło, jednak wiele ingerencji w istotne elementy filmów podzieliło środowisko fanów (jak choćby Han strzelający jako drugi w scenie z kantyny).

Jakiego byśmy jednak nie mieli zdania o niektórych pomysłach George’a Lucasa, trzeba przyznać, że opisany zabieg dał oryginalnej trylogii drugie życie i pozwolił na ożywienie miłości do Gwiezdnych Wojen pośród wielu fanów.

W tym roku czeka nas 40. rocznica powstania Gwiezdnych Wojen. Jesteśmy ciekawi, co przygotował dla nas na tę okazję Lucasfilm. Dowiemy się tego już w połowie kwietnia, podczas Star Wars Celebration.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.