Saga Star Wars

„Star Wars: The Last Jedi” – analiza teasera

reyshandlastjedi

Od publikacji długo wyczekiwanego teasera Star Wars: The Last Jedi minęła już chwila, czas więc na analizę tego, co mogliśmy w nim zobaczyć i co może to oznaczać dla całokształtu filmu. Postaramy się odgadnąć szerszy kontekst treści przedstawionej w zwiastunie.

reylastjedi

Pierwszą rzucającą się w oczy sceną jest Rey łapiąca oddech, prawdopodobnie po wysiłku fizycznym który trudno jest w tej chwili określić. Po chwili Luke mówi do niej: „Oddychaj, po prostu oddychaj”. Jest to najwyraźniej element treningu zafundowanego młodej użytkowniczce Mocy przez dawnego mistrza Jedi.

achtolastjedi

Po chwili widzimy rzut na wyspę na planecie Ahch-To, na której ukrywał się Luke. Właściwie nie wnosi to nic do fabuły.

reyislandlastjedi

Kolejna scena ukazuje Rey wpatrującą się w morze, najpewniej na Ahch-To. Aura pogodowa jest wyraźnie odmienna od tej w poprzeniej scenie, ponieważ wydaje się zbierać na sztorm.

reyshandlastjedi

Tutaj zaczyna się już robić interesująco. Widzimy rękę Rey, otoczoną przez lewitujące kamienie. Prawdopodobnie bohaterka zbiera siłę do użycia Mocy. Osobiście tutaj także stawiam na element treningu.

leiahololastjedi

Generał Organa przed hologramem ukazującym jakiś układ planetarny. Być może analizuje sytuację taktyczną przed bitwą? Nie można tego wykluczyć, szczególnie że wnętrze przywodzi na myśl okręt.

kylorenmasklastjedi

Zniszczona maska Kylo Rena. Moim pierwszym strzałem byłoby rozbicie jej w złości, gdyż młody Ben Solo słynie z krewkiego charakteru. Całość nabiera większego sensu wraz z plotkami o tym, że Kylo ma dorobić się nowej maski, nieco różniącej się od znanej nam z Przebudzenia Mocy.

librarylastjedi

Stare księgi stojące na półce. Najpewniej element biblioteki w dawnej świątyni Jedi, którą Luke podobno miał odkryć na Ahch-To.

jediorderlastjedi

Herb Zakonu Jedi, znajdujący się zapewne w jednej ze starych ksiąg. Dodatkowe potwierdzenie, że w VIII Epizodzie będziemy mieli doczynienia ze starożytną świątynią Zakonu.

reystraininglastjedi

Na tę scenę czekaliśmy chyba wszyscy. Luke trenuje Rey w walce mieczem świetlnym. Skraj klifu jedynie dodaje tej scenie epickości.

speederonelastjedi

speederslastjedi

Ciekawie wyglądające speedery, sunące blisko powierzchni przeciwko widocznym na horyzoncie maszynom kroczącym (zapewne należącym do Najwyższego Porządku). Speedery wzburzają podłoże specjalnymi wypustkami, co ma prawdopodobnie stanowić swoistą taktykę bojową. Samo otoczenie (wyschnięte jezioro) potwierdza plotki o nagrywaniu filmu w Boliwii, bo właśnie na takim obszarze miały odbywać się nagrania.

finnhealinglastjedi

W tej scenie widzimy Finna, zapewne podczas rekonwalescencji po walce z Kylo Renem, która skończyła się dla tego pierwszego groźną raną na plecach.

poexwinglastjedi

Nie zabraknie również Poe Damerona, BB-8 i czarnego X-Winga. Miejmy nadzieję, że wybuch widziany w tej scenie nie pochłonął jego kolejnego myśliwca. Byłaby to ciekawa ironia, gdyby bohater będący najlepszym pilotem Ruchu Oporu, stracił oba swoje myśliwce „na ziemi”.

milleniumfalconlastjedi

Będzie Sokół Millennium! Kogoś to dziwi?

kylorenlastjedi

Kylo Ren – prawdopodobnie podczas walki lub bezpośrednio przed nią.

lukejeditemplelastjedi

W końcu widzimy motyw zniszczonej przez Kylo Rena świątyni Jedi. Przed zgliszczami i ciałami zamordowanych (Jedi?) klęczy Luke w towarzystwie R2-D2. Widok ten musiał niewyobrażalnie zranić mistrza Jedi, który stracił tam swoich przyjaciół i efekt wielu lat odbudowy Zakonu.

phasmalastjedi

Kapitan Phasma w towarzystwie szturmowców, maszerująca poprzez pobojowisko. Miejmy najdzieję, że postać ta, która według twórców miała być duchowym następcą Boby Fetta, faktycznie dostanie istotniejszą rolę niż zrzucnie do zsypu na śmieci.

resistancefleetlastjedi

Flota gwiezdnych krążowników (należących do Ruchu Oporu lub Nowej Republiki), broniących dostępu do jakiejś planety. Co ciekawe, pomiędzy okrętami widzimy przemykające A-Wingi.

lukeachtolastjedi

Luke stojący u progu wejścia do miejsca będącego prawdopodobnie starożytną świątynią na Ahch-To. Znamienne są słowa, które wypowiada wtedy mistrz Jedi – „Czas Jedi minął”. To może potwierdzać plotki o chęci twórców do odejścia od formuły „Jedi versus Sithowie”, na rzecz nieco bardziej niejednoznacznego podejścia do Mocy. Szarzy Jedi? Być może, ale na pewno nie spotkamy się z takim określeniem, ponieważ Lucasfilm bardzo go nie lubi.


Choć pierwszy teaser Ostatniego Jedi nie wnosi wiele materiału do spekulacji, to daje obietnicę niezwykle ciekawych rozwiązań fabularnych. Gołym okiem widać także, że film będzie reprezentował zupełnie inny klimat niż Przebudzenie Mocy. Macie jeszcze jakieś spostrzeżenia? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.