Wydarzenia

Skąd wziął się „Dzień Gwiezdnych Wojen” i jaki ma związek z Margaret Thatcher?

tatcher

Dziś 4 maja, co oznacza, że majówka dobiegła już końca. Fani Gwiezdnych Wojen jednak wciąż świętują, ponieważ datę tę wiele lat temu przyjęto w charakterze oficjalnego Dnia Gwiezdnych Wojen. Skąd wziął się pomysł na takie święto? Okazuje się, że korzenie May the Fourth wyrosły na podłożu politycznym…

Według oficjalnej strony StarWars.com, zwrot ten został użyty po raz pierwszy w 1979 roku, gdy pogratulowano w ten sposób (a dokładniej za pomocą ogłoszenia prasowego) zwycięstwa w wyborach premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher.

margaret-thatcher-4

Maj jest także okresem bardzo związanym z Gwiezdnymi Wojnami – w tym miesiącu miały miejsce premiery prawie wszystkich epizodów sagi (prócz Przebudzenia Mocy, które ukazało się 18 grudnia 2015 i Łotra 1 z 15 grudnia 2016). Majową tradycję będzie kontynuował spin-off o młodości Hana Solo. Jego premiera zaplanowana jest na 25 maja 2018.

Niektórzy fani podchwycili pomysł i dlatego 5 maja jest nieoficjalnie nazywany Revenge of the 5th, od angielskiego tytułu 3. części sagi – Zemsty Sithów. W Los Angeles istnieje jednak inna data dnia Gwiezdnych Wojen – 25 maja – na cześć premiery pierwszego z filmów – Nowej Nadziei.

Poniżej możecie obejrzeć krótki reportaż o historii Dnia Gwiezdnych Wojen.

HISTORIA DNIA GWIEZDNYCH WOJEN

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.