Rebeliancka Kantyna – 5 najciekawszych bestii odległej galaktyki

Galaktyka Gwiezdnych Wojen to rozległe miejsce, pełne wielu interesujących historii, planet i miejsc. Jednakże, podobnie jak na naszej Ziemi, znajdziemy tam nie tylko inteligentne rasy, lecz także najróżniejszej maści zwierzęta, będące łagodnymi roślinożercami lub niebezpiecznymi drapieżnikami. W dzisiejszej Kantynie przedstawimy Wam 5 wybranych przez nas gatunków zwierząt z Odległej Galaktyki.

1. Reek

Reek

Reeki to potężne, roślinożerne stworzenia, pierwotnie żyjące na planecie Ilezja. W swoich rozmiarach potrafią osiągać do 2,5 metra wysokości i około 4 metrów długości, zaś ich skóra w naturalnym środowisku mieni się odcieniami brązu. Ich przednie oraz boczne rogi służą do obrony przed drapieżnikami oraz walk godowych o samice. Reeki, choć z natury roślinożerne, od czasu do czasu żywią się mięsem, co jednak sprawia, że stają się agresywne. Gdy zostało to odkryte przez badaczy, wielu właścicieli aren gladiatorskich z innych planet zaczęło chwytać te zwierzęta i hodować je niemal wyłącznie na diecie mięsnej, przez co stawały się niezwykle agresywne i zmieniały swoje zabarwienie na czerwone. Przedstawiciela tego gatunku możemy zobaczyć na planecie Geonosis, w Gwiezdnych Wojnach: Ataku Klonów. Jest on wykorzystywany właśnie do walki na arenie i zostaje wypuszczony pośród innych stworzeń, by zabić Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padme Amidalę.

  • Ciekawostka: Reeki zostały zainspirowane placeriasami, które żyły na Ziemi w późnym triasie (około 222-215 mln lat temu).

2. Varactyl

BogaROTS-SWE-1024x621

Rodzimą planetą varactyli jest tropikalne Utapau. Są to zimnokrwiste, preferujące dzienny tryb życia jaszczury, które wykorzystują światło dnia i promienie słoneczne do termoregulacji. Potrafią osiągnąć do 15 metrów długości i 4 metrów wysokości. Przedstawiciele tego gatunku wykształcają łuski o najróżniejszym zabarwieniu, zaś przy samej głowie wyrasta im grzywa złożona z piór, która służy do odstraszania oponentów, a samcom do przyciągania samic. Varactyle posiadają przyssawki na wszystkich czterech łapach, które pomagają im wspinać się po pionowych ścianach skalnych, w poszukiwaniu rosnącej wysoko roślinności, którą uważają za swój przysmak. Okazuje się, że jaszczury te doskonale sprawdzają się jako wierzchowce, głównie za sprawą ich ogromnego przywiązania i posłuszeństwa względem jeźdźca – raz wytresowane już zawsze pozostają wierne.

  • Ciekawostka: Jedno z jaj varactyli zostało przewiezione na planetę Kashyyyk. Jajo przypadkiem zagubiono i po pewnym czasie wykluło się z niego młode. Z czasem jedna z sekcji dżungli na Kashyyyku zaroiła się od varactyli, co udowodniło, że stworzenia te mogą rozmnażać się bez udziału partnera – nie wiadomo jednak, jak ten proces przebiega.

3. Nexu

Nexu2

Nexu są kotowatymi drapieżnikami, pochodzącymi z planety Cholganna. Ich najpowszechniejszym podgatunkiem jest odmiana leśna, zamieszkująca kontynent Indona. Posiadają one dodatkową parę oczu, które pomagają im widzieć w podczerwieni, co pozwala szybciej dostrzec ciepłokrwiste ofiary. Istnieją także podgatunki zamieszkujące północne obszary planety oraz ciepłe dżungle na południu. Cechą charakterystyczną Nexu jest szeroka, wypełniona zębami paszcza, którą chwytają swoje ofiary i potrząsają tak długo, aż uda im się złamać ich kręgosłup. Futro chroni je przed chłodem, zaś kolce na grzebiecie, które stroszą się w trakcie walki, głównie chronią przed atakiem z góry. Nexu był jedną z bestii mających uśmiercić Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Padmé Amidalę na Arenie Petranaki na planecie Geonosis.

  • Ciekawostka: Nexu można udomowić, ale muszą być one zabrane od matki w przeciągu pierwszych trzech miesięcy, zanim nauczy je polować. W tym okresie można przyuczyć je, by nie atakowały konkretnych stworzeń, na przykład swoich trenerów, oraz rozumienia komend. Tak wytrenowane nexu mogą służyć jako strażnicy lub zwierzęta patrolowe. W takim celu wykorzystuje się je na Malastare.

4. Dianoga

dianoga

Dianogi są dużymi głowonogami, które osiągają do 10 metrów wysokości i około 7 metrów szerokości. Posiadają jedno duże oko, które wychylają znad tafli wody niczym peryskop, oraz korpus, przypominający mięczaka z siedmioma długimi mackami, otaczającymi otwór gębowy.

Pochodzą ze starożytnej planety Vordan, którą odkryli Huttowie. Przez tysiące lat dianogi przedostawały się do odległych światów w formie mikroskopijnych larw. Nie są zbyt cenione, mimo, że posiadają pozytywne cechy. Żywiąc się śmieciami, oczyszczają środowisko z odpadów biologicznych. Brak śmieci w galaktyce zmusił dianogi do przeniesienia się do dużych aglomeracji. Przedostawały się więc do imperialnych systemów utylizacji odpadów oraz okrętów wojennych. Ubłocona, kolorowa istota podobna do kałamarnicy bardzo dobrze rozwijała się w wilgotnym środowisku, cierpliwie czekając na pożywienie, które zaspokoiłoby jej apetyt. Dianogi łapią swoją ofiarę za pomocą macek i wciągają do otworu gębowego.

Gdy Luke Skywalker, Han Solo, Chewbacca i Leia Organa zmuszeni byli skoczyć do zsypu na śmieci podczas pobytu na Gwieździe Śmierci, Luke został zaatakowany przez dianogę. Ta wciągnęła go pod wodę, jednak po trudnościach jakie wynikły z konsumpcji młodzieńca, stworzenie zrezygnowało z walki.

  • Ciekawostka: George Lucas nie był zadowolony ze sposobu, w jaki dianoga została ukazana w Nowej Nadziei. Spodziewał się czegoś większego i bardziej przerażającego dla widza.

5. Bestia zillo

Zillo_beast_attacks

Bestie zillo były ogromnymi i niezwykle groźnymi stworzeniami zamieszkującymi niegdyś planetę Malastere. Z czasem większość przedstawicieli tego gatunku wyginęła. Osiągały one ogromne rozmiary. Poruszały się na czterech łapach, ale potrafiły też ustać na dwóch. Wszystkie kończyny były długie i bardzo giętkie. Charakterystyczną cechą bestii zillo była trzecia łapa, umiejscowiona na grzbiecie, która pomagała stworzeniu we wspinaczce oraz ewentualnych starciach z przeciwnikami. Posiadały również bardzo długą szyję oraz długi, chwytny ogon zakończony sześcioma ostrymi kolcami. Całe ciało pokrywał niezwykle wytrzymały pancerz, odporny na praktycznie każdy rodzaj broni – od strzałów blasterowych aż po ataki mieczem świetlnym. Jedną z niewielu słabości tych stworzeń była wrażliwość na promienie z dział pulsujących, które doprowadzały je do utraty przytomności. Dodatkowo, bestie ulegały trującemu wpływowi oparów, które wydzielane były przez jądro planety Malastere.

Na długo przed wydarzeniami z Wojen Klonów zillo dominowały na Malastare. Obecność stworzeń była zagrożeniem dla inteligentnej rasy Dugów, którzy rozpoczęli z nimi regularną wojnę. Po trwających jakiś czas starciach, odkryli słabość zillo. Dugowie zrozumieli, że paliwo pochodzące z jądra planety zatruwa ich przeciwników. Odnalezienie tego sposobu pomogło im w wyeliminowaniu niemal wszystkich przedstawicieli tego gatunku.

Dugowie uważali, że całkowicie wyniszczyli rasę zillo. Po latach okazało się jednak, że jeden z jej przedstawicieli ocalał (prawdopodobnie ostatni przedstawiciel tego gatunku, którego poznajemy podczas wydarzeń z serialu Wojny Klonów). Przeciwnicy zillo natychmiast chcieli zabić ostatniego stwora, jednak nie zgodzili się na to rycerze Jedi. Siły Republiki uśpiły ocalałe stworzenie i przewiozły je na swoją stolicę, Coruscant, by tam doktor Sionver Boll‎ prowadziła nad nim badania. Bestia zillo wydostała się z niewoli i zniszczyła dużą część stolicy. Ostatecznie została zabita przez mieszankę trujących oparów paliwa z Malastere.

  • Ciekawostka: Nazwa zillo to nawiązanie do serii filmów o Godzilli.
Reklamy


Kategorie:Rebeliancka Kantyna

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: