Filmy

David Kamp z Vanity Fair o swojej wizycie na planie „The Last Jedi”

star-wars-portfolio-06-2017-ss03

Autor artykułu opublikowanego wczoraj przez magazyn Vanity Fair, David Kamp, zdradził sporo szczegółów na temat swojej wizyty za kulisami The Last Jedi oraz opowiedział, czego dowiedział się o powstającym filmie podczas swojej wizyty na planie i przeprowadzania wywiadów z ekipą. Artykuł zamieszczony na stronach VF był i tak bardzo obszerny, jednak zawsze znajdzie się miejsce na kilka faktów i przemyśleń, które trudno było wpleść we wcześniejszą publikację.

Na początku Davida zapytano, czy produkcje Ostatniego Jedi i innych samodzielnych tytułów w jakiś sposób się zazębiały:

„Spędziłem trochę czasu z Kiri Hart, która jest szefową ekipy odpowiedzialnej w Lucasfilm za tworzenie historii. Powiedziała mi, że Rian Johnson właściwie pracował nad The Last Jedi w tym samym czasie co Gareth Edwards nad Łotrem 1. Nie wiem, czy produkcje jakoś się zazębiały, ale wiem, że obie dobrze na siebie wpływały i dawały sobie wzajemnie energię.

Co do filmu o młodym Hanie Solo, sądzę, że Rian Johnson był zbyt zajęty pracą nad TLJ, by mieszać się w sprawy Hantologii.

Tak na marginesie, rozmawiałem z Kathleen Kennedy i powiedziała mi, że już niebawem możemy spodziewać się nowych wieści o niezapowiedzianym jeszcze spin-offie, który wstępnie zaplanowany jest na rok 2020.”

Później zapytano, jak ocenia on współpracę aktorów i czy starsi z nich udzielili jakichś wskazówek młodszym.

W niektórych internetowych dodatkach, które pojawią się na stronach Vanity Fair jutro, zawarte będzie co nieco w tym temacie.

Ciekawą sprawą jest to, że wszyscy prócz samego Adama Drivera sądzą, że jest on niespotykanie żywy na planie i bardzo zależy mu, żeby dobrze odwozorować postać Kylo Rena. John Boyega pochwalił się nawet, że próbuje zniszczyć to bojowe nastawienie Adama, przytulając go znienacka. Ale to ewidentnie nie odnosi skutku.

Zaczniemy wstawiać nowe materiały o 6:00 rano [12:00 w południe czasu polskiego – przyp. red.]”.

star-wars-portfolio-06-2017-ss13

Dalej o tym, co Kamp słyszał na temat postaci granej przez Del Toro (DJ to jego ksywka na planie):

„Nie mogę zanadto zagłębiać się w rozmiary roli przyjętej przez Del Toro. Johnson wciąż określał jego bohatera jako 'podejrzanego’. Sam Del Toro mówił Annie Leibovitz i jej ekipie, że pożyczył trochę manieryzmu od Toma Waitsa. Imię postaci ani razu nie jest wspomniane w filmie, ale ekipa zwraca się do niego per DJ. Johnson obiecuje, że w ósmej części zrozumiemy dlaczego właśnie tak go nazywają.”

star-wars-portfolio-06-2017-ss12

Następnie pojawiła się wzmianka o Snoke’u.

„Zapytałem Riana Johnsona o Snoke’a – kim lub czym właściwie jest. Reżyser odparł mi tylko, że Snoke nie jest postacią, która szczególnie mocno byłaby wyeksponowana w Ostatnim Jedi.”

David opowiedział też o tym, co było największą niespodzianką podczas jego wizyty na planie.

„Największą niespodzianką było dla mnie to, jak duże pole do popisu Lucasfilm daje Johnsonowi i Trevorrowowi w kreacji ich filmów i tworzeniu postaci praktycznie od zera. Założyłem błędnie, że JJ Abrams i Larry Kasdan dotknęli szczytu możliwości dla całej nowej trylogii. Ale Rian pokazał mi, że tak naprawdę to jest przekazywanie kreatorskiej pałeczki – 'W twoje ręce, Rian’. A Johnson przekazuje ją dalej do Colina Trevorrowa. Rian powiedział mi, że narobił bałaganu, który Colin w jakiś sposób będzie musiał posprzątać.”

Dziennikarz odniósł się także do tego, jak jego zdaniem Lucasfilm poradzi sobie z przedwczesną śmiercią Carrie Fisher.

„Przeprowadzałem te wywiady w lutym, marcu i kwietniu, więc wciąż miałem w głowie niedawną śmierć Carrie, która zmarła 27 grudnia. Było nieco ciężko rozmawiać z ludźmi wciąż noszącymi żałobę, którzy mimo to muszą dalej pracować. Pierwotnym planen, jak stwierdziła Kathleen Kennedy, było uczynienie z IX Epizodu 'filmu Carrie’, w takim znaczeniu, jak VII był filmem Harrisona Forda, a VIII Marka Hamilla. Kennedy potwierdziła, że Trevorrow i ekipa Lucasfilmu pracowali już nad zmianą koncepcji IX części. Nie sądzę, by mieli zamiar zatrudnić kogoś innego do roli, a Kathleen wyraziła się dość jasno, że nie mają zamiaru odtwarzać Carrie cyfrowo, tak jak miało to miejsce w Łotrze 1 z Wielkim Moffen Tarkinem Petera Cushinga. Podejrzewam, że Leia nie pojawi się w IX Epizodzie, a jej nieobecność/śmierć zostanie w jakiś elegancki sposób pominięta.”

star-wars-portfolio-06-2017-ss09

Dave dodał też kilka słów o klimacie The Last Jedi.

„Jest zdecydowanie mroczniej. Jak określiła to Kathleen Kennedy, mamy w tej trylogii standardowy schemat – 'wprowadzenie, konflikt, rozwiązanie’. To czyni TLJ częścią o konflikcie. Jeśli spojrzycie na dwa poprzednie filmy Johnsona – Brick i Loopera – zobaczycie, że charakteryzują się mrocznym, dystopijnym klimatem. Ale także sporą dawką humoru. Johnson jest świadomy, że jego film jest z natury mroczny, ale nie chce też być 'żałobnikiem’. Zszedł więc nieco ze swojej ścieżki i postarał się wpleść tam humor. I jego zdaniem jest go całkiem sporo.

Powinienem dodać, że Johnson naprawdę chciał stworzyć coś wizualnie nowego dla świata Star Wars. Jeśli się tak zastanowić, to uniwersum Gwiezdnych Wojen pełne jest pustyń, zamarzniętej tundry i pordzewiałych droidów. Rian pomyślał sobie – 'pójdźmy na drugi biegun, wybierzmy się do Monte Carlo!’. Rezultatem tego jest kasyno na planecie Canto Bight, którego fotografie możecie znaleźć w najnowszym wydaniu naszego magazynu.

star-wars-portfolio-06-2017-ss05

Naszym zdaniem Ostatni Jedi zapowiada się naprawdę ciekawie. Zaryzykowalibyśmy stwierdzenie, że może to być jeden z najlepszych filmów sagi, jeśli dotrzyma swoich obietnic.

Jakie są Wasze wrażenia po lekturze wywiadu i wczorajszych wieści? Dajcie znać w komentarzach.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.