Gwiezdne Wojny - Historie

Han Solo jak Ace Ventura – czyli jak Lord i Miller realizowali swoją wizję spin-offu o szmuglerze

NE49VCHPpIkS87_1_b

O tym że na linii Lawrence KasdanPhil Lord i Chris Miller pojawiały się zgrzyty praktycznie od samego początku nagrań do Hana Solo wiemy już wszyscy. Doskonale jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że są oni profesjonalistami, którzy nie pozwolą na to, by osobiste animozje weszły im na drogę do celu, jakim było stworzenie kolejnego spin-offu w świecie Star Wars. Okazało się, że animozje rzeczywiście nie przeszkodziły nikomu w pracy, ale przerost ambicji i dążenie do celów po trupach już owszem.

Od samego początku zdjęć zarówno Lawrence Kasdan, jak i Kathleen Kennedy na bieżąco śledzili proces twórczy filmu, jednak nie mieli wglądu w to, jak wyglądają całe nagrania, a jedynie oglądali przysyłane z Londynu do USA tzw. „dniówki”, będące montażem kilku najbardziej interesujących scen nakręconych danego dnia. Okazało się jednak, że to co widziała szefowa Lucasfilmu i scenarzysta filmu było zaledwie wierzchołkiem góry lodowej i dobrze zmontowanym materiałem, mającym uśpić czujność wytwórni, podczas gdy obaj reżyserzy realizowali swoją wizję nakręcenia niemal całego filmu, bardzo luźno trzymając się scenariusza i polegając na improwizacji aktorów. Z początku plan się sprawdzał, a Kennedy, Kasdan i CEO Disneya, Bob Iger, byli względnie zadowoleni z tego, co im pokazywano.

Prace posuwały się jednak naprzód powoli, bo Miller i Lord potrzebowali sporo czasu, by uzgodnić między sobą plan działania, przez co czasem mijało pół dnia zdjęciowego, zanim przystąpiono do konkretnej pracy. Pośród załogi filmowej zaczęła narastać pewna frustracja, a głosy o dużych zmianach w scenariuszu zaczęły docierać do Kasdana, który wszelkie kombinacje przy tym, co wyszło spod pióra scenarzystów, uznaje wręcz za świętokradztwo. Z czasem zaczął otwarcie sprzeciwiać się ich samowoli oraz zwracać się do Kathleen Kennedy z prośbami o zmianę reżysera. Mająca jednak nieco bardziej zdystansowane podejście do sprawy, Kennedy dała szansę młodym twórcom, proponując im pomoc reżysera z większym doświadczeniem, który nadzorowałby ich pracę na planie. Chris i Phil powiedzieli jednak „nie” przyzwoitce, wciąż próbując realizować swoją wizję spin-offu.

Kierunkowi w jakim zmierzał film, sprzeciwił się także aktor odtwarzający rolę Hana Solo, Alden Ehrenreich. Wiedząc, że od tej roli zależy jego aktorska przyszłość, młody artysta starał się dać z siebie jak najwięcej na planie. Było to jednak dla niego trudne, gdy reżyserzy nakazywali mu odgrywanie swojej roli w sposób, który przywodził na myśl zachowanie Ace’a Ventury (komediowej postaci psiego detektywa, w którego wcielił się Jim Carrey). Czarę goryczy przelała ostatecznie decyzja Kathleen o tym, by obejrzeć cały dostępny materiał z nagrań. Gdy szefowa Lucasfilm zobaczyła to, co do tej pory wyszło spod ręki Lorda i Millera, jedyne co czuła, to złość, rozczarowanie i poczucie bycia oszukaną. Natychmiast zwolniła reżyserów, nawet pomimo braku pewności, czy szybko znajdzie się ktoś, kto zdoła ich zastąpić. Zarówno Lawrence KasdanAlden Ehrenreich, jak i cała załoga przyjęli te wieści z ulgą, co wyraźnie świadczy o tym, że prace nie szły w dobrym kierunku i tłumaczy wcześniejsze wieści o niezrozumieniu charakteru Hana Solo przez dwójkę reżyserów.

Obecnie pracami nad filmem kieruje już Ron Howard, który, będąc starym znajomym George’a Lucasa i ekipy Lucasfilmu, ma spory kredyt zaufania. Reżyser ma czas do 10 lipca by zdecydować, czy uda mu się ogarnąć całą sytuację na czas. Oficjalnie Disney i Lucasfilm twierdzą, ze data zaplanowanej na 25 maja 2018 roku premiery nie jest zagrożona. Nieoficjalnie jednak nie wyklucza się, że zostanie ona przesunięta na koniec 2018 lub nawet początek 2019 roku.

Czas pokaże, jak duży był stopień improwizacji dotychczasowych reżyserów filmu i jak poważny lifting czeka materiał, który po nich pozostał. Oby Howard poradził sobie z zadaniem uratowania produkcji, do której i tak spora część fanów Star Wars podchodzi ze znaczną rezerwą.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.