Saga Star Wars

„The Last Jedi” – tytuł w liczbie mnogiej czy pojedynczej?

the-last-jedi-high-res

Gdy na początku roku opublikowano angielski tytuł VIII Epizodu – The Last Jedi – wiele osób zastanawiało się, czy słowa te odnoszą się do pojedynczego rycerza Jedi (na przykład Luke’a Skywalkera), czy też zawarta jest tam liczba mnoga. Konstrukcja zdania pozostawiała pole do dyskusji, jednak na ratunek przybył nam wtedy francuski tytuł filmu, który opublikowano na Twitterze. Sugerował on wówczas odniesienie do więcej niż jednego rycerza Jedi.

https://twitter.com/StarWarsFR/status/832502743378051072/photo/1

Jak możecie zauważyć, tytuł brzmi Les Derniers Jedi. Struktura gramatyczna na pierwszy rzut oka nie różni się od tej w języku angielskim, jednak należy zwrócić uwagę na słowo „Derniers”. W języku francuskim występują dwie odmiany słowa „Last” (Ostatni) – pojedyncza i mnoga. W liczbie pojedynczej byłoby to słowo „Dernier”, zaś liczba mnoga brzmi właśnie „Derniers”. Mieliśmy więc pewność, że we francuskim tytule wyraźnie odniesiono się do liczby mnogiej.

Tę samą wersję potwierdzały także tytuły w języku włoskim i hiszpańskim:

https://twitter.com/StarWarsIT/status/832534428035452929/photo/1

https://twitter.com/StarWarsSpain/status/832517146345369600/photo/1

Jakiś czas później kwestia tytułu ósmej części sagi została obrócona do góry nogami przez samego reżysera.

W jednym z wywiadów dla Good Morning America Rian Johnson stwierdził, iż tytuł The Last Jedi odnosi się do jednego rycerza Jedi, a nie do większej liczby, co sugerowały wszelkie wcześniejsze przesłanki.

Rian został zapytany, czy w takim razie tytuł jest odniesieniem do Luke’a Skywalkera i po chwilowym unikaniu odpowiedzi przyznał, że faktycznie chodzi o niego.

Informacje te wprowadziły spory zamęt pośród fanów, święcie przekonanych o mnogości Jedi w kolejnej odsłonie sagi.

Wywiad znajdziecie poniżej:

Jaka jest zatem prawidłowa odpowiedź na pytanie o liczbę Jedi w tytule? Tak naprawdę zna ją chyba wyłącznie wąskie grono w Lucasfilmie. Niewykluczone, że po premierze filmu (kto wie, może jeszcze przed nią?) będziemy musieli ponownie zweryfikować swoje podejście do omawianej kwestii. Póki co traktujemy ostatnie słowa Riana Johnsona jako nadrzędne, zatem w tej chwili mówimy o liczbie pojedynczej, czyli „Ostatnim Jedi”.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.