Filmy

Entertainment Weekly: Leia wciąż jest symbolem nadziei w „The Last Jedi”

EP8-029308_R

Jeśli nie macie jeszcze dość nowości na temat Ostatniego Jedi, to przybywamy do Was z kolejnymi rewelacjami o filmie. Tym razem Entertainment Weekly skupia się na postaci Lei Organy i jej wypływie na historię opowiedzianą w ósmej części sagi.

Leia była bohaterką ukształtowaną przez ogromną stratę, jakiej doświadczyła na samym początku przygód w odległej galaktyce (zniszczenie Alderaana). Właśnie ta strata zdefiniowała jej charakter i wpłynęła na przyszłe decyzje Księżniczki. W The Last Jedi Leia ponownie zmierzy się z podobną sytuacją (destrukcja Hosnian Prime przez bazę Starkiller).

Jak mówi Rian Johnson:

„Jej postać w pewnym stopniu została ukształtowana przez straty, które następowały w trakcie całej sagi, poczynając od utraty jej ojczystej planety. Otrzymywała cios za ciosem, ale skupiła na tym, by pokonywać stojące przed nią przeszkody oraz iść naprzód, nie patrząc wstecz.”

Zniszczenie serca Republiki, jakim był Senat na Hosnian Prime, sprawiło, że wątła jeszcze wtedy struktura polityczna stanęła nad przepaścią. Jeśli jednak spodziewacie się, że Ruch Oporu przejmie teraz stery i uratuje upadającą Republikę, to bardzo się mylicie.

Johnson ponownie podejmuje:

„Jeśli ktoś spodziewa się, że Ruch Oporu wypełni pustkę i utrzyma porządek, to będzie w błędzie. Nie, nie, nie, w żadnym wypadku. Są małą grupą, która działa teraz na własną rękę i jest ścigana praktycznie w każdym miejscu, podczas gdy Republika jest w rozsypce. Kiedy Najwyższy Porządek uderzył w Republikę, Ruch Oporu został zupełnie sam i są teraz bardzo, bardzo wrażliwi. W takiej sytuacji ich spotykamy.”

Później Johnson wspomina o pracy z Carrie Fisher, jej talencie do pisania scenariuszy i jaki wpływ aktorka miała na historię Lei:

„Wycierpiała całkiem sporo. Zastanawiałem się, jaka będzie jej rola w tym filmie. Była to właściwie pierwsza rzecz, jaką przedyskutowałem z Carrie, zanim zabrałem się za pisanie.”

Oscar Isaac, który mocno zaprzyjaźnił z Carrie Fisher już podczas kręcenia Przebudzenia Mocy, opowiedział co nieco na temat relacji Poe Damerona i Lei Organy:

oscarisaaccarriefisher

„Poe jest w pewnym sensie przyszywanym synem Lei. Ale myślę, że ona widzi w nim także potencjał na świetnego przywódcę Ruchu Oporu.

Ewolucja Poe zmierza od heroicznego żołnierza ku doświadczonemu przywódcy, który potrafi wyjrzeć poza ramy wygrania jednej bitwy i dostrzega szerszy obraz, pozwalający ukształtować przyszłość galaktyki. Myślę, że Leia wie, iż nie będzie żyła wiecznie i z troską próbuje przekonać Poe, że bycie tylko i wyłącznie świetnym pilotem nie wystarczy. Chce utemperować jego heroiczne impulsy za pomocą mądrości i wiedzy.”

Poe i Leia będą widziani razem wiele razy, gdy będziemy oglądać Ostatniego JediOscar i Carrie spędzili w związku z tym wiele wspólnych chwil na planie. Aktor wspomina ten okres i wpływ, jaki wywarł on na jego życie:

„Jednym z moich ulubionych momentów na planie było, gdy Carrie zaczynała śpiewać stare piosenki. Za każdym razem, kiedy tak się działo, unosiłem ku niej swoją dłoń i tańczyliśmy walca na planie – na statku kosmicznym, w bazie Ruchu Oporu, czy na obcej planecie. Ona śpiewała i tańczyliśmy. To takie surrealistyczne i piękne, gdy teraz o tym myślę. Przy całym jej wspaniałym, ostrym humorze oraz ognistym temperamencie, miała w sobie tak wiele gracji. Ogromnie mi jej brakuje.”

Jedną z nowych bohaterek Ostatniego Jedi jest Admirał Holdo – postać grana przez Laurę Dern. Nie wiemy o niej wiele, poza tym, że jest członkinią Ruchu Oporu.

Star-Wars-The-Last-Jedi-Laura-Dern-as-Admiral-Holdo-and-Carrie-Fisher-as-General-Leia-Organa-Behind-the-Scenes

Oto, co na jej temat miał do powiedzenia Rian Johnson:

„Dyskrecja w przypadku postaci Laury Dern – Admirał Holdo – ma swój cel. Widz ma zastawiać się przez cały film, jaka jest jej relacja z pozostałymi członkami Ruchu Oporu.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale mogę w tej chwili powiedzieć, że jej pojawianie się momentalnie podgrzewa atmosferę w Ruchu Oporu. Każdy z jego członków natychmiastowo jest postawiony pod ogromną presją, pod którą załamują się i pękają przyjaźnie. Umieszczenie tej małej armii pod ogromnym ciśnieniem z zewnątrz było dla mnie naprawdę interesującym doświadczeniem. Dało ono swoje efekty, które widoczne będą wewnątrz samego Ruchu Oporu.”

Rian dodaje na koniec kilka słów o ostatniej roli Carrie Fisher przed jej śmiercią, wyraźnie zaznaczając przy tym, że widzowie nie odczują tego w filmie:

„Nie było opcji, żebyśmy mogli przewidzieć, że to będzie ostatni film w świecie Star Wars, w jakim ona zagra, więc wątek jej postaci nie zostaje w nim w żaden sposób zamknięty. Gdy jednak będziecie oglądać film, pojawią się związane z nią momenty, które wzbudzą w Was bardzo emocjonalne reakcje.”

Nie mamy pojęcia, jak wątek Lei Organy zostanie ostatecznie rozwiązany. Wiemy natomiast, że IX Epizod został znacznie zmieniony po śmierci Carrie. Twórcy nie chcą przywracać jej w filmie do życia za pomocą efektów specjalnych, głównie przez szacunek dla aktorki, zatem kwestia zamknięcia historii Lei Organy w pewnym sensie wciąż pozostaje otwarta.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.