Filmy

Rian Johnson o historii Rey i Finna – w „The Last Jedi” poznamy ich pochodzenie

EP8-FF-000975.JPG

W kolejnym z serii wywiadów dla Entertainment Weekly, Rian Johnson opowiada sporo o historii i pochodzeniu dwójki młodych bohaterów najnowszej trylogii – Rey i Finna. Reżyser twierdzi, że w The Last Jedi poznają oni swoje korzenie, a wiedza ta wpłynie w znaczący sposób na dalsze losy i decyzje podjęte przez dwójkę protagonistów. Jednakże nie w taki sposób, jakiego byśmy oczekiwali.

Rey

Wygląda na to, że w Ostatnim Jedi poznamy odpowiedź na pytanie, które nurtuje fanów od 2 lat – kim są rodzicie Rey? Rian Johnson mówi:

„Dla mnie jest to tak samo istotne jak dla niej. I myślę, że dla niej jest to ważne w kontekście zrozumienia, jakie jest jej miejsce w tym wszystkim. Co będzie ją definiować w tej historii? W poprzedniej części powiedziano jej, że odpowiedzi na te pytania nie leżą w przeszłości, ale w przyszłości. Mimo to pojawia się na wyspie, by spotkać się z bohaterem dawnych czasów.

Choć powiedziano jej, że „odpowiedź nie leży w przeszłości”, to myślę, że ona wciąż odczuwa nieodparte pragnienie, by znaleźć tę rzecz, która powie jej: „to tutaj należysz, tutaj powinnaś być.” Sądzę, iż ona wciąż trzyma się tej myśli, że wiedza o tym, skąd pochodzi, pomoże jej zdefiniować, gdzie ma zmierzać.”

EP8-219393_R.JPG

Daisy Ridley z kolei zaznacza, że wiedza Rey o tym kim są jej rodzice, nie zmieni tego, kim już się stała:

„Zawsze możesz szukać odpowiedzi na pytania, ale nie oznacza to, że całe twoje życie nagle stanie się prostsze. Nikt nie powie: „O, teraz wiem, kim są moi rodzice i wszystko zaczyna nabierać kształtów.” Tym bardziej nie sprawdzi się to w przypadku świata Star Wars.”

Słowa te rzeczywiście mają sporo sensu. W świecie Gwiezdnych Wojen postawa obierana przez rodziców nigdy nie definiowała zachowania i charakteru ich dzieci – choć Shmi Skywalker była dobrą i kochającą matką, Anakin stał się żądnym zemsty Sithem. I choć on sam był zły, Luke nieustępliwie podążał ścieżką dobra. Nie trzeba zresztą szukać tak daleko. Wystarczy spojrzeć na syna Lei i Hana – Bena Solo – który pomimo przyjmowania nauk u Luke’a, ostatecznie przeszedł na ciemną stronę i póki co tam pozostaje.

Bardzo ważne jest także to, że The Last Jedi zaciera nieco granicę między dobrem a złem, stawiając raczej na odcienie szarości. Jak mówi Ridley:

„Wspaniałe w tym wszystkim jest to, że nic nie jest tu takie proste i oczywiste. Nie można powiedzieć, że ten człowiek jest „zły”, a ten „dobry”. Zawsze może się zdarzyć, że źli ludzie podejmą dobre decyzje i vice versa. I ponownie – to może nie mieć nic wspólnego z ich rodzicami, ale może także być całkowicie od nich zależne.”

Finn

Star Wars: The Last Jedi Finn (John Boyega) in a Ski Speeder on Crait

Często zapominamy, że Finn jest sierotą w takim samym stopniu jak Rey. Odebrano mu rodzinę, w zamian dając jedynie surowe życie żołnierza i numer zamiast imienia. John Boyega mówi w wywiadzie dla EW, że historia Finna nie jest jeszcze zamkniętą księgą, choć na pewno nie poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania w The Last Jedi:

„Tak, Finn ma swoją historię. Ale nie jest ona w pełni ujawniona w VIII Epizodzie. Jego przeszłość z pewnością jest pełna problemów. Nie wiem jeszcze, jak to wszystko zostanie rozwiązane. Dowiemy się trochę o jego przeszłości, o tym skąd pochodzi i dlaczego podjął decyzję o ucieczce [z szeregów Najwyższego Porządku – przyp. red.]. Ja także jestem tego wszystkiego bardzo ciekaw. Ważna jest odpowiedź na pytanie, dlaczego w ogóle zdecydował się opuścić szeregi szturmowców? Dowiemy się nieco więcej na jego temat.”

Rian Johnson podejmuje na koniec:

„Ważną sprawą w The Last Jedi jest przeszłość oraz jej rola w kształtowaniu przyszłości.”

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.