Filmy

Kim jest Luke Skywalker w „The Last Jedi”?

luke rey xwing ahchto

Na łamach Empire Magazine ukazał się dziś pełny artykuł dotyczący Ostatniego Jedi, który zapowiadaliśmy Wam już od kilku dni. Poza wątkami przytoczonymi we fragmentach publikowanych na naszym portalu (możecie je znaleźć tutaj i tutaj), w wywiadzie z Rianem Johnsonem poruszona została kwestia Luke’a Skywalkera, a konkretnie tego, kim stał się po latach odosobnienia i dlaczego w The Last Jedi znajdujemy go akurat na odludnym Ahch-To.

Rian Johnson twierdzi, że w trakcie tworzenia scenariusza filmu sam musiał odpowiedzieć sobie na podobne pytania:

„(…) Kim w ogóle jest Luke Skywalker? Co jednak ważniejsze, kim Luke jest teraz? Dorastałem mając o tym pewne pojęcie, więc naprawdę istotne było pytanie: Dlaczego znajdujemy go na tej wyspie? Luke nie jest tchórzem, nie ma w zwyczaju uciekać przed walką, więc musi istnieć jakieś logiczne wytłumaczenie, które dla niego samego ma sens. To był mój pierwszy orzech do zgryzienia. Nasienie całej historii było wewnątrz tej skorupy, a ja musiałem tylko się do niego dostać.

Przebudzenie Mocy było w pewnym sensie filmem o Luke’u Skywalkerze. Ostatni Jedi jest za to filmem Luke’a Skywalkera. Zaginiony od dekad, z poczciwym X-wingiem rdzewiejącym pod wodą, Luke ostatecznie odnajduje odkupienie w Rey.”

Słowa dotyczące odkupienia mogą oznaczać, że Luke czuje się z jakiegoś powodu winny. Być może jest to kwestia zdrady Bena Solo i upadku Zakonu Jedi założonego przez Skywalkera. Możliwe także, iż powody sięgają jeszcze głębiej.

Co ciekawe, Rian potwierdził przy okazji plotki dotyczące zatopionego X-winga Luke’a, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Też zastanawiacie się, czy ujrzymy Luke’a wyciągającego swój myśliwiec spod wody, podobnie jak miał to uczynić w Imperium Kontratakuje? Wcale nie bylibyśmy zaskoczeni takim obrotem spraw. Nie można także wykluczyć, że Rey będzie musiała dokonać tego samodzielnie w ramach swojego treningu.

O Luke’u i pomysłach Riana wypowiedział się także Mark Hamill, robiąc to z tradycyjną dla siebie skromnością:

„Luke bardzo się zmienił. To, co na jego temat napisał i dał mi do przeczytania Rian, było dla mnie niezwykle szokujące i jestem przekonany, że będzie równie szokujące dla widzów w kinie. Byłem zaskoczony jego spojrzeniem na postać Skywalkera – ciężko było mi słyszeć z ust Luke’a słowa „Czas Jedi przeminął”, kiedy sam nie byłem nawet pewien, czy się z tym zgadzam. Jako „opiekun” tej postaci patrzę na nią zazdrosnym okiem, ale – pomimo tego, że sam nie obrałbym podobnego kierunku – im bardziej wdrażałem się w pracę, tym mocniej zdawałem sobie sprawę, że Rian miał rację.”

Widać, że 40 lat związania z postacią Luke’a odcisnęło mocne piętno na Hamillu i chyba ciężko mu się dziwić. Pogodzenie się z czymś, co na początku przypominało zrujnowanie 40-letniej wizji odgrywanej przez siebie postaci, musiało być bardzo trudne dla aktora. Jednak skoro on sam ostatecznie przekonał się do obranej przez Johnsona ścieżki, to może my także damy radę?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.