Saga Star Wars

Gwiezdne Wojny: Epizod IX – dlaczego zwolniono Colina Trevorrowa z funkcji reżysera?

Colin Trevorrow

Wszyscy na pewno doskonale pamiętamy informację sprzed kilku dni o utraceniu przez Colina Trevorrowa stanowiska reżysera IX Epizodu Gwiezdnych Wojen. Oficjalne oświadczenie Lucasfilmu wskazywało na różnice w wizji dotyczącej produkcji, które ostatecznie doprowadziły do rozstania wytwórni z artystą. Światło dzienne ujrzały jednak fakty, ukazujące tę sprawę z nowej perspektywy.

Wiele źródeł od początku zgodnie potwierdza, że jednym z powodów zwolnienia Trevorrowa był niezbyt udany debiut filmu The Book of Henry, w którym reżyser nie dał mocnego popisu swoich umiejętności. Portal Vulture dysponuje jednak nieco bardziej szczegółowymi faktami (tudzież plotkami…) o zwolnieniu Colina i nie dotyczą one wyłącznie kiepskiego efektu prac nad jednym filmem.

Jak informuje serwis, powołując się na informatora z kręgów Lucasfilmu, kłopoty z Trevorrowem zaczęły się dawać we znaki już podczas nagrań do Jurassic World. Reżyser zatrudniony został do tej produkcji przez samego Stevena Spielberga i jako jego „protegowany” mógł pozwolić sobie na bardzo wiele, nie martwiąc się przy tym, że jakakolwiek decyzja doprowadzi do jego zwolnienia. Ponoć poświęcał sporo czasu i energii na to, by podkreślić, jak istotne jest jego zdanie i jak bardzo wszyscy powinni liczyć się z tym, co ma do powiedzenia. Informator określa go jako „egocentryka z przerostem ambicji”, który uważa, że jego zdanie zawsze jest najważniejsze. Całokształt zachowań Colina bardzo źle wpłynął na ekipę pracującą na planie, a oliwy do ognia dolał sukces finansowy (bo o jakościowym nie możemy mówić), jaki odniósł film o dinozaurach. Trevorrow podobno popadł wtedy w jeszcze większy samozachwyt.

Charakter reżysera bardzo mocno dał się we znaki także podczas współpracy z Lucasfilmem. Wedle słów informatora, wytwórni ekstremalnie trudno było dojść do porozumienia z nim w wielu sprawach. Tok zdarzeń i postawa reżysera ostatecznie doprowadziły do tego, że szefowa Lucasfilmu, Kathleen Kennedy, zdecydowała o zerwaniu współpracy. Co ciekawe, podobne powody zaważyły na decyzji o zwolnieniu Phila Lorda i Chrisa Millera z prac nad spin-offem o Hanie Solo. Szefostwo wytwórni zapewne zdaje sobie sprawę, jak istotna, szczególnie przy pracach nad tak potężnymi produkcjami, jest dobra atmosfera i czysta sytuacja.

Powyższe informacje nie są oczywiście oficjalne i nie powinniśmy spodziewać się, że Lucasfilm kiedykolwiek się do nich odniesie. Coś jednak musiało być na rzeczy, skoro wersje zdarzeń potwierdzają zarówno ekipy Jurassic World, jak i Gwiezdnych Wojen. Spokojnie możemy także wykluczyć braki w reżyserowaniu, czy niedoświadczenie, jako powody do zwolnienia reżysera – przecież Gareth Edwards także zmagał się z kłopotami podczas kręcenia Łotra 1. Nikt jednak nie myślał wtedy o zwalnianiu go, a zamiast tego przysłano mu pomoc, dzięki której udało się doprowadzić film do stanu, który znamy z kin.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.