Filmy

O trailerze „Ostatniego Jedi” słów kilka

Luke Skywalker trailer 2

Chciałem zacząć od pochwały czasów. W jakich wspaniałych dla kinematografii sci-fi czasach żyjemy! Naprawdę! Po piątkowym seansie Blade Runnera 2049, który jest przepiękną kompilacją podniosłej treści oraz mozaikowej formy surowych krajobrazów, wysmakowanej kolorystyki i subtelnych efektów specjalnych przy ich studziesięcioprocentowym dopracowaniu, dostajemy trailer Ostatniego Jedi, który również zachwyca. Oczywiście nie chcę porównywać tych dwóch filmów, spokojnie. Po prostu zwracam uwagę, że technologia chyba wreszcie dogoniła wyobraźnię.

Wracając do trailera…

Jest on… FENOMENALNY. Naprawdę mi się podobał. Nie tylko z powodu epickości całokształtu, ale także ogromnej dbałości o warstwę wizualno-artystyczną, której przecież dostrzegamy ledwie przebłyski. Bitwa w kosmosie, starcie na ziemi, a do tego snucie słodko-gorzkich przemyśleń gdzieś w tle okraszonym genialną, monumentalną nutą (chyba nawet lepszą niż w przypadku trailera do Przebudzenia Mocy). 

Jako całość trailer oddziałuje na emocje, a dzięki sprawnemu montażowi (bo nie jestem pewien, czy obydwa „zaspoilerowane” wątki rzeczywiście będą miały miejsce) wywołuje dyskusje nie tylko w internecie.

No dobra, ale może jakieś konkrety?

Nie ma sprawy.

Po pierwsze, nastrój

Kylo ren trailer 2

Czytałem już pierwsze, bardzo enigmatyczne, szczerze powiedziawszy, zarzuty, że to już „100% Disney”. Na potrzeby swoich przemyśleń potraktuję to jako zarzut o cukierkowości świata przedstawionego i pozytywnym przesłaniu całego filmu. Otóż, nie mogę się z tym zgodzić. Jestem pewien, że nie będzie to wesoła przygoda a’la Piraci z Karaibów ani walka rozładowywana humorem, jak to ma miejsce w przypadku moich ukochanych produkcji ze świata Marvela, których będę bronił do ostatniej kropli krwi. Sugerowana jest tu poważna historia, pełna napięcia, przetykana smutnymi refleksjami o dawnych porażkach. Nie będzie to jednak kompletnie depresyjny świat Zacka Snydera, o czym świadczą pełne nadziei słowa Poe oraz nowy pomagier Chewbacci. To będzie cały czas historia walki dobra ze złem, ale nieco poważniejsza niż w Przebudzeniu Mocy.

Po drugie, treść

Rey and Luke trailer 2

Kilkukrotne przeanalizowanie wątków potwierdziło wcześniejsze przecieki dotyczące akcji. Przede wszystkim Luke nie będzie dobrym, ani uczynnym dziadziem, tylko naprawdę rozgoryczonym, starszym człowiekiem, podchodzącym do Rey z podszytą strachem rezerwą. Poznamy szczegóły jego straty (JEJ!!!) i sposób postrzegania Bena. Czy dowiemy się, kim jest Rey? Nie mam pojęcia. Domyślam się, że razem z Chewiem i przynajmniej jednym porgiem, dziewczyna dołączy do walki w krytycznym jej momencie i jakimś cudem znajdzie się na pokładzie statku Snoke’a. Tam podda ją torturom i…

No właśnie, i co dalej?

Teraz Kylo.

kylo ren 2 trailer 2

Oczywiście, wszyscy skupiają się na scenie, w której waha się, czy zabić własną matkę (tu jestem przekonany, że nie ma żadnych fałszywych tropów, po prostu tak się stanie, chociaż po śmierci Hana nie sądzę, by generał Organa zginęła w podobnych okolicznościach), ja jednak wolę się skupić na drobniejszych urywkach, w których widzimy jego rozterki wewnętrzne. Czym są spowodowane? Czy rzeczywiście złością po przegranym pojedynku? Czy może wściekłością po zabiciu matki? Albo właśnie nerwami, że tego nie zrobił?

Poza tym mamy jeszcze pamiętne wyciągnięcie dłoni ku, jak się wydaje, Rey. Uważam, że to jest trik z odpowiednim połączeniem ujęć, a scena z pytającą Rey pochodzi tak naprawdę z Ahch-To, gdy siedzi przy ognisku razem z Lukiem.

Po trzecie, najbardziej oczekiwane starcie

Finn and Phasma trailer 2

Chyba jeszcze w żadnej części głównej sagi starcie bohaterów drugoplanowych nie przebiło oczekiwania na pojedynek na miecze świetlne. 

Finn vs. Phasma, to jest to!

Po czwarte, Snoke

Snoke trailer 2

Dalej uważam, że to Ezra Bridger, bardzo mi przykro, zdania nie zmieniam. Skupiając się jednak na tym, co widzimy w samym trailerze, potwierdzają się wcześniejsze plotki o jego posługiwaniu się Mocą i umiejętności torturowania za jej pomocą. Wiemy także, że posiada on zdolność odczytywania cudzych myśli, swego rodzaju telepatię. Być może Lider Najwyższego Porządku znajdzie w głowie Rey coś, co zwali nas z nóg?

Po piąte, kontrast

Rey trailer 2

Ten sugerowany element różnic i podobieństw pomiędzy Benem i Rey jest naprawdę intrygujący. Ze słów Luke’a i Snoke’a możemy wysnuć teorię, że są obdarzeni podobnymi potencjałami, ale co z tego wyniknie, możemy się tylko domyślać. Ja stawiam, że Rey oprze się Ciemnej Stronie, w końcu ma służyć jako przeciwwaga dla Kylo.

Po szóste, porgi

Porg trailer 2

Nie wiem, czy będą służyć wyłącznie jako komediowy przerywnik. Dramat Chewiego po stracie najlepszego przyjaciela może być bardzo intrygującym wątkiem pobocznym, a opieka nad takimi istotami może mieć głębszy wyraz niż tylko slapsticowe sceny. Ich animacja także zapowiada się znacznie lepiej niż sądziłem, a do tego te stworki zdają się chyba bardziej drapieżne, niż zakładali fani.

Po siódme, oczekiwanie

Nabrałem jeszcze większego apetytu na ten film, naprawdę. Jestem zachwycony trailerem i naprawdę, naprawdę zaintrygowany całością. Tyle na dzisiaj.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.