Filmy

Bob Ducsay o scenie śmierci Admirała Ackbara w „The Last Jedi”

Ackbar_on_the_Raddus

Ruch Oporu poniósł ogromne straty, gdy w galaktyce rozgorzała wojna, której przebieg mogliśmy śledzić w Gwiezdnych Wojnach: Ostatnim Jedi. Jedną z wielu ofiar konfliktu był wieloletni dowódca floty Sojuszu Rebeliantów, a później Ruchu Oporu – Admirał Gial Ackbar.

W scenie, w której Generał Organa używa Mocy, by ratować swoje życie, Admirał Ackbar zostaje zabity, kiedy eskadra Kylo Rena wystrzeliwuje torpedy protonowe w pokład dowodzenia okrętu Raddus, zabijając tym samym wszystkich oprócz Lei. Śmierć Ackbara trochę zagubiła się w całym tym chaosie – dopiero gdy dowódca Larma D’Acy oficjalnie ogłosiła ten fakt członkom Ruchu Oporu, zdajemy sobie sprawę, że Ackbar został zabity podczas wybuchu.

Chociaż Admirał nigdy nie miał zbyt wiele czasu na ekranie, od czasu Powrotu Jedi stał się poniekąd ulubieńcem fanów – w dużej mierze przez kultową kwestię, wypowiedzianą podczas ataku na Drugą Gwiazdę Śmierci: „To pułapka!”, która stała się inspiracją dla niezliczonych memów w Internecie.

Edytor Ostatniego Jedi, Bob Ducsay, udzielił niedawno wywiadu dla Huffington Post, gdzie opowiedział o projekcie oraz wykonaniu wspomnianej sceny:

„Tak to zaprojektowano. Ciekawe, że o tym wspomniałeś, ponieważ obejrzałem film ostatniej nocy i pomyślałem: „Hm, może to zbyt przypadkowe”. To bardzo zabawna sprawa, ponieważ to, co się dzieje… Nie oglądam zazwyczaj filmów, nad którymi pracuję, bo i tak jestem z nimi doskonale zaznajomiony. Ale ten film widziałem już kilka razy z publicznością. Wczoraj wieczorem przyszło mi do głowy, że oglądając swoje filmy znajduję sporo rzeczy, które w tym momencie zrobiłbym inaczej. Co jest naprawdę okropną formą osobistej krytyki, ponieważ tak naprawdę nic nie można zrobić.”

Później Ducsay dodaje:

„Tak to zostało zaprojektowane. Tak to było zamierzone. Choć faktycznie trochę to przypadkowe, prawda?”

Przy okazji omawiania śmierci Admirała Ackbara, warto przypomnieć, że w 2016 roku zmarł aktor podkładający mu głos w Oryginalnej Trylogii – Erik Bauersfeld. Można odnieść wrażenie, że śmierć Kalamarianina jest swoistym pożegnaniem z człowiekiem, który pomógł powołać tę postać do życia.

admiral-ackbar-erik-bauersfeld-lucasfilm

Jeśli śmierć Ackbara bardzo Was poruszyła, to na otarcie łez (lub dobicie…) dodamy, że w niekanonicznej już książce zatytułowanej Jednocząca Moc autorstwa Jamesa Luceno, postać ta również została uśmiercona. Odbyło się to jednak w mniej spektakularny sposób, ponieważ bohater po prostu zmarł ze starości i urządzono mu pogrzeb z honorami.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.