Filmy

Dlaczego Luke Skywalker wyrzucił przez ramię swój miecz świetlny?

Luke lightsaber

Po tym, jak dane nam było zobaczyć Luke’a Skywalkera w Przebudzeniu Mocy (po raz pierwszy od Powrotu Jedi), nikt nie miał pojęcia, jaka będzie jego reakcja na przekazany przez Rey miecz świetlny, należący wcześniej do Anakina Skywalkera. W pierwszych chwilach Ostatniego Jedi Luke wyrzucił przez ramię ojcowską broń, co niektórzy widzowie uznali za tani gag. Reżyser Rian Johnson wyjaśnia, jak ważny był dla Luke’a ten moment i co tak naprawdę przez niego wyraził.

„Dziewczyna, której w ogóle nie zna, podchodzi do niego z tym błyskiem w oku i „Proszę bardzo!”, wręcza mu symbol wszystkiego, co uczynił, stojąc przed nim z pytającym spojrzeniem. Miał jej powiedzieć: „Okej, chyba mnie znalazłaś, chodźmy”? Nie, jeśli właściwie śledzisz wydarzenia, wiesz, w jakim stanie powinien być jego umysł. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to wielki, dramatyczny gest, ale naprawdę wydaje mi się, że to, co zrobił, było właściwą reakcją.”

Później Rian dodaje:

„Musiałem wziąć pod uwagę to, co wiemy na temat Luke’a Skywalkera – że skończył z wojnami i żyje teraz na wyspie. Pierwsze pytanie, na które trzeba było sobie odpowiedzieć, to dlaczego tak postępuje. Nie mogłem myśleć o tym, co chcę, żeby Luke robił, albo co chciałbym zobaczyć, jak robi. Pomyślałem sobie, co by było, gdybym narysował teraz Luke’a – jak powinien wyglądać?”

Jako fan Gwiezdnych Wojen, Rian Johnson miał podwójnie trudne zadanie w tworzeniu motywacji kierujących Lukiem:

„Chciałem dowiedzieć się, dlaczego bohater, z którym dorastałem, tam jest? Dlaczego on to robi? Kiedy zacząłem nad tym myśleć, bardzo szybko stało się dla mnie jasne, że on musi być tam z jakiegoś powodu, musi tam być, ponieważ naprawdę wierzy w wymazanie pamięci o sobie, a tym samym o Jedi – bo jest ostatnim Jedi. Musiał wierzyć, że tak będzie lepiej dla całej galaktyki.”

Na koniec reżyser podsumowuje:

„Gdy zacząłem drążyć głębiej, zrozumiałem, że on zdaje sobie sprawę z tego, iż jego powrót ucieszy wszystkich „fanboyów” w galaktyce, ale jednocześnie uważa, że uczyniłby tym więcej złego niż dobrego, bo przywróciłby do życia poprzedni cykl. Powinien się usunąć, by Światło mogło narodzić się w wartościowszym źródle. Tym samym zdejmie ze swoich barków wzięty wcześniej ciężar i nie będzie więcej brał udziału w wojnach. Zrobi coś, czego nie mógł uczynić w Imperium Kontratakuje – zamiast wsiąść w myśliwiec, gdy słyszy krzyki przyjaciół, pozostaje w miejscu, w którym powinien być. Przynajmniej tak to wygląda w jego umyśle.”

Ostatecznie podróż Luke’a zakończyła się tak, jak rozpoczęły pierwsze Gwiezdne Wojny – w blasku dwóch słońc. Rian Johnson udowodnił zaś, że czasami trzeba odejść od przeszłości, jeśli mamy nadzieję ruszyć dalej.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.