Gwiezdne Wojny - Historie

Analizujemy zwiastun „Hana Solo”

Solo trailer 9

Od publikacji pełnego zwiastuna Hana Solo minęła już chwila i nasze głowy zdążyły nieco ochłonąć po tym, co w nim zobaczyliśmy. To chyba najlepszy moment na przeanalizowanie scen ukazanych w teaserze i zastanowienie się, co mogą nam one powiedzieć o całokształcie filmu reżyserii Rona Howarda. Bez zbędnego przedłużenia, zapraszam Was do zapoznania się z moją analizą.

Zaczniemy oczywiście od początku. Zwiastun otwiera scena, w której Han przełącza coś na pulpicie Sokoła. Jeśli przypomnimy sobie, że z początku frachtowiec należał do Lando Calrissiana, łatwo można się domyślić, że jest to fragment z późniejszej części filmu. Być może nawet pierwsza styczność Solo z jego nowym nabytkiem.

Solo trailer 20

Później przechodzimy do sekwencji wyścigu (tudzież pościgu). Han z Qi’Rą na pokładzie (graną przez Emilię Clarke) ucieka przed czyjąś pogonią. Wprawne oko może dostrzec ciekawy Easter Egg – przed bohaterami wiszą charakterystyczne złote kości. Ich potencjalne znaczenie dla filmu opisałem już w jednym z poprzednich artykułów, więc odsyłam Was do niego.

solo-dice-trailer

W międzyczasie słyszymy jak Han opowiada o tym, że został „wykopany z akademii imperialnej za posiadanie własnej opinii”. Mamy tu wyraźne nawiązanie do Legend, gdzie szmugler spędził 5 lat swojej młodości, służąc jako szturmowiec pod banderą Imperium. W wypadku filmu ten czas z pewnością zostanie skrócony, ale ciężko teraz mocniej zagłębiać się w spekulacje na ten temat.

Nie dam sobie uciąć za to ręki, ale wydaje mi się, że Hana i Qi’Rę goni imperialny szturmowiec na czymś w rodzaju motocykla repulsorowego. Jeśli zatrzymamy scenę chwilę po tym, jak pojazd rozbija się o przeszkodę, ujrzymy leżącego kierowcę w zmodyfikowanym pancerzu imperialnym.

Solo trailer 21

Zgaduję, że jest to wspominany w przeciekach fragment wyścigu na Korelii, podczas którego Imperium będzie próbowało werbować pilotów ścigaczy do swoich szeregów. Najwyraźniej zdobywanie świeżego narybku nie poszło im najlepiej.

Kolejna sekwencja ujawnia przed nami górzysty, zimowy krajobraz i ubranego w futro Solo, wpatrującego się w ten pejzaż. Gdzie zawędrowaliśmy? Nie mam bladego pojęcia, ale podejrzewam, że jest to ta sama lokacja, która pojawiła się w scenie z pędzącym pociągiem, zawartej w spocie telewizyjnym z poprzedniego dnia.

Solo trailer 2

Solo trailer 22

No i w końcu przechodzimy do słodkiego miąższu, czyli nowiutkiego i pachnącego wnętrza Sokoła. Dla niektórych jest to forma profanacji, ale moim zdaniem to dość naturalna kolej rzeczy – skoro będziemy oglądać dzieje młodego Hana Solo, który dopiero zdobywa swój ukochany statek, to siłą rzeczy musi wyglądać on na nieco mniej sfatygowany. Fragment korytarza wręcz zachęca, by zajrzeć dalej.

Solo trailer 23

Następnie widzimy szmuglera przyglądającego się Sokołowi z zewnątrz. Jest dużo mgły i właściwie nic konkretnego poza tym. Przeczucie podpowiada mi jednak, że mamy do czynienia z fragmentem poprzedzającym słynny Kessel Run (Trasę na Kessel), którą, wedle wielu przecieków, zobaczymy w spin-offie.

Solo trailer 24

Mocno zaintrygowały mnie kolejne sceny. Przed naszymi oczami wyrasta suchy, nadmorski obszar i futurystyczne ruiny. Z pewnością fragment ten pochodzi z planu filmowego na Wyspach Kanaryjskich, o których wielokrotnie pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku. Jaką planetę reprezentuje ta lokacja w świecie Star Wars? Nie mam pojęcia, ale wyobrażam sobie, że może ona mieć jakiś związek z Jedi lub Sithami, o czym ani Solo, ani rozmawiający z nim Beckett w ogóle nie mają pojęcia.

Solo trailer 3

Solo trailer 4

I znów pojawia się Qi’Ra, tym razem w towarzystwie droida L3-37, w którego wciela się aktorka Phoebe Waller-Bridge.

Solo trailer 8

W końcu widzimy też Lando! Przyznam szczerze, że Donald Glover pasuje do tej roli perfekcyjnie (przynajmniej pod kątem wyglądu i zadziornego uśmiechu, charakterystycznego dla słynnego szulera). Jego grę aktorską będziemy mogli ocenić dopiero po majowej premierze.

Solo Trailer 25

Przez sekundę widzimy też bohaterkę imieniem Val (graną przez Thandie Newton) oraz czterorękiego obcego, mocno przypominającego małpę. Nie wiemy, jakie role obie postacie odegrają w filmie, ale wyglądają ciekawie!

solo-ThandieNewton

Solo trailer 5

Jeżeli szukacie w trailerze momentu, w którym miałby pojawić się motyw związany z grą w Sabaka, to poniższe ujęcie będzie temu najbliższe. Stawiam dolary przeciw orzechom, że pokazano tu Solo na chwilę przed grą o Sokoła.

Solo trialer 26

Ponownie wracamy na zimową planetę. Solo, Chewbacca i Beckett znów rozmawiają o jakimś układzie.

Solo trailer 27

Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego skoku w nadprzestrzeń. Za sterami Sokoła siedzą Lando i droid L3-37. Wcześniejsze fragmenty teasera mogły sugerować, że robotyczny bohater podróżuje w towarzystwie Qi’Ry, ale scena z kokpitu każe mi podejrzewać, że lepiej zna się z Calrissianem.

Solo trailer 9

Jeszcze raz pojawia się Qi’Ra, tym razem w czymś na kształt ekskluzywnej dyskoteki (?). Jeśli miałbym zgadywać, to strzelałbym, że jest to ten sam przybytek, w którym poznamy postać graną przez Paula Bettany’ego.

Solo trailer 10

Solo trailer 11

PaulBettany

Jak przystało na westernowe klimaty, naszym oczom musiała ukazać się scena z samotnym kowbojem sięgającym do kabury, gdy naprzeciw stoi zgraja żądnych krwi oponentów. Czy to jakaś mafia, z którą zadarł Han? A może lokalne plemię, na które przypadkiem natrafił podczas przygody? Czas pokaże.

Solo trailer 12

Solo trailer 13

Solo trailer 14

Ciekawi mnie motyw dziwnego pojazdu, za steram którego siedzi nasz szmugler. Wygląda na to, że zrzuca z niego jakiś ładunek wybuchowy, doprowadzający do eksplozji u podnóża góry. Zimowy klimat sugeruje, że znów wracamy na ukazany wcześniej zaśnieżony glob.

Solo trailer 15

Solo trailer 16

No i wisienka na gwiezdnowojennym torcie, czyli pościg Imperium za Sokołem. Dostajemy kilka myśliwców typu TIE (plus jeden, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy) wylatujących z gwiezdnego niszczyciela, ukrytego pośród burzowych obłoków. Chwilę później Solo niszczy jeden ze statków wroga i nieopatrznie wlatuje pomiędzy macki jakiegoś kosmicznego monstrum. Ciekawa estetyka tej sekwencji to jednak nie wszystko. Ponowne pokuszę się o zgadywanki, ale sądzę, że jesteśmy świadkami fragmentu słynnej Trasy na Kessel.

Aha! Nie mogę nie wspomnieć o kwestii Hana wypowiedzianej chwilę wcześniej w kokpicie. To było tak bardzo „hanowe”!

Solo trailer 17

Solo trailer 18

W ten sposób rozebraliśmy na czynniki pierwsze cały zwiastun Hana Solo. Przyznaję, że moja dotychczasowa obojętność względem najnowszego spin-offu przerodziła się w sporą ciekawość, graniczącą z małym hypem.

Pozostaje czekać na kolejny trailer i premierę widowiska, która zaplanowana jest na 25 maja 2018.

Jeśli zauważyliście w trailerze coś, o czym nie napisałem, nie wahajcie się wspomnieć o tym w komentarzach!


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.