Filmy

Jak połączyć dwie postacie przebywające w różnych miejscach? Ren Klyce o więzi Kylo i Rey

Adam-Driver-as-Kylo-Ren-and-Daisy-Ridley-as-Rey-in-Star-Wars-The-Last-Jedi

Ren Klyce, nominowany do Oscara za dźwięk oraz montaż dźwięku w The Last Jedi, zdradził, jak razem z resztą ekipy dźwiękowej zdołali osiągnąć międzygwiezdne połączenie Rey i Kylo Rena.

„Przeczytaliśmy scenariusz i powiedzieliśmy sobie: „OK, to będzie ciekawe” i jedną z pierwszych rzeczy, o którą spytaliśmy Riana, była kwestia brzmienia tych sekwencji. Trochę to zajęło, ale było dla niego ważne, żeby Rey i Kylo czuli, że są połączeni przez cały ogrom wszechświata. To nie jak komunikacja przez internet. To coś duchowego – to Moc.”

Dodał, że Johnson uznał za istotne, aby głosy brzmiały organicznie, jakby dochodziły z wielkiego dystansu:

„Więc to nie jest „Cześć, cześć, cześć”, tylko raczej „Czeeeeść”. Leci do ciebie przez całą galaktykę.”

Osiągnięcie ostatecznego efektu wymagało eksperymentowania z dźwiękiem, Klyce na przykład „przesuwał” go, żeby stworzyć pogłos, dzięki czemu w kinach głosy brzmiały, jakby dochodziły z konkretnej strony, po czym rozszerzały się na całe pomieszczenie, by na koniec stopniowo ucichnąć, co porównał do echa w kościele.

Wypowiedział się również Matthew Wood, kierownik oddziału edycji dźwięku:

„Zaczyna się dialog i czasami cały dochodzi jakby z tyłu [sali kinowej – przyp. red.]. To był naprawdę śmiały eksperyment.”

Wood przy okazji podzielił się ciekawostką: do sceny w Ostatnim Jedi, w której R2-D2 odtwarza dla Luke’a hologram z Leią mówiącą „Pomóż mi, Obi-Wan Kenobi”, użyto oryginalnego nagrania z Nowej Nadziei, ale po wygrzebaniu z archiwum oryginalnej taśmy, zamiast poddawać ją cyfrowej edycji, nagrano materiał na drugą taśmę, którą porządnie zmaltretowano (mowa jest między innymi o przeciąganiu jej po ziemi na Ranczu Skywalkera, wrzucaniu do wody i ocieraniu o kamienie), tak, że po wszystkim nagranie brzmiało, jakby było naprawdę stare.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.