Książki i komiksy

Wywiad z Danielem José Olderem – autorem „Star Wars: Last Shot”

danieljoseolder

Zaprezentowaliśmy Wam niedawno fragment nadchodzącej powieści Last Shot o Hanie i Lando, a teraz przedstawiamy wywiad z autorem książki – Danielem José Olderem – przeprowadzony przez StarWars.com.

StarWars.com: Zanim dostałeś szansę na napisanie Last Shot, co dla ciebie, jako fana Gwiezdnych Wojen, znaczyli Han i Lando?

Daniel José Older: Przede wszystkim muszę powiedzieć, że byłem prawdziwym pasjonatem Gwiezdnych Wojen przez całe życie – Powrót Jedi był pierwszym albo drugim filmem, jaki w ogóle zobaczyłem w kinie i to było to. Już w tym siedziałem. Kiedy byłem młodszy po prostu uwielbiałem Hana i Lando za to wyjątkowo świeże połączenie zupełnie różnych cech – łajdactwa z bohaterstwem – i w dodatku zupełnie inaczej to wyglądało u każdego z nich. Kiedy później wróciłem do Gwiezdnych Wojen, z perspektywy twórcy musiałem docenić ich wielowarstwowe osobowości. Han w ciągu trylogii przechodzi drogę od robię-to-dla-siebie-i-pieniędzy do w pełni zaangażowanego uczestnika rewolucji z własnym wątkiem romantycznym. To fascynująca przemiana, a do tego całkowicie wiarygodna, bo jednak od samego początku widać, że ma wielkie serce. Lando natomiast, poza stylem i wdziękiem, zostaje postawiony przed niemożliwym dylematem już w pierwszym momencie, w którym go widzimy, co prowadzi w sumie i do zdrady, i do pomocy najlepszemu przyjacielowi, by jeszcze na koniec stać się bohaterem. Zawsze chciałem wiedzieć, jak ci dwaj galaktyczni łajdacy łączyli bycie szumowinami i bohaterami.

StarWars.com: Historia przedstawiona w  Last Shot jest opowiadana w trzech różnych okresach. W jaki sposób ująłeś Hana i Lando w tych trzech różnych etapach życia, biorąc pod uwagę, że obaj w tym czasie dojrzewali i się zmieniali?

Daniel José Older: To była świetna zabawa. Musiałem pisać o tym czasie lekkomyślności i swobody, który obaj spędzali włócząc się po galaktyce, biorąc samych siebie zbyt poważnie i świat niewystarczająco poważnie, a potem, kiedy borykali się z dorosłymi problemami po wojnie we wciąż rozdartym społeczeństwie. Tak więc młodszym Hanowi i Lando pozwoliłem być szalonymi i żądnymi przygód i wrażeń, a później dążyłem do równowagi między wciąż drzemiącym w nich duchem przygody a odpowiedzialnością i ciężarem zdobytej sławy oraz posiadanej (lub nie) rodziny.

StarWars.com: Jako że jestem młodym ojcem, bardzo podobał mi się udostępniony ostatnio fragment. Mimo życia w zupełnie innym świecie mogę to dokładnie do siebie odnieść – choć muszę przyznać, że nigdy nie zostałem obudzony przez hologramową Mon Mothmę. Co możesz nam powiedzieć o pisaniu tej sceny i o Hanie Solo – legendarnym szmuglerze i łajdaku… Jako ojcu?

Daniel José Older: To także była świetna zabawa! (W ogóle cała książka była chyba aż zbyt dobrą zabawą, jeśli mam być szczery). Han jest kimś, kogo znamy, ma w sobie pokłady głębokiej miłości – weźmy sobie moment, w którym jest gotowy odsunąć się w cień, bo myśli, że między Lukiem i Leią zrodziło się uczucie; to niby nic wielkiego, ale bardzo dużo mówi o człowieku, którym się stał. Więc z jednej strony mamy naprawdę głęboką miłość do Lei i Bena, ale z drugiej – wciąż gdzieś tam drzemie w nim ten szmugler i niebo wzywa go do siebie. Jak ktoś o duszy wędrownika może być całkowicie zadowolony z ustatkowania się? Jak wiemy z ostatnich filmów, po prostu nie może. Ale w tym momencie jeszcze stara się rozwiązać ten problem.

StarWars.com: Biorąc pod uwagę, jaką ścieżkę potem obrał Ben, jest w tej scenie coś tragicznego i pozwalającego dojrzeć, jak bardzo Han go kochał. Czy coś takiego chciałeś pokazać?

Daniel José Older: Wspaniałym aspektem pisania o tym dzikim i ogromnym wszechświecie jest fakt, że sporą część pracy wykonał już ktoś inny, co zwalnia mnie z konieczności przeplatania powieści ciężkimi momentami. Wiemy, że na końcu drogi czeka tragedia, więc w zasadzie wszystkie detale codzienności mogą łamać serca, na przykład Ben nazywający Lando „Ujkiem Wanwo”.

StarWars.com: Lando zdaje się przeżywać prawdziwe chwile chwały w fandomie Gwiezdnych Wojen. Jak myślisz, dlaczego tak jest?

Daniel José Older: Człowieeeeeku… Posłuchaj. Światy science-fiction i fantasy, ze szczególnym naciskiem na Gwiezdne Wojny, poczyniły niewiarygodne kroki w ciągu ostatnich kilku lat w kierunku pokazywania bardziej wiarygodnego obrazu naszego świata w innym świecie. Ludzie bardzo lubią postacie pokroju Lando, filmy w stylu Czarnej Pantery, musicale jak Hamilton i seriale jak Luke Cage, bo po bardzo długim czasie w końcu doszło do momentu rozliczenia z prawdą – więc widzimy to ze wszystkich punktów politycznego i kulturowego spektrum. To wspaniały czas na bycie pisarzem.

StarWars.com: Czego się dowiedziałeś o Hanie i Lando po napisaniu powieści? I co chcesz, aby czytelnicy w nich zobaczyli?

Daniel José Older: Tak jak na początku, kiedy przystępowałem do pisania, absolutnie kochałem te postaci, tak teraz kocham je jeszcze bardziej po zagłębieniu się w ich podobieństwa, różnice i skomplikowaną przyjaźń. Była cała masa takich małych zabawnych niuansów do odkrycia, od tego, jak każdy się ubiera wychodząc gdzieś na noc lub stając do bitwy, przez to, jak każdy z nich utrzymywał porządek w Sokole lub nie (ach, Han!), aż do relacji z różnymi kobietami w ich życiach i to była po prostu fascynująca podróż przez kontrasty, wystrzały z blasterów, walki w kosmosie i podróże między planetami.

Star Wars: Last Shot trafi do sprzedaży na rynku amerykańskim 17 kwietnia. O polskim wydaniu jak na razie nic nie wiadomo.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.