Saga Star Wars

Jason Fry o procesie tworzenia nowelizacji „Ostatniego Jedi”

SWTheLastJediADAPT_Cover

Independent przeprowadziło wywiad z Jasonem Fry’em, autorem nowelizacji najnowszego epizodu sagi Gwiezdnych Wojen – Ostatniego Jedi. Poruszone zostały między innymi tematy takie, jak tworzenie nowych scen, reinterpretacja postaci Luke’a Skywalkera oraz współpraca z Rianem Johnsonem – scenarzystą i reżyserem filmu będącego podstawą do napisania książki.

Na samym początku Fry został zapytany, jak dużo czasu poświęcił na konsultacje z Johnsonem. Pisarz odpowiedział, że spotkał się z nim raz, na Ranczu Skywalkera i starał się więcej nie zawracać mu głowy – Johnson cały czas miał jeszcze film do dokończenia, a później Fry stwierdził, że reżyserowi należy się trochę odpoczynku. Podczas tej kilkugodzinnej rozmowy Rian Johnson zapewnił autora nowelizacji o posiadanej przez niego swobodzie kreatywnej.

„Rian był niesamowicie hojny od samego początku, mówiąc, że mogę dopisać wszystko, co będzie współgrało z historią.”

Poza tym panowie omówili postaci pojawiające się w sadze po raz pierwszy, żeby Fry miał jakiś większy punkt zaczepienia, niż scenariusz, do którego miał dostęp.

„Rozmawialiśmy o postaciach, ich relacjach i o kluczowych dla nich punktach w historii. Powiedział mi trochę o jego poglądach na temat nowych postaci, jak Rose i Holdo, i co chciał za ich pomocą osiągnąć w filmie.”

Choć autor miał dużo swobody, to jednak wizja Johnsona była podstawą i najważniejszym odniesieniem, co zresztą jeszcze bardziej potwierdza kolejna wypowiedź Fry’a.

„Za każdym razem, kiedy miałem jakiś pomysł na nową scenę, przypominałem sobie jednak, że mam do napisania tylko nowelizację, a historia jest przede wszystkim Riana. Wszystko, co nowe miało służyć jego historii – zmienianie jej lub pogrzebanie pod toną mojego materiału byłoby przeciwieństwem tego, co miałem zrobić. To była solidna próba mojej próżności.”

Następnym punktem w wywiadzie były sceny, których nie zobaczyliśmy w filmie – zarówno usunięte, jak i stworzone tylko na potrzeby książki.

„Bardzo chciałem zacząć od Luke’a, jeszcze przed spotkaniem z Rey, bo stwierdziłem, że to świetny sposób, żeby go zrozumieć, co byłoby trudne przy podstawowym materiale, gdzie Rey jest protagonistką, a Luke wielką tajemnicą, którą Rey stara się rozwiązać. Chciałem też pogrzebu Hana Solo i spokojnej chwili poświęconej Rey po walce z Kylo, żeby pokazać, czego się nauczyła i jak się zmienił jej stosunek do Mocy.

Michael Siglain  i Jennifer Heddle z Lucasfilm Publishing poprosili o scenę z Leią Organą i Chewiem samymi w kokpicie Sokoła po ucieczce z Crait, która pokazałaby ich reakcje na śmierć Luke’a. Od razu wiedziałem, że chcę napisać tę scenę i to jedna z moich ulubionych w całej książce.”

Pisarz został także zapytany, czy miał jakieś pomysły, które nie pojawiły się w książce, ponieważ Lucasfilm ich nie dopuścił. Fry odpowiedział jednak, że nie, i że jeśli coś wypadało, to dlatego, że po prostu nie pasowało do całokształtu lub nie było aż tak potrzebne.

Ale Jason Fry pisał przecież nie tylko nowe lub usunięte sceny – przeniósł na karty powieści całego Ostatniego Jedi, a i w samym filmie roi się od wyjątkowych w kontekście całej sagi scen.

„Jedna z moich pierwszych myśli po podjęciu się tej pracy brzmiała: „O mój Boże, napiszę scenę śmierci Luke’a Skywalkera.” To było… Coś. Znaczy, widziałem Nową Nadzieję, kiedy miałem osiem lat. Pochłaniałem kolejne historie z Lukiem Skywalkerem przez cztery dekady. I teraz byłem odpowiedzialny za tę scenę? Kiedy dotarłem do tego momentu, napisałem go całkiem szybko – ale tylko dlatego, że napisałem już tę scenę w swojej głowie jakieś 20 lub 30 razy.”

Pełny wywiad z autorem nowelizacji Ostatniego Jedi przeczytacie tutaj.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.