Saga Star Wars

J.J. Abrams miał pomysł na to, kim są rodzice Rey

Rey-ObiWan-HanLeia

Jednym z najważniejszych pytań, jakie przewijały się podczas wydarzeń z Przebudzenia Mocy i Ostatniego Jedi, była tajemnica otaczająca tożsamość rodziców Rey. Pojawiała się cała masa spekulacji na temat tego, kim mogą oni być – w przewidywaniach fanów pojawiali się Han Solo i księżniczka Leia, Obi-Wan Kenobi, a nawet Imperator Palpatine. Ostatecznie okazało się, że rodzice młodej bohaterki byli, jak to określił Kylo Ren, „nikim” – pijakami, którzy sprzedali córkę za pieniądze na alkohol i leżą teraz martwi w nienazwanym grobie na pustyniach Jakku. Decyzja o takim zwrocie akcji została podjęta przez scenarzystę i reżysera Ostatniego Jedi, Riana Johnsona, ale okazuje się, że reżyser Przebudzenia Mocy, J.J. Abrams, miał co do tego wątku zgoła inny plan.

Simon Pegg, który współpracował z Abramsem nad filmami Star Trek i Mission Impossible (zagrał także Unkara Plutta w VII Epizodzie), powiedział w niedawnym podcaście Happy Sad Confused kilka słów na ten temat:

„Wiem, że J.J. o tym myślał i coś w tym względzie planował. Wydaje mi się, że plany te zostały nieznacznie pokrzyżowane przez najnowszy film. Było trochę rozmów o jej pochodzeniu. (…) Rozmawiano o jej dość istotnym rodowodzie, ale szczerze mówiąc, nie wiem nic więcej.”

Nasuwa się pytanie, jakie były początkowe zamiary Abramsa? Oczywistym wydaje się, że reżyser pierwotnie mógł planować, by Rey była córką Hana i Lei. Jest kilka dość sugestywnych momentów w Przebudzeniu Mocy, które uwydatniają jakąś więź między Rey i Hanem. Dobrze wpasowałoby się to w ideę Gwiezdnych Wojen jako sagi o rodzinie Skywalkerów.

Kierunek, w którym podążył Johnson, czyli Rey będącej „nikim”, był do pewnego stopnia kontrowersyjny dla części fanów. Reżyser bronił decyzji w tej kwestii podczas rozmowy w Empire Film Podcast, porównując ów wątek z The Last Jedi do sytuacji znanej z Imperium Kontratakuje.

Rian wyjaśnił, że ujawnienie Vadera jako ojca Luke’a w Imperium Kontratakuje jest:

„(…) najtrudniejszą możliwą rzeczą, jaką Luke, a więc i publiczność, może usłyszeć w tym momencie: stoisz naprzeciw złego gościa, którego możesz bezkarnie nienawidzić – po prostu jest zły… Jednak ta jedna kwestia: „Jestem twoim ojcem”, sprawia, że łatwa odpowiedź nagle znika bez śladu, a tego, przed którym stoisz, coś z tobą łączy.”

Ostatni Jedi przedstawia odwrotność tej idei. Johnson powiedział, że według niego oznajmienie, iż Rey jest związana z kimś znanym z sagi, byłoby najłatwiejszym, co mogłaby usłyszeń zarówno ona, jak i publiczność.

Razem z powrotem Abramsa do pracy nad Gwiezdnymi Wojnami pojawia się pytanie, czy reżyser i scenarzysta ponownie odwróci sytuację i za sprawą jego decyzji okaże się, iż Rey jednak jest córką kogoś istotnego? Niekoniecznie. Powinniśmy brać pod uwagę, że Pegg w swoich słowach odwołuje się do wczesnych pomysłów, jakie Abrams miał w głowie, a które mogły ulec transformacji w procesie tworzenia Przebudzenia Mocy.

J.J. Abrams i Chris Terrio mają już gotowy scenariusz dla Epizodu IX, do którego zdjęcia mają się rozpocząć w lipcu. Jeśli Abrams będzie trzymał się tego, co wymyślił Johnson, prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kogo pierwotnie uznawał za rodziców Rey.

Czy to dobrze? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.