Filmy

Szefowa ILM: „Kobiety jako reżyserzy filmów Star Wars to kwestia czasu”

TheLastJedi_rey_finn_rose

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów sagi Gwiezdnych Wojen jest różnorodność pośród pojawiających się tam postaci i stworzeń. Jak się jednak okazuje, prędzej czy później zawita ona również za kulisy, co stwierdziła w niedawnym wywiadzie dyrektor generalna Lucasfilm i prezes ILM, Lynwen Brennan, dodając, że zatrudnienie w studiu reżysera płci żeńskiej jest kwestią czasu.

„Jest to z pewnością coś, na czym nam zależy, a nie brakuje fantastycznych reżyserów płci żeńskiej. To kwestia czasu!”

W całym Lucasfilmie pracuje co prawda spora liczba kobiet na wysokich stanowiskach, takich jak szefowa Kathleen Kennedy, ale najwyraźniej władzom wytwórni zależy na jeszcze większej dywersyfikacji.

Brennan mówi dalej:

„Zespół kierowniczy Kathy zawsze w 50 procentach składał się z kobiet, ponieważ okazywało się, że są najlepsze w swojej pracy. Nie mamy z tym żadnych kłopotów na poziomie kierowniczym, ale problem zaczyna się w odniesieniu do kobiet pracujących przy efektach wizualnych i technologii.”

Jednym z problemów studia jest fakt, że większość stanowisk w dziedzinie efektów specjalnych jest aktualnie w posiadaniu mężczyzn. ILM zależy na tym, by znaleźć zdrowszą równowagę płci:

„W tej chwili 75 procent ludzi pracujących przy efektach wizualnych to mężczyźni, a to nie do przyjęcia. Równowaga w samym ILM jest lepsza, ale to wciąż za mało.”

Brennan nie jest jedyną osobą, która obiecuje zmiany w kwestii zatrudniania filmowców, ponieważ taką konieczność zauważa też Rian Johnson, odpowiedzialny za reżyserię Ostatniego Jedi i pracujący w tej chwili nad niezależną trylogią w świecie Star Wars.

Jak mówi Johnson:

„Potrzebujemy kilku reżyserów, którzy nie będą białymi kolesiami. Kathleen Kennedy też wie, że to musi się stać, to znaczy, no naprawdę, to musi się stać.”

A co Wy myślicie o większej dywersyfikacji płciowej pośród reżyserów oraz specjalistów w Lucasfilmie i ogółem w branży filmowej? Jest potrzebna, czy raczej problem leży gdzieś indziej? Dajcie znać w komentarzach!


Rozważ wsparcie nas poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.