Publicystyka

„Hana Solo. Gwiezdne wojny – historie” – ciekawostki

Han Solo. Gwiezdne Wojny – Historie dopiero co zadebiutował w kinach na całym świecie, a niezawodny Internet już dostarcza nam informacji na temat ciekawostek i Easter Eggów, jakich zdecydowanie w filmie nie brakuje. Bazując na własnych spostrzeżeniach i internetowych źródłach, przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych nawiązań zawartych w produkcji Rona Howarda.

Poniżej znajdują się spoilery z filmu, zaglądasz na własną odpowiedzialność!

1. Znane „twarze”

Gdy po raz pierwszy spotkamy Hana Solo w Nowej nadziei, dowiadujemy się, że za jego głowę wyznaczona została spora suma kredytów. Zleceniodawcą był nie kto inny, ale Jabba Hutt. W pewnym sensie słynny przywódca kartelu pojawia się też w Solo – Beckett pod koniec filmu wspomina o tym, że groźny gangster z Tatooine gromadzi załogę i potrzebuje ochotników. Mowa wtedy właśnie o Jabbie. Po śmierci Tobiasa Han postanawia wykorzystać zdobytą wiedzę i wraz z Chewiem mają zamiar udać się na pustynną planetę, by zacząć pracować dla Hutta.

Jabba to jednak niejedyny wzmiankowany czarny charakter, gdyż na samym początku filmu Val wspomina o trandoshańskim łowcy nagród, Bossku, oraz Aurrze Sing, która pojawiła się na krótko w Mrocznym Widmie, ale lepiej znana może Wam być z animowanej serii Wojny Klonów.

2. Darth Maul

Nieco bardziej osobiście – bo w postaci hologramu – pod koniec filmu ukazuje nam się Darth Maul. Jak doskonale powinni pamiętać wszyscy obeznani z Mrocznym Widmem, Maul został przecięty na pół przez Obi-Wana Kenobiego. Jednak (ponownie) dzięki serialowi Wojny Klonów dowiadujemy się, iż przeżył spotkanie z mieczem Kenobiego, dlatego też dane jest nam spotkać go jeszcze raz podczas wydarzeń z Solo (a później także w Star Wars: Rebeliantach).

Były uczeń Dartha Sidiousa okazuje się być tajemniczym przywódcą Szkarłatnego Świtu, któremu na pierwszy rzut oka przewodził Dryden Vos. Jak możemy wywnioskować z rozmowy Maula i Qi’Ry, Sith przebywa na Dathomirze – planeta ta również powinna być doskonale znana fanom ery Prequeli.

3. Nawiązania do Łotra 1

W Hanie Solo znalazło się również miejsce dla kilku nawiązań do poprzedniego spin-offu, czyli Łotra 1. Do gangu Enfys Nest, która ostatecznie okazuje się być bojowniczką raczkującej jeszcze Rebelii, należy Benthic „Two Tubes” – brat Edria „Two Tubes”, będącego członkiem oddziału Sawa Gerrery. Najwyraźniej tognathańscy bracia od początku widzieli w Rebelii nadzieję dla poważnych zmian w galaktyce.

Trafiła się także wzmianka o planecie Scarif, wymienionej jako jedno z miejsc przechowywania rafinowanego coaxium.

4. Trochę Powrotu Jedi

Pamiętacie sekwencję na Mimban, podczas której Han został zrzucony do dołu z zapadnią, gdzie zająć miał się nim bardzo głodny „stwór”? Nie przypominała ona Wam sceny z Lukiem i rancorem z Powrotu Jedi? Bo nam bardzo.

5. Han naprawdę strzelił pierwszy

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać słynnej sceny z kantyny w Mos Eisley? Gdyby jednak trafił tu ktoś mało uświadomiony – Greedo, chcąc zgarnąć nagrodę za głowę Hana, dopadł go w owej kantynie i planował dostarczyć żywego bądź martwego do Jabby. Spotkanie nie skończyło się zbyt dobrze dla zielonego Rodianina, gdyż w pierwotnej wersji filmu Han strzelił, zanim jego oponent w ogóle zdążył zareagować. Gdy lata później George Lucas poprawiał cyfrowo Oryginalną Trylogię, dokonał alteracji sceny i dodał do niej wystrzał z blastera Greedo, by wyglądało to tak, jakby to on strzelił pierwszy do Hana, a ten drugi jedynie się bronił.

Jedna z finalnych scen spin-offu o Solo udowadnia, że Ron Howard nie do końca podziela zdanie Lucasa. Kiedy Han i Beckett spotykają się po wyjściu z jachtu Drydena Vosa, młody szmugler strzela do Tobiasa, zanim ten dokończy swoje zdanie i będzie mógł wykonać ten sam ruch.

6. Klasyczne cytaty

Każdy fan doskonale zna kultową kwestię Hana: „Mam co do tego złe przeczucia”. Podczas lotu Trasą na Kessel młodsza wersja szmuglera wypowiada parafrazę tych słów: „Mam co do tego dobre przeczucia”.

Nie możemy nie wspomnieć też o innej przeróbce znanego dialogu. Kiedy Lando spogląda na swój zdezelowany frachtowiec, mówi do Hana: „Nienawidzę cię”, na co szmugler odpowiada: „Wiem”. Chyba nie musimy mówić, do czego było to nawiązanie?

7. Nie zapomniano o Rebeliantach

Gdy na początku filmu Han gra w sabaka z Lando, stawia przeciw Sokołowi swój statek (którego w rzeczywistości nie posiada), dodając, że jest to model VCX-100. To dokładnie ten sam model frachtowca, jakim poruszają się bohaterowie serialu Star Wars: Rebelianci.

8. Przedmioty

W detalach także tkwi siła! Kojarzycie szczęśliwe złote kości Hana, które pojawiły się w Oryginalnej Trylogii i Ostatnim Jedi? Widzimy je również w Solo – bohater przekazał je Qi’Rze chwilę przed tym, gdy rozdzielono ich na Korelii. Potem dawna miłość zwróciła mu je w ramach pożegnalnego gestu.

Tradycyjnie musiał gdzieś pojawić się Dejarik, w którego na pokładzie Sokoła grają Chewie i Beckett.

9. Droidy, muzyka i śpiew

Choć Han Solo to pierwsze Gwiezdne Wojny bez choćby epizodycznej obecności legendarnego C-3PO, to możemy spotkać tam odtwórcę tej roli – Anthony’ego Danielsa. Anthony pojawia się w filmie jako ludzki niewolnik w kopalni na Kessel.

W trakcie sekwencji w kosmoporcie na Korelii możemy dostrzec i usłyszeć materiał agitacyjny, namawiający do zaciągnięcia się do imperialnej armii. Jednocześnie puszczany jest też Marsz Imperialny, który zwykle słyszany był w Star Wars, gdy zjawiał się Darth Vader. Jest to pierwszy raz w historii sagi, kiedy utwór ten umieszczony jest jako integralny element uniwersum.

10. Legendy w akcji!

Jak dowiadujemy się z tekstu znajdującego się w nieopublikowanej jeszcze w Polsce książce The Art of Solo: A Star Wars Story, biurko, które stoi w gabinecie głównego antagonisty filmu – Drydena Vosa – stworzone zostało częściowo z kamienia pochodzącego… ze świątyni Exara Kuna. Nie do końca wtajemniczonym przypomnimy, że Exar Kun to należąca do Starego Kanonu (teraz już także Nowego) postać starożytnego Lorda Sithów, który w swej cielesnej formie zginął w roku 3996 BBY, zaś jego duch przetrwał do 11 ABY. Wcześniej był utalentowanym padawanem mistrza Jedi Vodo-Siosk Baasa, zaś po przejściu na ciemną stronę razem z Uliciem Qel-Dromą zainicjował Wielką Wojnę Sithów. Pod koniec wojny zapieczętował swojego ducha w świątyni Massassi na Yavinie 4.


To już wszystkie Easter eggi z Solo: A Star Wars Story, jakie dziś dla Was przygotowaliśmy. Było ich jednak w filmie znaczniej więcej, więc jeśli sami dostrzegliście inne ciekawe nawiązania, o których tutaj nie wspomnieliśmy, napiszcie o nich w sekcji komentarzy!

Podobne posty

3 komentarzy

  1. Być może to co tu napisze jest nadinterpretacją. W filmie Han Solo, w momencie gdy weszli do kopalni a kierownik zamknął się z Qi’ra i L3-37 w małym pomieszczeniu w celach negocjacji to w momencie kiedy Qi’ra znokautowała kierownika, przez krótką chwile na czubku głowy L3-37 widać znak odrobine inny lecz łudząco podobny do loga firmy Abstergo z serii gier Assassin’s Creed. Nie jest to potwierdzone a jedynie domysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.