Gwiezdne Wojny - Historie

Han i Chewie mieli wspólnie walczyć przeciw Imperium we wczesnej wersji scenariusza „Solo”

Solo_Han_Mimban

Relacja Hana Solo z Chewbaccą nie rozpoczęła się tak, jak zwykle rodzą się przyjaźnie. Jak część z nas mogła już zobaczyć w Solo: A Star Wars Story, przyszli druhowie spotkali się w dość przypadkowych okolicznościach, ale szybko zaczęli współpracować. Okazuje się, że pierwsze spotkanie Hana i Chewiego nie od razu było zaplanowane w taki sposób, jaki widzieliśmy w ostatecznej wersji filmu – pierwotnie scena ta miała wyglądać zupełnie inaczej.

Od dawna wiemy już o „długu życia”, który Chewie zawdzięczał Hanowi, a jeszcze mocniej w Nowym Kanonie ugruntowała go powieść Chucka Wendiga, Koniec i Początek: Dług Życia. W najwcześniejszych szkicach Solo Han i Chewbacca spotkali się na linii frontu, walcząc wspólnie przeciwko Imperium, a Chewie w pewnym momencie uratował Hanowi życie – taki kształt scenariusza kłóci się jednak z tym, co wiemy o więzi łączącej dwójkę przyjaciół. O wczesnych planach na spotkanie Hana i Chewbacci opowiedział starszy dyrektor artystyczny Industrial Light & Magic (ILM), Aaron McBride, w niedawnym wywiadzie dla Screen Rant:

„Han Solo miał zostać pilotem floty walczącej z Imperium. Niestety, zarozumiałość doprowadziła go do popełnienia krytycznego błędu… Solo wpadł swoim uszkodzonym myśliwcem do hangaru. W tej wczesnej wersji scenariusza Han został postawiony przed trybunałem, który skazał go na zesłanie na Mimban. Tam miał walczyć nie jako imperialny żołnierz, lecz przeciwko Imperium. Armia, w której miał służyć, miała składać się z niezliczonych ras obcych, zjednoczonych w opozycji do Imperium. McBride wyjaśnił, że ta wersja Mimban byłaby inspirowana przez okopowy klimat I Wojny Światowej: ponure, błotniste pola bitewne, spalone, połamane drzewa i niebo zasnute dymem. Han i Chewie, którzy już wtedy trzymali się razem, wyruszyli przeciwko maszynom kroczącym Imperium. Tam, niespodziewanie, Chewie uratował Hana przed ogniem imperialnym, odwracając tym samym znaną do tej pory wersję „długu życia”.”

Zapewne zastanawiacie się teraz, dlaczego w ogóle powstała wersja scenariusza, która stała w sprzeczności z kanonicznym „długiem życia”? Lawrence Kasdan, będący współautorem scenariusza Solo (oraz scenarzystą Imperium Kontratakuje), przyznał otwarcie, że nigdy nie przywiązywał wagi ani nie zapoznawał się z elementami kanonu wykraczającymi poza filmy. Tutaj do działania prawdopodobnie wkroczyło Lucasfilm Story Group, stojące niejako na straży zgodności z kanonem wszystkich nowych dzieł ze świata Star Wars. Najpewniej właśnie w tym momencie Lawrence dowiedział się, że jego szkic scenariusza byłby niezgodny z obowiązującym kanonem.

Abstrahując od kanoniczności tej sekwencji – podoba Wam się ona bardziej od tej, którą znamy z filmu, czy raczej cieszycie się z tego, co ostatecznie dostaliśmy?


Rozważ wsparcie Rebelianckich Szumowin poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.