Gwiezdne Wojny - HistorieSaga Star Wars

„Solo” przebija „Imperium kontratakuje” w amerykańskim Box Offisie

solo-a-star-wars-story-episode-5-the-empire-strikes-back

Han Solo. Gwiezdne Wojny – Historie zaliczył spektakularną wręcz klapę finansową zarówno w USA, jak i na całym świecie. Jak się jednak okazuje, za Oceanem film zdołał prześcignąć jeden z epizodów składających się na sagę Star Wars i nie jest już tym najgorszym. W pewnym sensie.

Ze Stanów Zjednoczonych Solo: A Star Wars Story zebrał dotąd trochę ponad 210 milionów dolarów, czyli więcej niż Imperium kontratakuje – pierwsze wydanie zgarnęło na amerykańskim rynku około 209 milionów dolarów. Patrząc od tej strony, nie zawracając sobie głowy niczym więcej niż gołymi liczbami, spin-off o przygodach młodego przemytnika zarobił w USA więcej niż Epizod V.

Han Solo będzie jednak musiał cofnąć się na ostatnie miejsce w finansowym zestawieniu filmów ze świata Star Wars, kiedy weźmiemy pod uwagę kilka czynników sprzyjających w tym wypadku Imperium. W 1980 roku dolar wart był znacznie więcej, więc porównując zarobki Epizodu V do drugiego spin-offu sagi, wynik tego pierwszego trzeba zwiększyć ponad trzykrotnie. Poza tym film sprzed ponad 30 lat doczekał się dwóch innych wydań – w 1982 i 1997 roku – które razem przyniosły jeszcze 80 milionów dolarów dochodu (przy czym za każdym razem dolar cały czas miał większą wartość niż obecnie). No i kontynuacja przygód Luke’a Skywalkera zarobiła znacznie więcej, bo prawie 248 milionów dolarów na rynku światowym, podczas gdy Solo tylko 169 milionów dolarów.

Tak więc tegoroczne Gwiezdne Wojny cały czas pozostają dużym rozczarowaniem finansowym i wciąż zajmują ostatnie miejsce w zestawieniach dochodów poszczególnych produkcji. Pozostaje nam mieć nadzieję, że kolejne gwiezdnowojenne filmy znajdą się znaczne wyżej w podobnych zestawieniach.


Rozważ wsparcie Rebelianckich Szumowin poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.