Książki i komiksy

Timothy Zahn przyznaje, że Expanded Universe było kłopotliwe

Expanded-Universe

Autor legendarnej trylogii Thrawna oraz nowokanonicznych książek o Wielkim Admirale – Timothy Zahn – rozmawiał niedawno z serwisem Yahoo! o Rozszerzonym Uniwersum, czyli książkach i komiksach starego kanonu Gwiezdnych Wojen. W rozmowie Zahn opowiedział, dlaczego jego zdaniem EU było problematyczne z punktu widzenia autora próbującego stworzyć kolejną książkę osadzoną w tym świecie.

Jak stwierdził pisarz:

„Myślę, że największym problemem Expanded Universe był fakt, że stało się ono tak ogromne i złożone. Trudne było nie tylko śledzenie wszystkiego na bieżąco, ale też znalezienie miejsca, w którym można by umieścić kolejną historię. Ciężko było znaleźć coś, czego jeszcze tam nie było.”

Wielu fanów było zawiedzionych odsunięciem na dalszy plan dotychczasowych dzieł, ale w ciągu kilku lat przywrócono do oficjalnego kanonu wiele elementów należących do Legend, jak chociażby Najwyższy Porządek, który nosi wiele podobieństw do Szczątków Imperium, o czym mówi sam pomysłodawca drugiej z wymienionych organizacji, zaznaczając jednocześnie, że paralele nie muszą wynikać z zamierzonego działania:

„Nie twierdzę, że myślano akurat o mnie, gdy to zrobiono, bo wiele rzeczy, które się teraz dzieją, wynika po prostu z logiki. Gdy wypędzisz Imperium do Nieznanych Regionów, logiczne wydaje się, że odbudują siły i powrócą. Nie musi to być inspiracja, bo jest to także logiczny ciąg zdarzeń.”

Dużo bardziej wyraźnym i zdecydowanie zamierzonym odniesieniem do starego kanonu jest przywrócenie do łask Wielkiego Admirała Thrawna. Bohater książek Zahna odgrywa istotną rolę w serialu Star Wars: Rebelianci oraz nowych książkach i komiksach.

Jeśli martwicie się tym, że Expanded Universe zginie w odmętach czasu, to pamiętajcie, że wiele z jego elementów już trafiło i na pewno jeszcze trafi do nowych dzieł. Poza tym, nikt przecież nie kazał spalić poprzednich książek i komiksów – w każdej chwili możecie do nich wrócić.


Rozważ wsparcie Rebelianckich Szumowin poprzez Patronite. Wszelkie środki, które dzięki Tobie uzbieramy, przeznaczymy na rozwój naszego portalu. Szczegóły po kliknięciu w odnośnik poniżej. Dziękujemy!Patronite

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.