FilmyWydarzenia

Kelly Marie Tran odnosi się do internetowego nękania przez pseudofanów Star Wars

Kelly_Marie_Tran

Większość z Was na pewno wciąż ma w pamięci głośną sprawę sprzed kilku miesięcy, której bohaterką była Kelly Marie Tran, wcielająca się w rolę Rose Tico w Gwiezdnych Wojnach: Ostatnim Jedi. Od czasu premiery filmu aktorka spotykała się z nieustannym nękaniem przez pseudofanów, komentujących w niewybredny sposób jej wygląd, pochodzenie oraz płeć. Twierdzili oni między innymi, że Kelly nigdy nie powinna zagrać w Gwiezdnych Wojnach, ponieważ… jest Azjatką. Sprawa zaszła na tyle daleko, że artystka postanowiła wycofać się z mediów społecznościowych. Dziś Tran odniosła się do wspomnianej kwestii na łamach The New York Times w bardzo emocjonalnym artykule.

Wybraliśmy dla Was jego najważniejsze fragmenty, które znajdziecie poniżej:

„Ich słowa umacniały w mojej głowie narrację, z którą miałam do czynienia przez całe swoje życie: że jestem „inna”, że gdzieś nie należę, nie jestem dość dobra, bo po prostu nie jestem taka jak inni. Zdaję sobie teraz sprawę z tego, że to uczucie było i jest ogromną hańbą dla cech, które czynią mnie taką, jaka jestem, i jest wstydem dla kultury, z której się wywodzę. A najbardziej rozczarowujące jest dla mnie to, że w ogóle musiałam to znosić.

(…)

Chcę żyć w świecie, gdzie dzieci o innym kolorze skóry nie spędzają całego swojego dorastania na marzeniu o tym, by stać się białymi. Chcę żyć w świecie, w którym kobiety nie są oceniane za swój wygląd, swoje decyzje, czy całą swoją egzystencję. Chcę żyć w świecie, gdzie ludzie wszystkich ras, religii, klas społecznych, orientacji seksualnych, płci i umiejętności są postrzegani w sposób, na jaki zasługują: jak istoty ludzkie.

(…)

Wiem, że teraz należę do małej grupy uprzywilejowanych osób, mogących opowiadać ponadczasowe historie, które są słyszane, oglądane i analizowane przez świat, mający do niedawna do czynienia tylko z jednym punktem widzenia. Wiem też, jak bardzo jest to ważne. I nie poddaję się.

Możecie mnie znać jako Kelly.

Jestem pierwszą kolorową kobietą, która otrzymała przewodnią rolę w Gwiezdnych Wojnach.

Jestem pierwszą Azjatką, która pojawiła się na okładce Vanity Fair.

Moje prawdziwe imię to Loan. I dopiero się rozkręcam.”

Jako społeczność fanów Gwiezdnych Wojen powinniśmy stanowczo potępiać wszelkie symptomy rasizmu, seksizmu, homofobii i innych negatywnych zachowań, które mogą pojawiać się pośród nas. Takie postawy są nie do przyjęcia dla każdego, kto naprawdę kocha stworzone ponad 40 lat temu uniwersum, będące tak barwnym, pełnym różnorodności światem, na każdym kroku uczącym nas, że tolerancja oraz szacunek do innych to jedne z najważniejszych wartości, jakie powinien pielęgnować w sobie człowiek.

Pamiętajmy o tym.


Zbieramy podpisy pod petycją o wydanie w Polsce nowokanonicznych książek o Wielkim Admirale Thrawnie. Jeśli popieracie naszą inicjatywę i chcielibyście przeczytać Thrawna po polsku już w 2019 roku, możecie złożyć swoje podpisy po kliknięciu w odnośnik poniżej!

thrawn-alliances-petycja

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.