Filmy

Domhnall Gleeson o krytyce „Ostatniego Jedi” i jej wpływie na Epizod IX

Hux

Niezaprzeczalnym faktem jest, że ósmy epizod sagi Star WarsOstatni Jedi – był dziełem, które wyraźnie spolaryzowało społeczność fanów. Podczas gdy spora część chwaliła decyzje fabularne podjęte przez Riana Johnsona, inni uważali, że zrujnował on ich wizję bohaterów Oryginalnej Trylogii. Pośród krytycyzmu niestety pojawiały się również komentarze o zabarwieniu rasistowskim i seksistowskim, do których w niedawnej rozmowie z The Times odniósł się Domhnall Gleeson, wcielający się w najnowszej trylogii w rolę Generała Armitage’a Huxa.

Jak stwierdził aktor, krytyka zahaczająca o kwestię pochodzenia lub płci artystów automatycznie przestaje mieć dla niego znaczenie:

„Masz problem z kobiecą rolą przewodnią albo różnorodnością aktorów? Nawet nie przejdzie mi przez myśl, że to może być problem, bo jeśli dla ciebie to kłopot, to dla mnie twoja opinia nie ma znaczenia. Jeżeli zapłaciłeś za bilet, to masz prawo do opinii, ale filmy muszą ewoluować.”

Niezależnie od tego, co sądzicie o VIII Epizodzie, niezaprzeczalnym faktem jest, że zarobił na całym świecie 1,3 miliarda dolarów i do niedawna był najlepiej sprzedającym się filmem na Blu-ray w całym 2018 roku. Statystyki mówią zatem same za siebie.

W dalszej części rozmowy Gleeson odniósł się do tego, czy krytyka Ostatniego Jedi będzie miała wpływ na kształt Epizodu IX reżyserii J.J. Abramsa:

„Cóż, tutaj będę musiał powstrzymać się przed konkretami, żeby nie wywoływać nadmiernego entuzjazmu, ale nie mam wiedzy o żadnych poprawkach. To po prostu trzecia część trylogii.”

Warto zaznaczyć, że również sam Abrams wielokrotnie powtarzał w wywiadach, iż krytyka filmu Johnsona nie będzie miała wpływu na kształt jego produkcji. Jeśli więc jakiekolwiek poprawki zostały naniesione do scenariusza, to ich przyczyną była raczej zmiana wizji artystycznej bądź nagła śmierć Carrie Fisher pod koniec 2016 roku.

A co Wy sądzicie o Ostatnim Jedi? Podobała Wam się wizja przedstawiona przez Riana Johnsona czy raczej spodziewaliście się czegoś innego? Dajcie znać w komentarzach!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.