Filmy

Internetowe trolle i boty odpowiedzialne za sporą część krytyki „Ostatniego Jedi”

TheLastJedi

VIII Epizod sagi Star Wars spotkał się z dość chłodnym przyjęciem części fanów filmowej serii oraz reszty widzów. O ile krytyka Ostatniego Jedi jest potrzebna i w części przypadków całkowicie słuszna, tak najgłośniejsze oczywiście były głosy nie tyle krytyczne, co hejterskie. Jak wykazują badania, ogromnej części z nich nie należy jednak traktować poważnie.

Morten Bayprowadzący badania na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, napisał artykuł „Weaponizing the haters: The Last Jedi and the strategic politicization of pop culture through media manipulation”, traktujący o wyjątkowej sytuacji, jaka spotkała ostatni epizod legendarnej Sagi. Stwierdził w nim, że ponad 50% hate’u z Twittera jest skutkiem aktywności botów, trolli oraz działaczy politycznych, którzy nie mają na celu merytorycznej krytyki filmu, a po prostu przeszkadzają im takie aspekty jak płeć czy rasa bohaterów.

Z tego natomiast wynika, że prawdopodobnie film nie został aż tak kontrowersyjnie odebrany przez fanów i powszechnie znienawidzowny jest tylko w niektórych, znacznie mniejszych niż się wydaje, środowiskach. Wyniki finansowe Ostatniego Jedi także potwierdzają, że widzowie chętnie oglądali film Riana Johnsona, a nawet powtarzali seanse – i choć oczywiście suma jaką uzbierał film, nie świadczy o jego jakości, wciąż niewiele tytułów przekracza próg miliarda dolarów, który The Last Jedi przebił ze sporym zapasem.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, krytyka jak najbardziej jest potrzebna, a Epizod VIII nie jest filmem bez wad (ma ich nawet bardzo dużo już na poziomie scenariusza). Należy jednak potępiać nieuzasadniony hate, a swojej opinii nie warto opierać na założeniu, że liczby mówią same za siebie i spora część fanów nienawidzi Ostatniego Jedi, ponieważ większość z nich… Nie istnieje lub nie jest nawet w stanie sprecyzować swoich zarzutów.

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.