Wydarzenia

Nie żyje Gloria Katz. Scenarzystka, która wykreowała Leię miała 76 lat

gloria-katz-with-george-lucas

Jak donosi The Hollywood Reporter, w niedzielę zmarła Gloria Katz. Scenarzystka odpowiedzialna między innymi za scenariusze American Graffiti czy Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady oraz poprawki nanoszone na scenariusz Nowej Nadziei i zmianę wizerunku Lei w pierwszym filmie sagi Star Wars zmarła w wieku 76 lat, w 49. rocznicę ślubu z Willardem Huyckiem, który towarzyszył jej także w pracach nad kolejnymi projektami.

W 1974 roku otrzymała nominację do Oscara za pracę nad jednym z wcześniejszych filmów George’a Lucasa, American Graffiti.

Natomiast za swój wkład w kształt Gwiezdnych Wojen nigdy nie została oficjalnie uhonorowana. Lucas oddał jej scenariusz Epizodu IV, by doprowadziła go do lepszego stanu. Szacuje się, że Katz i Huyck odpowiedzialni są za około 30 procent dialogów w filmie oraz za nadanie księżniczce Lei, która zyskała dzięki małżeństwu realny wpływ na akcję i przestała być jedynie ozdobą produkcji, znanego doskonale każdemu fanowi serii charakteru.

Rodzinie scenarzystki składamy najszczersze kondolencje. Niech Moc będzie z nimi i ze zmarłą.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.