Recenzje

Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi – recenzja

Wszystkim fanom oczekującym na wielki finał nowej trylogii Gwiezdnych wojen wydawnictwo AMEET prezentuje wyjątkowy album Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi, stanowiący kontynuację doskonale przyjętych Wizji twórców Star Wars™: Przebudzenie Mocy. My zaś z przyjemnością przedstawiamy naszą recenzję wspomnianego tytułu.

Obszerny album z wielką szczegółowością ukazuje pracę artystów koncepcyjnych oraz niezwykle ciekawy przebieg procesu twórczego, który nadał ostateczny kształt kolejnej filmowej podróży do odległej galaktyki. Publikacja stanowi jedyną w swoim rodzaju możliwość poznania okoliczności, w jakich powstawały fantastyczne miejsca i postaci. Czytelnik znajdzie tu nie tylko stworzoną na potrzeby filmu sztukę koncepcyjną, ale też szkice kostiumów, scenorysy, schematy planów zdjęciowych i projekty stworzeń – również te, które ostatecznie nie pojawiły się na srebrnym ekranie.

Muszę powiedzieć, że w momencie, w którym dostałem w swoje ręce Wizje twórców i otworzyłem pierwszą stronę albumu, wiedziałem, że czeka mnie niezwykle ciekawa lektura. Koncepcje bohaterów, lokacji, pojazdów oraz barwnych stworzeń w dużym stopniu zmieniły moje spojrzenie na ósmą część sagi Star Wars – nie tylko dlatego, że dowiedziałem się, skąd wzięły się i jak wyewoluowały poszczególne aspekty finalnej wersji filmu, ale również dlatego, że mogłem poznać całą gamę pomysłów, które nie miały szansy zaistnieć w produkcji Riana Johnsona – a niektóre z nich były naprawdę genialne.

Pod względem jakości wykonania Wizje twórców stoją na bardzo wysokim poziomie. Obszerny album, pełen wysokiej jakości grafik oraz ich opisów, zamknięty został w twardej, matowej, estetycznie zaprojektowanej oprawie.

Jeśli chodzi o aspekty wizualne, stanowiące przecież najważniejszą część Wizji, to wzrokowcy z pewnością będą mieli tutaj co robić – ilość rysunków i rycin jest wręcz przytłaczająca (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Możemy bardzo dokładnie przyjrzeć się najróżniejszym koncepcjom niemal każdego urządzenia, pojazdu, postaci bądź lokacji, jakie pojawiły się lub ostatecznie nie trafiły do Ostatniego Jedi.

Opisy wykonane przez Phila Szostaka stanowią świetne uzupełnienie każdego zamieszczonego w książce zdjęcia, przybliżając nam szczegóły procesu twórczego poszczególnych aspektów filmu. Znajdziemy tu także wypowiedzi wielu osób odpowiedzialnych za artystyczną stronę The Last Jedi, których próżno szukać gdziekolwiek w Internecie czy innych książkach.

Podsumowując moją ocenę, z przyjemnością mogę stwierdzić, że Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi to bez dwóch zdań pozycja warta uwagi i, co najważniejsze, warta również swojej ceny. Za kwotę niecałych 70 zł otrzymujemy niezwykle ciekawy i rozbudowany album, który zapewni nam co najmniej kilka bardzo dobrze spożytkowanych wieczorów, poszerzając jednocześnie nasze spojrzenie na przedostatnią części sagi rodziny Skywalkerów.


Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Tytuł: „Star Wars™: Ostatni Jedi
  • Autor: Phil Szostak
  • Tłumaczenie: Marcin Bauer
  • Wydawnictwo: AMEET
  • Data premiery: 19 października 2018
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 256
  • Cena (w momencie pisania recenzji): 69,99 PLN

Dziękujemy wydawnictwu AMEET za udostępnienie książki do recenzji.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.