Filmy

Wideo ukazujące tworzenie efektów dźwiękowych Sokoła Millennium

Millennium-Falcon

Syk włączanego miecza świetlnego, ryk Chewiego i wycie przelatujących myśliwców TIE – te oraz wiele innych dźwięków, które towarzyszą sadze Star Wars, stało się wręcz ikonami popkultury. Pośród najbardziej charakterystycznych efektów znalazł się jeszcze jeden, a mianowicie odgłos, jaki wydaje z siebie Sokół Millennium, gdy bohaterom Gwiezdnych Wojen nie udaje się wykonać skoku w nadprzestrzeń.

Za większość dźwięków słyszanych przez nas w Oryginalnej Trylogii odpowiadał utalentowany Ben Burtt, który wiele lat temu udzielił krótkiego wywiadu na temat tworzenia efektów dźwiękowych legendarnego Sokoła, prezentując jednocześnie sposób, w jaki odpowiednio miksował tony. Wideo ukazujące sposób pracy Bena stało się w ostatnich dniach niezwykle popularne w sieci, a wiele osób wskazuje na to, jak dużo udało mu się osiągnąć przy jednoczesnych ograniczeniach technologicznych tamtych czasów.

Materiał możecie obejrzeć poniżej:

https://twitter.com/RealEOC/status/1089643235054632962

Wydaje się, że jest to dla niego przysłowiowa bułka z masłem, prawda? Z pewnością jednak taka sprawność miksowania wymagała lat praktyki i niezwykłego talentu.

Kiedy następnym razem będziecie oglądać Nową Nadzieję, Imperium Kontratakuje lub Powrót Jedi, pamiętajcie, że wiele dźwięków, które tam słyszycie, to zasługa właśnie Bena Burtta.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.