Saga Star Wars

Wideo ukazujące tworzenie efektów dźwiękowych Sokoła Millennium

Millennium-Falcon

Syk włączanego miecza świetlnego, ryk Chewiego i wycie przelatujących myśliwców TIE – te oraz wiele innych dźwięków, które towarzyszą sadze Star Wars, stało się wręcz ikonami popkultury. Pośród najbardziej charakterystycznych efektów znalazł się jeszcze jeden, a mianowicie odgłos, jaki wydaje z siebie Sokół Millennium, gdy bohaterom Gwiezdnych Wojen nie udaje się wykonać skoku w nadprzestrzeń.

Za większość dźwięków słyszanych przez nas w Oryginalnej Trylogii odpowiadał utalentowany Ben Burtt, który wiele lat temu udzielił krótkiego wywiadu na temat tworzenia efektów dźwiękowych legendarnego Sokoła, prezentując jednocześnie sposób, w jaki odpowiednio miksował tony. Wideo ukazujące sposób pracy Bena stało się w ostatnich dniach niezwykle popularne w sieci, a wiele osób wskazuje na to, jak dużo udało mu się osiągnąć przy jednoczesnych ograniczeniach technologicznych tamtych czasów.

Materiał możecie obejrzeć poniżej:

https://twitter.com/RealEOC/status/1089643235054632962

Wydaje się, że jest to dla niego przysłowiowa bułka z masłem, prawda? Z pewnością jednak taka sprawność miksowania wymagała lat praktyki i niezwykłego talentu.

Kiedy następnym razem będziecie oglądać Nową Nadzieję, Imperium Kontratakuje lub Powrót Jedi, pamiętajcie, że wiele dźwięków, które tam słyszycie, to zasługa właśnie Bena Burtta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.