Wydarzenia

Pojedynki na miecze świetlne oficjalnie uznane za sport we Francji

anakin-vs-obi-wan-star-wars-episode-iii-revenge-of-the-sith

Po wielu latach organizowania przez fanów Gwiezdnych Wojen licznych walk i treningów walki na miecze świetlne, w jednym z europejskich krajów pojedynki te zostały oficjalnie uznane za dyscyplinę sportową.

Jak donosi Associated Press, ze względu na fizyczny wkład, wymagany do uczestniczenia w walce na miecze świetlne, oraz mogącą wspomóc promocję aktywności ogromną popularność filmowej serii, we Francji zdecydowano o zakwalifikowaniu tej dyscypliny jako pełnoprawnej konkurencji sportowej. Serge Aubailly z French Fencing Federation (Francuski Związek Szermierczy) uzasadnia tę decyzję następująco:

„Przekonanie kogokolwiek do uczestniczenia w sporcie zakładającym wstawanie z kanapy staje się coraz trudniejsze. Dlatego staramy się połączyć naszą dyscyplinę z nowoczesnymi technologiami – tak, aby uczestnictwo było odczuwane w naturalny sposób. Filmy z pelerynami i mieczami zawsze miały duży wpływ na nasz związek i jego rozwój. Filmy z mieczami świetlnymi mają taki sam wpływ. Młodzi ludzie chcą tego spróbować.”

Jak każdy sport, pojedynki na miecze świetlne nie obędą się oczywiście bez podstawowych zasad, które zapewnią między innymi bezpieczeństwo uczestnikom: wymagane będą ochraniacze na twarz i inne części ciała, a miecze będą musiały zostać zatwierdzone przez Związek. Pojedynki odbywać będą się w kole i trwać będą dopóki jeden z zawodników nie zdobędzie piętnastu punktów (gdzie po pięć punktów przyznawanych jest za trafienie w głowę lub tors, po trzy za trafienie w ręce lub nogi, a po jednym za trafienie w dłonie). Aby walki były bardziej zbliżone do znanych z Gwiezdnych Wojen i wyróżniały się na tle codziennej szermierki, końcówka miecza świetlnego przy uderzeniu będzie musiała znaleźć się za ciałem przeciwnika.

Od teraz zatem we Francji będzie można uczyć się nie tylko klasycznej szermierki, a także – od wykwalifikowanych fachowców, rzecz jasna – walki na miecze świetlne. Brzmi to jak spełnienie marzeń wielu fanów sagi Star Wars, którzy z pewnością od zawsze pragnęli doświadczyć treningu, przez jaki musieli przejść bohaterowie filmów.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.