Seriale

Najlepsze epizody serialu „Galaxy of Adventures”

Galaxy-of-Adventures

Jakiś czas temu rozpoczęto emisję kolejnego miniserialu animowanego w uniwersum Gwiezdnych Wojen, a mianowicie Galaxy of Adventures. Każdy odcinek zrealizowany w rysunkowej stylistyce (mogącej przywodzić na myśl dalekowschodnie klimaty) jest zazwyczaj reinterpretacją jednej ze scen znanych z filmów. Mimo że jest on kierowany głównie ku młodszej widowni (w końcu jest emitowany na youtube’owym kanale Star Wars Kids), a jego premiera przeszła w fandomie bez większego echa, to myślę, że dorośli fani z powodzeniem powinni znaleźć tu coś dla siebie.

Oto kilka najciekawszych moim zdaniem epizodów animacji.

1. The Journey Begins

Odcinek, który rozpoczął całą serię, i to z przytupem, otwiera także to zestawienie. Zachwyca przede wszystkim dynamizmem podróży na Tatooine, samą estetyką planety oraz sceną wręczenia miecza przez Obi-Wana. Towarzysząca temu aura i emocje, jakie malują się na twarzy Luke’a, chyba doskonale odpowiadają naszej reakcji, kiedy jako młodzi widzowie pierwszy raz ujrzeliśmy na ekranie miecz świetlny.

2. Soldiers of the Galactic Empire

Niby proste ukazanie szturmowców Imperium w akcji, ale jakże świetnie zrealizowane! Scena ze sztandarem od razu przywodzi na myśl niemal legendarną fotografię z Iwo Jimy. Muzyka i obraz współgrają ze sobą na tyle dobrze, że wraz z tematyką film mógłby z powodzeniem istnieć w uniwersum jako materiał propagandowy. Mimo swoich rebelianckich sympatii, po jego obejrzeniu byłbym skłonny przekonać się co do Imperium.

3. Rise to Evil

Kocham pokazanie dojścia Palpatine’a do władzy i tego, że to on stoi za wszystkimi wydarzeniami znanymi z Trylogii Prequeli. Do tego scena z biura kanclerza, kiedy Jedi pod wodzą Mace’a Windu przybyli aresztować Dartha Sidiousa – ona nie wygląda lepiej niż w filmie, ona zjada cały film na śniadanie. Ponadto odnoszę wrażenie, że rysunkowa wersja Imperatora wygląda nawet groźniej od swojego filmowego odpowiednika.

4. The Rescue

Mimika głównych bohaterów, a w szczególności księżniczki Lei, jest zachwycająca. Niektórym może nie spodobać się liczba zmian w kontekście do rzeczywistych scen, jednak moim zdaniem jest to przerysowanie naturalnie występujące w bajkach. Ponadto ukazuje to – całkiem słusznie zresztą – że w całej akcji ratunkowej Lei, to ona sama była najbardziej kompetentną i rozgarniętą osobą. Ten odcinek cieszył mnie również najbardziej ze wszystkich przez zawarty w nim humor.

5. Size Matters Not

Duża butelka niebieskiego mleka dla twórców tego filmu, bo dzięki niemu okazało się, że z najgorszego (moim zdaniem) pojedynku w filmowych Gwiezdnych Wojnach da się wyciągnąć coś dobrego. Bezsensowne skakanie Yody zostało uzasadnione unikaniem ataków Dooku, a sam mistrz został przedstawiony jako ktoś dużo silniejszy od hrabiego Dooku. Po raz kolejny mimika postaci stoi na wysokim poziomie, zwłaszcza w momentach siłowania się.

6. X-wing Assault

Animatorzy Star Wars: Resistance powinni przed stworzeniem drugiego sezonu obejrzeć ten odcinek kilkaset razy i zobaczyć, jak robi się dynamicznie wyglądające starcia myśliwców. Lot w korytarzu Gwiazdy Śmierci jest świetnie wyreżyserowany, a całości dopełnia muzyka (z bitwy o Crait, ale pasuje jak ulał) i bardzo ciekawy efekt wizualny, kiedy Luke otwiera się na działanie Mocy.

Tak naprawdę każdy odcinek tego miniserialu zasługuje, żeby znaleźć się na tej liście, bo wszystkie są zrealizowane na kapitalnym poziomie. Rzekłbym nawet, że jest to najlepsze prowadzenie narracji wizualnej, jakie pojawiło się w uniwersum od czasów Wojen Klonów Genndy’ego Tartakovksy’ego z 2003 roku.

Mam nadzieję, że twórcy Galaxy of Adventures dostaną w swoim czasie szansę na stworzenie pełnometrażowego dzieła w tym stylu, które już nie będzie odtwarzaniem w sposób przerysowany konkretnych scen. Lucasfilm miałby wówczas wszystkie moje kredyty, które zostałyby mi po hospitalizacji z powodu popkulturowego zawału.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.