Filmy

[Teoria] Rola Palpatine’a w „Skywalker. Odrodzenie”

Palpatine-Sentinel-TRoS-Ep-IX

Niedawno opublikowaliśmy artykuł, w którym zestawiliśmy różne propozycje fanów, co do formy wystąpienia Imperatora w The Rise of Skywalker. Tymczasem sami przygotowaliśmy swoją teorię, w której tłumaczymy, jaka naszym zdaniem będzie rola Palpatine’a zarówno w IX Epizodzie, jak i w kontekście całej najnowszej trylogii.

W jakiej formie powróci Palpatine? Moim zdaniem najpewniejszą opcją jest ukazanie się w postaci Posłańca (ang. Sentinel). Przypomnijmy, że Posłańcy byli droidami, które po śmierci Imperatora nad Endorem przekazały jego ostatnią wolę (głównie w postaci rozkazów rozpoczynających Operację Popiół, będącą preludium do Planu Awaryjnego) wysoko postawionym imperialnym oficerom. Podejrzewam jednak, że byłby to zmodyfikowany Posłaniec, którego rozkazy byłyby nieco inne od pozostałych…

Sentinel-Battlefront-2
Kadr z kampanii fabularnej Star Wars: Battlefront II

Jak wiemy z powieściowej adaptacji Ostatniego Jedi, Imperator krótko przed śmiercią wyczuł Snoke’a i przewidział, że to on ostatecznie stanie na czele Najwyższego Porządku, który wyrośnie na zgliszczach Imperium. Być może w ostatniej chwili Sheevowi udało się zmodyfikować rozkazy w jednym z modeli Posłańca, który został przekazany bezpośrednio do ubranego w złote szaty jegomościa. Tłumaczyłoby to także wspomniane w wyżej wymienionej powieści dość szybkie i nieoczekiwane przejęcie władzy przez Snoke’a – kiedy przedstawiłby dowody w postaci rozkazów pochodzących od samego Imperatora, nikt z dawnych imperialnych wojskowych nie odważyłby się ich zakwestionować. Jako jedyny żyjący namaszczony przez Palpatine’a, Snoke objąłby rządy w sposób zupełnie bezkrwawy.

SnokeCover

Podejrzewam, że to właśnie ów specjalny Posłaniec mógłby pojawić się w filmie. Jak mogliśmy przeczytać w niedawnym artykule Vanity Fair, w The Rise of Skywalker mamy dowiedzieć się co nieco o genezie Najwyższego Porządku. Czy nie byłoby lepszej okazji niż scena, w której bohaterowie znajdują Sentinela tłumaczącego zamysł Planu Awaryjnego, transformację Imperium w Najwyższy Porządek i przy okazji wyjawiającego co nieco przeszłości Snoke’a? Co więcej, przedstawienie (być może w formie retrospekcji) Planu Awaryjnego i jego konsekwencji można by zaprezentować w taki sposób, żeby uśpienie galaktyki i wywołanie kolejnej wyniszczającej wojny – a więc to, co dzieje się w ramach fabuły obecnej trylogii – było przewidziane bądź zaplanowane przez Imperatora. Uczyniłoby to z niego swego rodzaju nieobecnego antagonistę również trzeciej trylogii, który zza grobu nadal oddziaływał na galaktykę i pociągał za sznurki. Taki zabieg z pewnością bardzo dobrze wpasowałby się w jeden z przewodnich motywów Sequeli, czyli konieczność borykania się z widmami i lękami z przeszłości. Ponadto sięganie do czasów bitew o Endor i Jakku całkiem sprawnie spięłoby fabularnie i politycznie obie trylogie, zaś Sequele w końcu odpowiedziałyby na ekranie na jedne z ważniejszych pytań dręczących widzów.

star-wars-feature-vf-2019-summer-embed-08

Niewykluczone, że z droidem i Imperatorem może być powiązana także postać Wiernego Generała Pryde’a. Z uwagi na swój wiek, Richard E. Grant z powodzeniem może grać postać byłego imperialnego oficera, zaś swój charakterystyczny tytuł może zawdzięczać ciągłemu oddaniu rozkazom Palpatine’a, które gorliwie wykonywał po jego śmierci – nadzorując jeden z aspektów Planu Awaryjnego lub też dostarczając Snoke’owi i Najwyższemu Porządkowi droidy Sentinel.

Możecie napisać, czy podobałby się Wam taki obrót spraw! Jednak dopiero 19 grudnia dowiemy się, jaka naprawdę będzie rola Palpatine’a w IX Epizodzie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.