Saga Star Wars

Analiza finałowego zwiastuna „Skywalker. Odrodzenie”

tros-final-29

Przedwczoraj w nocy pojawił się finałowy zwiastun zwieńczenia ponad 40-letniej sagi Skywalkerów, czyli filmu Skywalker. Odrodzenie. Zwiastun dość nietypowy, jak na dotychczasowe, który bardziej chce pokazać epickość i skalę niż intrygujące momenty lub zarys fabularny. Oczywiście postanowiliśmy go dla Was przeanalizować i wyciągnąć tyle informacji, ile tylko jesteśmy w stanie.

Zwiastun rozpoczyna się od logotypu Lucasfilmu i ujęcia na biegnącą Rey. Pytanie, czy to kolejna forma treningu (w końcu leci za nią zdalniak), czy też dziewczyna przed czymś ucieka. Akcja dzieje się prawdopodobnie na planecie z bazą Ruchu Oporu, czyli Ajan Kloss. 

tros-final-1

Następnie dostajemy sprawnie zmontowane przejście na eksplorację szczątków drugiej Gwiazdy Śmierci. Jako zbieraczka złomu, Rey musi czuć się tu jak w domu. Wyraźnie jest też zmęczona – albo właśnie stoczyła pojedynek z Kylo Renem, albo doświadczyła wizji swojej mrocznej wersji?

tros-final-2

Finn obserwuje coś przez lornetkę, przy okazji dostajemy zwieńczenie jego monologu. Były szturmowiec z pełnym przekonaniem i wiarą mówi o tym, jak to Moc splotła ich losy. To dość interesujące, biorąc pod uwagę jego wcześniejsze pragmatyczne podejście do świata – jako świadek wielkich wydarzeń zapewne zrewidował swój światopogląd.

tros-final-3

Widzimy kolejne ujęcie biegnącej Rey, po czym jesteśmy świadkami czegoś na kształt narady wojennej Ruchu Oporu, w oczy rzucają nam się choćby Poe, Lando, czy nowy Kalamarianin, przypuszczalnie Aftab Ackbar – syn Giala Ackbara, znany z aktualnie wychodzącej serii komiksowej Allegiance. Narada toczy się pod kadłubem korwety CR-90.

tros-final-4

Widzimy krótką przebitkę na Rose, Connix i żołnierza Ruchu Oporu granego przez Dominica Monaghana. Dookoła ludzie i konie zwane orbakami uciekają do czegoś na kształt transportowca. Wygląda to na ewakuację z pokładu niszczyciela.

tros-final-5

Następnie możemy ujrzeć Finna, Poe i Chewbackę w bazie Ruchu Oporu. Wszyscy stoją przy pomarańczowo-białym X-Wingu, którym będzie latać Dameron. Słyszymy też jak pilot opowiada o tym, że dobrzy ludzie pójdą za nimi, jeśli tylko będą gotowi ich poprowadzić. Na Ajan Kloss widzimy także odlatującą korwetę, możemy spekulować, czy nie jest to przprzypadkiem znany z Nowej Nadziei Tantive IV.

tros-final-6.jpg

Pierwsze ujęcie na zewnętrze drugiej Gwiazdy Śmierci. Rey przygotowuje się do walki z Kylo Renem, który wyłania się spośród obmywającej szczątki wody. Protagonistka wspomina, że wielu ludzi twierdzi, iż ją zna, ale wszyscy się mylą. Kylo odpowiada, że tylko on ją poznał.

Eskadry TIE Fighterów sił specjalnych zmierzają ku lodowej asteroidzie (?). Możemy spekulować, czy to nie jakaś tajemna placówka badawcza, może jakieś centrum dowodzenia Najwyższego Porządku, może Kijimi albo miejsce, w którym przebywa Imperator.

tros-final-9

Po raz pierwszy widzimy tron Imperatora, który został zainspirowany pierwotnymi szkicami Ralpha McQuarriego dla Powrotu Jedi. Na oparciu widzimy coś na kształt kanonicznego symbolu Sithów, a „ramiona” układają się podobnie do znanego z poprzedniego epizodu drzewa. Słyszymy też monolog Palpatine’a, który długo na coś czekał – czyżby chodziło o ujawnienie się i włączenie do walki o galaktykę? Ponadto słyszymy, że pojawienie się prawdopodobnie Rey i Kylo razem przyniesie im zgubę. Wokół tronu widzimy warunki pogodowe i rozświetlane co chwila niebo, niczym od błyskawic – możemy więc przypuścić, że flota niszczycieli oraz ujęcie na samotnego Kylo z poprzedniego zwiastuna dzieją się w tym samym miejscu.

tros-final-10

Spod lodu wyłania się gwiezdny niszczyciel typu Imperial-1. Możemy spekulować, czy z Palpatinem będzie związana nowa planeta, czy jest to wspomniana wyżej lodowa asteroida.

tros-final-11

Następnie możemy ujrzeć Sokoła Millennium na czele potężnej floty, przypuszczalnie całej galaktyki zjednoczonej do walki z Najwyższym Porządkiem. Da się dostrzec wiele znanych statków, choćby Ducha z Rebeliantów, U-Wingi wprowadzone do kanonu w Łotrze 1, korwetę Hammerhead, dla której inspiracją były okręty z gry Knights of the Old Republic, i wiele innych pojazdów.

tros-final-12

Cała ekipa głównych bohaterów – Rey, Chewie, Poe, Finn i Threepio na pokładzie Sokoła. Prawdopodobnie początek filmu i początek podróży. Później widzimy kolejne ujęcie z pojedynku Rey i Kylo.

tros-final-13

Przed imperialnym niszczycielem coś wybucha, prawdopodobnie statek zniszczony przez ogromne działo w dole kadłuba okrętu.

tros-final-14

Rey płynie dziwną łodzią-śmigaczem na ruiny Gwiazdy Śmierci.

tros-final-15

Następnie widzimy Babu Frika, który pracuje nad obwodami w głowie C-3PO. Złocisty droid zdaje się żegnać z przyjaciółmi. Możemy spekulować, czy zostanie mu przywrócona pamięć z Wojen klonów, a może zostanie zupełnie przeprogramowany w konkretnym celu. Przy okazji widzimy też po raz pierwszy na materiale wideo Zorii Bliss oraz R2-D2. Później widać krótkie ujęcie na Chewiego.

tros-final-16

Poe, Finn i Chewbacca przedzierają się przez korytarze niszczyciela Najwyższego Porządku. To dość zaskakujące ujęcie i skłaniające do teoretyzowania – ktoś został porwany i to akcja ratunkowa, a może Ruch Oporu wysłał ich na infiltrację?

tros-final-17.jpg

Po raz kolejny widzimy to samo ujęcie Lei i Rey – prawdopodobnie udział Carrie w filmie jest tak znikomy, że ograniczono do minimum liczbę pokazywanych wcześniej scen. Przy okazji słyszymy głos Luke’a, który wspomina, że stawianie czoła lękom, to przeznaczenie Jedi, czyli Rey.

tros-final-18.jpg

Jeszcze więcej ujęć z pościgu na Pasaanie, widzimy zarówno BB-8, jak i Poe, Finna oraz Threepio, którzy kipią radością. Podobnie jak Lando zasiadający po latach za sterami Sokoła Millennium.

Pojedynczy Y-Wing szarżuje na działo gwiezdnego niszczyciela, zdejmując po drodze TIE Daggera, którego po raz pierwszy widzimy na ekranie. Prawdopodobnie to finałowa bitwa filmu.

tros-final-21

Szarża orbaków i kilkoro głównych bohaterów (m.in. Jannah i Finna) na pokładzie niszczyciela, najpewniej w atmosferze, skoro wszyscy mają się dobrze. Możliwe, że to nawet nie szarża, a próba ucieczki z niszczyciela, który niedawno co wyłonił się spod powierzchni, połączona z ewakuacją z jednej z wcześniejszych scen.

tros-final-22

Rey i Kylo w dawnej sali tronowej Palpatine’a, prawdopodobnie już po pojedynku. Przy okazji widzimy też Finna biegnącego po ruinach w stronę Rey – być może na księżyc Kef Bir, gdzie znajdują się szczątki, przybył Najwyższy Porządek?

tros-final-23

Kolejne dość ciekawe i trudne do zidentyfikowania ujęcie. Rey i Kylo razem niszczą statuę, na której prawdopodobnie znajduje się hełm Vadera. Trudno określić miejsce, nie widzieliśmy wcześniej równie czystej i jasnej przestrzeni wśród pojazdów lub placówek Najwyższego Porządku. Jest to także pierwsze ujęcie Kylo w masce, a Rey poza mieczem świetlnym trzyma w dłoni tajemniczy sztylet. Wygląda też na to, że para po raz kolejny będzie współpracować.

tros-final-24.jpg

Krótkie ujęcie na Finna, Poe i Threepio, unoszącą się w powietrzu flotę niszczycieli, wśród których krążą różne statki, oraz Kylo Rena w trudnym do określenia miejscu i czasie.

Pierwsze ujęcie Imperatora Palpatine’a, który, wspomagając się jakąś dziwną maszynerią, kieruje się do Rey. Protagonistka wyraźnie się go boi.

tros-final-28

Ostatnie ujęcie zwiastuna to Rey z nadzieją w oczach i zapalonym mieczem świetlnym. Luke i Leia mówią jej, że Moc będzie z nią zawsze. Niewykluczone, że to tuż przed finałowym starciem z Imperatorem.

tros-final-29

Premiera The Rise of Skywalker będzie miała miejsce 19 grudnia. Już można kupować bilety na przedpremierowe i premierowe pokazy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.