Filmy

„Skywalker. Odrodzenie” – znamy historię posągów w siedzibie Imperatora na Exegolu

Exegol-Kylo-Ren-The-Rise-of-Skywalker

Dla wielu osób oczekiwanie na The Rise of Skywalker było nie do zniesienia, biorąc pod uwagę, że całkiem sporo kwestii związanych z całą sagą Star Wars pozostawało do wyjaśnienia. Niedługo minie miesiąc od premiery filmu, obfitujący w informacje dopełniające to, co mogliśmy zobaczyć na ekranach kin. Tym razem udało się rzucić nieco więcej światła na pochodzenie spowitych mrokiem posągów, znajdujących się w kryjówce Imperatora – tej samej, w której przyszło mu spędzić ponad trzydzieści lat.

Nie jest już tajemnicą, że Imperator Palpatine (aka Darth Sidious) okazał się twardszy, niż wszyscy przypuszczali – jego duch nie tylko przetrwał wydarzenia z Powrotu Jedi, ale zdołał też zaszyć się w nowym ciele w Nieznanych Regionach i zgromadzić siły godne pozazdroszczenia nawet ze strony Imperium czy Najwyższego Porządku. Sam Exegol jednak nie wydawał się tworem Imperatora. Z doniesień użytkownika u/NumeralJoker, który opublikował temat na Redditcie, wynika, że statuy widoczne w mrocznej siedzibie Palpatine’a widzieliśmy już wcześniej:

„Statuy widoczne na Exegol to Czterech Mędrców Dwartii, czyli starożytnych założycieli/filozofów Starej Republiki, którym rzekomo po drodze było z Ciemną stroną Mocy. Możliwe nawet, że zainspirowali powstanie Sithów. Znaczy to, że ruiny Exegol są bardzo, bardzo stare, możliwe, że tak stare jak Ahch-To.”

Exegol-Sith-Statues-TRoS

Z Legend wynika, że Czterech Mędrców Dwartii to Braata, Faya, Sistros i Yanjon. Nie jest jednak jasne jak wiele rzeczy z Legend ma odzwierciedlenie w obecnym kanonie, natomiast niezaprzeczalnie jest to świadomy ruch ze strony twórców. Ponadto same statuy mieliśmy już okazję widzieć w filmach z Trylogii Prequeli, a także w odcinkach Wojen klonów, ponieważ Wielki Kanclerz Palpatine miał repliki tych posągów postawione w swoim przepastnym biurze (w akompaniamencie bardzo starych płaskorzeźb, które również odnosiły się do historii osób władających Mocą). Nawiązań tych jest więcej, jako że glify na pierścieniu Wielkiego Wodza Snoke’a odnosiły się do wspomnianych Czterech Mędrców.

Część osób takie dopełnianie historii poprzez źródła poboczne może uznać za zbyteczne, a zdaniem innych wręcz przeciwnie – będzie to ciekawe uzupełnienie treści z filmu. Jedno jest pewne: w najbliższym czasie nie zabraknie nam źródeł do spekulacji, które zapewnią nam pełniejszy obraz Epizodu IX, a sam fakt, że twórcom chciało się umieścić tak wiele mrugnięć okiem do fanów uniwersum świadczy o nich pozytywnie.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Exegol „wystrojem” bardzo mi przypominał tą planetę, na której był Yoda w ostatnim odcinku Clone Warsów, tam gdzie pojawił się Bane.

  2. Boże dla mnie to ze powołali palpatine do życia tylko po to żeby jakoś zakończyć ten film. W książkach jest tyle ciekawych rzeczy, historii itd i nic w nowej trylogii się nie zgadza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.