Wydarzenia

Nie żyje Max von Sydow. Aktor miał 90 lat

max-von-sydow-lor-san-tekka-star-wars-the-force-awakens

W wieku niemal 91 lat – do kolejnych urodzin zmarłego pozostał zaledwie miesiąc i dwa dni – świat opuścił Max von Sydow. Szwedzki aktor wystąpił w ciągu swojej siedemdziesięcioletniej kariery w 140 produkcjach.

Fanom Gwiezdnych wojen znany może być między innymi z Przebudzenia Mocy, w którym na samym początku wystąpił jako odgrywający kluczową wręcz dla rozwoju fabuły Trylogii Sequeli rolę Lor San Tekka. Aktor nie stronił zresztą od wysokobudżetowych i wybuchowych tytułów pokroju Diuny, Nigdy nie mów nigdy, Sędziego Dredda, Raportu mniejszości czy Flasha Gordona. Najbardziej kojarzony będzie jednak przede wszystkim z ról w filmach Ingmara Bergmana z Siódmą pieczęcią na czele. Trudno byłoby pominąć też występ w legendarnym Egzorcyście czy współprace z twórcami takimi jak John Huston, Sydney Pollack, Wim Wenders czy Martin Scorsese. Za kreacje w Pelle zwycięzca oraz Strasznie głośno, niesamowicie blisko dwukrotnie został nominowany do Oscara, będąc zresztą pierwszym wyróżnionym szansą na zdobycie statuetki szwedzkim aktorem.

O odejściu aktora poinformowała Catherine von Sydow, żona artysty. Nie znamy przyczyn śmierci, ale można założyć, iż Max von Sydow zmarł śmiercią naturalną na skutek swojego wieku. Ostatnie chwile zmarły spędził w domu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.