PublicystykaSaga Star Wars

10 sekretów ze „Skywalker. Odrodzenie”, jakie zdradził dokument „The Skywalker Legacy”

the-rise-of-skywalker-bts-photo-11

W połowie marca miała miejsce cyfrowa premiera The Rise of Skywalker, a kilka dni temu na półki sklepów za Oceanem (przynajmniej tych internetowych, bo fizyczne z wiadomych przyczyn są w większości pozamykane) trafiły pudełkowe edycje filmu na nośnikach Blu-ray i Blu-ray 3D. Wraz z udostępnionym domowym wydaniem finału sagi Star Wars ukazał się szereg materiałów dodatkowych, w tym dokument zatytułowany The Skywalker Legacy, który przybliża nam kulisy powstania Epizodu IX. Materiał uchyla rąbka tajemnicy na temat kilku bardzo ciekawych sekretów z produkcji J.J. Abramsa.


Poniższy artykuł stanowi tłumaczenie oryginalnego wpisu autorstwa Matta Carbala z oficjalnej strony StarWars.com. Nie jesteśmy autorami treści, jedynie tłumaczenia.


Oto 10 sekretów ze Skywalker. Odrodzenie, które zdradził The Skywalker Legacy.

1. Wnuczka Aleca Guinnessa dołączyła do Najwyższego Porządku

the-rise-of-skywalker-the-first-order

The Rise of Skywalker jest pełen przeróżnych ról epizodycznych, od powrotu ulubionych aktorów (Warwick Davis jako Wicket) po gwiazdy Popu (Ed Sheeran) grające kosmitów. Jedną z takich ról, która jednak umknęła wielu fanom, zagrała Sally Guinness, wcielając się w członkinię Najwyższego Porządku ponad 40 lat po tym, jak grany przez jej dziadka Obi-Wan Kenobi został pokonany przez Dartha Vadera.

2. Kylo Ren sekretnie zna się na garncarstwie

the-rise-of-skywalker-kylo-helmet

Metoda zastosowana do ponownego złożenia zniszczonej maski Kylo Rena została zainspirowana japońską techniką naprawy ceramiki, polegającą na łączeniu połamanych kawałków naczyń za pomocą złota, przy czym celowo uwidacznia się żyły łączące poszczególne elementy. Aby naprawić hełm Kylo Rena, projektanci wymienili złoto na jaskrawoczerwoną substancję, nadając hełmowi groźny wygląd.

3. Eunice Huthart to cicha bohaterka galaktyki

star-wars-the-rise-of-skywalker-trailer-kylo-ren-vs-rey

Koordynatorka kaskaderów The Rise of Skywalker, Eunice Huthart, bardzo wyraźnie zaznacza swoją obecność w dokumencie. Energiczna, entuzjastyczna i niezwykle praktyczna Huthart nie tylko zadbała o każdy szczegół złożonych akrobacji filmowych – często występując zamiast aktorów – ale także pełniła rolę cheerleaderki zza kamery. Po obejrzeniu dokumentu nie będziecie mogli sobie wyobrazić, by film powstał bez niej.

4. Lalkarstwo ma swoją ciemną stronę. W pewnym sensie

the-rise-of-skywalker-aki-aki

Nabierzecie ogromnego szacunku dla utalentowanych lalkarzy z planu filmowego po obejrzeniu ich wytężonej pracy przy ożywianiu dzieci Aki-Aki podczas sceny Festiwalu Przodków. Każda z lalek wymagała trzech lalkarzy, z których większość pracowała pod ziemią. Każdego ranka ich klaustrofobiczne miejsce pracy było poddawane skrupulatnemu usuwaniu skorpionów, które mogły się tam zagnieździć.

5. Klasyczne dialogi odegrały kluczową rolę

the-rise-of-skywalker-luke-leia

Reżyser J.J. Abrams ujawnił swoją ulubioną scenę z Prequeli, kiedy kanclerz Palpatine opowiada Anakinowi o obsesji Dartha Plagueisa związanej z oszukaniem śmierci. Aktor Ian McDiarmid był szczęśliwy, gdy piętnastoletni wątek fabularny został zaimplementowany w finale sagi Skywalkerów.

Dokument odnosi się również do ważnego momentu z Gwiezdnych wojen: Powrotu Jedi – kiedy Luke mówi Lei, że ona również posiada Moc. Jest to w pewnym sensie obietnica względem widzów, która nie doczekała się spełnienia. Skywalker. Odrodzenie oddaje hołd tej scenie, nie tylko osadzając Leię Organę w roli mistrzyni Jedi Rey, ale także pokazując młodego Luke’a i Leię trenujących z mieczami świetlnymi.

6. Richard E. Grant zdecydowanie zbyt dobrze bawił się na planie

the-rise-of-skywalker-pryde

The Skywalker Legacy ujawnia, że wybitny Richard E. Grant jest gwiezdnowojennym geekiem. Gdy nie występuje on jako Wierny Generał Enric Pryde, można go zobaczyć wędrującego dookoła – z uśmiechem rozciągniętym na twarzy – rozglądającego się i bawiącego się rekwizytami. Jest rozbawiony, gdy dyskutuje o swojej kluczowej scenie z Generałem Huxem Domhalla Gleesona: „Dostanie w swoje ręce broni z Gwiezdnych wojen w celu wyeliminowania generała Huxa było niezwykle przyjemną rzeczą” – powiedział.

7. Shirley Henderson wytworzyła szczególną więź ze swoim ekranowym odpowiednikiem Babu Frikiem

the-rise-of-skywalker-babu-frik

Uroczy spec od droidów, Babu Frik, okazał się jedną z ulubionych postaci fanów The Rise of Skywalker. Mały majsterkowicz stanie się jeszcze sympatyczniejszy, gdy odkryjecie, że był kontrolowany przez artystkę, która jednocześnie podkładała mu głos – Shirley Henderson. Obserwowanie utalentowanej aktorki głosowej, która przechodzi doraźny kurs lalkarski, jest niezwykle satysfakcjonujące, szczególnie podczas oglądania, jak szlifowane przez nią umiejętności ostatecznie ożywiają kosmitę.

8. Cameo Johna Williamsa to prawdziwa kopalnia Easter eggów

the-rise-of-skywalker-oma-tres

Jeśli samo cameo Johna Williamsa z Kijimi nie było wystarczającym Easter eggiem dla fanów legendarnego kompozytora, to pozostałe 51 w jego scenie powinno wystarczyć. Przebłyskujące na ekranie Easter eggi nawiązują do każdej z nominowanych do Oscara ścieżek dźwiękowych – od partytury Indiany Jonesa po muzykę z Kevina samego w domu. Oczywiście wszystkie przedmioty zostały starannie wykonane i zaprojektowane tak, aby były spójne ze stylistyką odległej galaktyki.

9. Przebudzenie Gwiazdy Śmierci?

the-rise-of-skywalker-death-star-1

Na długo przed tym, jak J.J. Abrams wskrzesił Imperatora Palpatine’a, rozważał on powrót do szczątków Gwiazdy Śmierci z Gwiezdnych wojen: Powrotu Jedi. W rzeczywistości, na wczesnych etapach produkcji Przebudzenia Mocy, reżyser zlecił wykonanie rysunków koncepcyjnych tego pomysłu. Dokument ujawnia kilka z tych zdjęć, w tym parę szczególnie fajnych, przedstawiających części superbroni całkowicie zanurzone pod powierzchnią morza.

10. Fasola nie zawsze wyjdzie ci na zdrowie

the-rise-of-skywalker-pasaana-desert

Jedna z bardziej charakterystycznych sekwencji akcji Epizodu IX kończy się niemal pewną śmiercią bohaterów poprzez wessanie ich w ruchome piaski pustyni na Pasaanie. Dla bezpieczeństwa i wygody obsady zastosowano między innymi czarną fasolę, która symulowała ciemny, zabójczy piasek. Chociaż fasola nie stanowiła zagrożenia dla aktorów, zarówno Daisy Ridley, jak i Oscar Isaac opisali momenty, w których musieli wstrzymać oddech podczas krótkiego zanurzenia.

Podoba Ci się nasza praca? Rozważ wsparcie naszej twórczości przez Patronite. Zapewnisz nam w ten sposób niezależność i możliwość rozwoju. Dzięki wpłatom od czytelników możemy codziennie dostarczać rzetelne wieści ze świata Gwiezdnych wojen!

Podobne posty

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.