„Łotr 1” – 14 nieznanych dotąd faktów na temat wczesnych wersji filmu

Wielu naszych czytelników i czytelniczek z pewnością nudzi się teraz w czterech ścianach, nie wiedząc, jak zagospodarować nadmiar czasu spowodowany ograniczeniami związanymi z pandemią. Jednak Gary Whitta i Chris Weitz, scenarzyści Łotra 1, na chwilę pozwolą nam zapomnieć o problemach, a to za sprawą niedawnego wywiadu przeprowadzonego przez serwis IGN, w którym omówili niewykorzystane pomysły na fabułę pierwszego spin-offu z uniwersum Star Wars. Rozmowa z twórcami filmów zawsze stanowi interesujące doświadczenie, ponieważ możemy dowiedzieć się nieco więcej o znanych nam produkcjach i pomysłach, jakie ostatecznie nie ujrzały światła dziennego. Scenarzyści mieli wiele do powiedzenia na temat zmian wprowadzonych w fabule. Pewien użytkownik Reddita, Sidon_Ithano, dokonał podsumowania tego, o czym opowiadali Whitta i Weitz. Najciekawsze informacje przedstawiamy Wam poniżej.

1. Wymyślono co najmniej kilka różnych napisów początkowych

Temat ten był już co prawda wcześniej poruszany, ale ponowne usłyszenie o nim od scenarzystów podpowiada nam, jak blisko byliśmy bardziej tradycyjnego otwarcia Łotra 1. Rezygnacja z napisów otwierających w spin-offach ma sens, ponieważ pomaga odróżnić je od sagi Skywalkerów, jednak miło byłoby zobaczyć charakterystyczną czołówkę z muzyką Johna Williamsa w Rogue One.

2. Baza Rebelii miała znajdować się na Dantooine

Whitta i Weitz przyznali, że zostali zmuszeni do porzucenia pomysłów na ukazanie pewnych lokacji – głównie z powodu obaw o budżet – co skłoniło ich do umieszczenia bazy Sojuszu Rebeliantów na Yavinie IV zamiast na Dantooine. Wcześniej napisali scenariusz osadzający właśnie Dantooine jako bazę Sojuszu, o czym Leia Organa wspomniała w Nowej nadziei – wkrótce potem placówka miała zostać ewakuowana. Przez krótki czas widzieliśmy planetę z orbity w serialach Rebelianci i Ruch Oporu, ale nie byliśmy jeszcze na jej powierzchni w ramach żadnej produkcji wizualnej. Chociaż byłoby ciekawie zobaczyć świat przewijający się w Star Wars od samego początku, baza na Dantooine nie była tak naprawdę konieczna dla zachowania spójności historii ukazanej w Łotrze 1.

3. To Jyn Erso miała pierwsza dowiedzieć się o istnieniu Gwiazdy Śmierci

Kiedy po raz pierwszy spotykamy ją w filmie jako dorosłą kobietę, Jyn Erso znajduje się w kiepskim położeniu: więzieniu. Whitta i Weitz ujawnili, że wczesna wersja scenariusza filmu przewidywała, iż Jyn od samego początku odgrywała o wiele istotniejszą rolę, ponieważ to ona miała odkryć istnienie Gwiazdy Śmierci i z własnej inicjatywy miała poznać jej sekrety. Ostatecznie o broni informuje Bodhi Rook, imperialny pilot wysłany przez Galena Erso z wiadomością dla Sawa Gerrery. Jyn odkrywająca Gwiazdę Śmierci prawdopodobnie całkowicie wyeliminowałaby Bodhiego z opowieści, a rola głównej bohaterki byłaby zapewne zupełnie inna.

4. Bor Gullet miał być „handlarzem wspomnień”

Bor Gullet najwyraźniej poznałby prawdę w każdej wersji scenariusza filmu, ponieważ pierwotnie miał wymieniać informacje wywiadowcze w zamian za wspomnienia, wnikając głęboko w umysły swoich klientów. Obcy miał dostarczyć Jyn Erso bardzo ważną informację w zamian za jej traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, które uznał za „smakowite”. Zamiast tego to Bodhi musiał stanąć w obliczu Bor Gulleta. Scenarzyści nazywali go „kosmicznym Hannibalem Lecterem”.

5. Scenarzyści chcieli umieścić w filmie rebelianta pochodzącego z ludu Tuskenów

Nietrudno wyobrazić sobie, dlaczego tak się nie stało. Whitta i Weitz powiedzieli, że chcą umieścić członka brutalnego ludu koczowników w szeregach Sojuszu, ale pomysł został szybko odrzucony przez Pabla Hidalgo z Lucasfilm Story Group, który stwierdził, że Tuskeni nigdy nie opuszczą Tatooine. W Legendach istniał tuskeński Jedi, Sharad Hett, jednak pod koniec swoich dni został wygnany na Tatooine.

6. Eadu miało pojawić się na samym początku filmu

Zanim dotrzemy do Eadu w ostatecznej wersji Łotra 1, jesteśmy już niemal w połowie historii. Okazuje się, że deszczowa planeta pierwotnie miała zostać przedstawiona na początku filmu, do tego z zupełnie innym wydźwiękiem fabularnym. We wczesnej wersji scenariusza Eadu było miejscem, w którym dokonywano ostatnich poprawek do Gwiazdy Śmierci. To tam Jyn miała odkryć istnienie superbroni. Niektóre z wczesnych grafik koncepcyjnych wydają się być osadzone właśnie na Eadu i dodatkowo lądują tam siły naziemne Rebelii.

7. Były co najmniej trzy alternatywne wersje tytułu filmu

I na szczęście żadna z nich nie została wybrana. Tytuły wymienione przez Whittę i Weitza to Dark Times: A Star Wars Story, Rebellion: A Star Wars Story i Shadow of the Death Star.

8. Leia miała odegrać ważniejszą rolę

Dzięki cudotwórcom z Industrial Light & Magic mieliśmy szansę zobaczyć młodą Księżniczkę Leię na końcu Rogue One. To samo technologiczne osiągnięcie przywróciło do życia Petera Cushinga jako Wielkiego Moffa Tarkina, który miał dość ważną rolę w filmie. Scenarzyści zdradzili, że rozważali również powierzenie Lei bardziej znaczącej roli w spin-offie, w tym sceny z sali narad w bazie Rebel. Ostatecznie jednak zdecydowali, że pojawienie się Lei na samym końcu filmu będzie miało lepszy wydźwięk i postanowili, że to Jyn Erso wygłosi swoją mowę podczas narady.

9. Początkowo miał „zginąć” tylko K-2SO

Od dawna wiemy, że rozważano pozostawienie przy życiu części bohaterów, ale do tej pory nie mieliśmy pojęcia, kto, poza Jyn i Cassianem, wyszedłby ze Scarif w jednym kawałku. Okazuje się, że byłby to każdy oprócz K-2SO. Przeprogramowany imperialny Droid początkowo miał pojawić się na plażach Scarif – możemy nawet zobaczyć, jak biegnie z resztą rebeliantów pod koniec pierwszego zwiastuna. Gary Whitta i reżyser Gareth Edwards już wcześniej myśleli o uśmierceniu każdego członka drużyny, ale nie sądzili, że Disney się na to zdecyduje.

10. Wedge Antilles prawie pojawił się w filmie

Pilot Rebelii był poważnie rozważany w kontekście pojawienia się w Łotrze, ale twórcy stwierdzili, że jego wypowiedź z Nowej nadziei („Spójrzcie na rozmiary tego czegoś!”) sugerowała, iż nie mógł być obecny podczas bitwy o Scarif, ponieważ Gwiazda Śmierci też tam była. Mimo wszystko udało się zaimplementować wielu pilotów Rebelii z Nowej nadziei do bitwy kosmicznej ukazanej w Łotrze, wykorzystując wycięte fragmenty z oryginalnego filmu i wplatając ujęcia z kokpitów w sekwencje bitwy.

11. Była również szansa na Admirała Ackbara

Ulubiony Kalamarianin fanów Gwiezdnych wojen również miał szansę pojawić się w Rogue One, gdzie stanąłby na czele floty Rebelii. Jednak Gareth Edwards chciał być ostrożny w kwestii wykorzystywania znanych bohaterów, w związku z czym zdecydował się na umieszczenie w roli dowódcy charyzmatycznego Admirała Raddusa, który doskonale poradził sobie z wypełnieniem luki po Ackbarze.

12. Istniały dwie placówki imperialne na Scarif

Widać kilka zasadniczych różnic pomiędzy pierwszymi zwiastunami a filmem – trzeci akt Łotra 1 ewidentnie przeszedł parę istotnych zmian. W pierwszym zwiastunie widzimy bohaterów Rebelii biegnących pod ostrzałem imperialnych AT-ACT w kierunku innego obiektu. Scenarzyści ujawnili, że budynki, w których przechowywano plany Gwiazdy Śmierci, były początkowo odseparowane od wieży komunikacyjnej, ale Tony Gilroy postanowił scalić wszystko w jeden kompleks, w efekcie czego dostaliśmy Wieżę Cytadeli.

13. Jyn i Cassiana miał połączyć romans

Oczywiście nigdy nie zdarzyło się to w finalnej wersji produkcji, ale dwójka głównych bohaterów miała początkowo rozpisany wątek romantyczny. W trakcie procesu tworzenia scenariusza uczucia między dwiema postaciami stawały się coraz mniej widoczne, aż praktycznie przestały mieć znaczenie. Co ciekawe, moment spędzony w windzie w drodze z wieży komunikacyjnej sugeruje, że za moment się pocałują, ale nic takiego się dzieje, a Jyn i Cassian umierają razem na plaży jako przyjaciele.

14. Vader miał siać zamęt na plaży

Whitta i Weitz od początku wiedzieli, że chcą umieścić Dartha Vadera w Rogue One, chociaż nie mieli pomysłu, w jakim charakterze. Powszechnie wiadomo, że kultowa scena z Vaderem szlachtującym załogę rebelianckiego okrętu została zmontowana bardzo późno, jednak mało kto wiedział, że Lord Sithów początkowo miał pojawić się w nieco innych okolicznościach. Kiedy we wczesnych wersjach scenariusza Jyn docierała do wieży komunikacyjnej, żołnierze Rebelii mieli osłaniać wejście i powstrzymywać siły Imperium tak długo, jak to możliwe. Właśnie tam miał pojawić się Vader, wykańczając rebelianckich komandosów na plaży.Kategorie:Gwiezdne Wojny - Historie

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

1 reply

  1. Bor Gullet po takim ciekawym kąsku staje się jeszcze bardziej imponujący. Zwłaszcza jak ktoś zna „Milczenie Owiec” xD

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.