Gwiezdne Wojny - Historie

„Łotr 1” – 14 nieznanych dotąd faktów na temat wczesnych wersji filmu

Wielu naszych czytelników i czytelniczek z pewnością nudzi się teraz w czterech ścianach, nie wiedząc, jak zagospodarować nadmiar czasu spowodowany ograniczeniami związanymi z pandemią. Jednak Gary Whitta i Chris Weitz, scenarzyści Łotra 1, na chwilę pozwolą nam zapomnieć o problemach, a to za sprawą niedawnego wywiadu przeprowadzonego przez serwis IGN, w którym omówili niewykorzystane pomysły na fabułę pierwszego spin-offu z uniwersum Star Wars. Rozmowa z twórcami filmów zawsze stanowi interesujące doświadczenie, ponieważ możemy dowiedzieć się nieco więcej o znanych nam produkcjach i pomysłach, jakie ostatecznie nie ujrzały światła dziennego. Scenarzyści mieli wiele do powiedzenia na temat zmian wprowadzonych w fabule. Pewien użytkownik Reddita, Sidon_Ithano, dokonał podsumowania tego, o czym opowiadali Whitta i Weitz. Najciekawsze informacje przedstawiamy Wam poniżej.

1. Wymyślono co najmniej kilka różnych napisów początkowych

Temat ten był już co prawda wcześniej poruszany, ale ponowne usłyszenie o nim od scenarzystów podpowiada nam, jak blisko byliśmy bardziej tradycyjnego otwarcia Łotra 1. Rezygnacja z napisów otwierających w spin-offach ma sens, ponieważ pomaga odróżnić je od sagi Skywalkerów, jednak miło byłoby zobaczyć charakterystyczną czołówkę z muzyką Johna Williamsa w Rogue One.

2. Baza Rebelii miała znajdować się na Dantooine

Whitta i Weitz przyznali, że zostali zmuszeni do porzucenia pomysłów na ukazanie pewnych lokacji – głównie z powodu obaw o budżet – co skłoniło ich do umieszczenia bazy Sojuszu Rebeliantów na Yavinie IV zamiast na Dantooine. Wcześniej napisali scenariusz osadzający właśnie Dantooine jako bazę Sojuszu, o czym Leia Organa wspomniała w Nowej nadziei – wkrótce potem placówka miała zostać ewakuowana. Przez krótki czas widzieliśmy planetę z orbity w serialach Rebelianci i Ruch Oporu, ale nie byliśmy jeszcze na jej powierzchni w ramach żadnej produkcji wizualnej. Chociaż byłoby ciekawie zobaczyć świat przewijający się w Star Wars od samego początku, baza na Dantooine nie była tak naprawdę konieczna dla zachowania spójności historii ukazanej w Łotrze 1.

3. To Jyn Erso miała pierwsza dowiedzieć się o istnieniu Gwiazdy Śmierci

Kiedy po raz pierwszy spotykamy ją w filmie jako dorosłą kobietę, Jyn Erso znajduje się w kiepskim położeniu: więzieniu. Whitta i Weitz ujawnili, że wczesna wersja scenariusza filmu przewidywała, iż Jyn od samego początku odgrywała o wiele istotniejszą rolę, ponieważ to ona miała odkryć istnienie Gwiazdy Śmierci i z własnej inicjatywy miała poznać jej sekrety. Ostatecznie o broni informuje Bodhi Rook, imperialny pilot wysłany przez Galena Erso z wiadomością dla Sawa Gerrery. Jyn odkrywająca Gwiazdę Śmierci prawdopodobnie całkowicie wyeliminowałaby Bodhiego z opowieści, a rola głównej bohaterki byłaby zapewne zupełnie inna.

4. Bor Gullet miał być „handlarzem wspomnień”

Bor Gullet najwyraźniej poznałby prawdę w każdej wersji scenariusza filmu, ponieważ pierwotnie miał wymieniać informacje wywiadowcze w zamian za wspomnienia, wnikając głęboko w umysły swoich klientów. Obcy miał dostarczyć Jyn Erso bardzo ważną informację w zamian za jej traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, które uznał za „smakowite”. Zamiast tego to Bodhi musiał stanąć w obliczu Bor Gulleta. Scenarzyści nazywali go „kosmicznym Hannibalem Lecterem”.

5. Scenarzyści chcieli umieścić w filmie rebelianta pochodzącego z ludu Tuskenów

Nietrudno wyobrazić sobie, dlaczego tak się nie stało. Whitta i Weitz powiedzieli, że chcą umieścić członka brutalnego ludu koczowników w szeregach Sojuszu, ale pomysł został szybko odrzucony przez Pabla Hidalgo z Lucasfilm Story Group, który stwierdził, że Tuskeni nigdy nie opuszczą Tatooine. W Legendach istniał tuskeński Jedi, Sharad Hett, jednak pod koniec swoich dni został wygnany na Tatooine.

6. Eadu miało pojawić się na samym początku filmu

Zanim dotrzemy do Eadu w ostatecznej wersji Łotra 1, jesteśmy już niemal w połowie historii. Okazuje się, że deszczowa planeta pierwotnie miała zostać przedstawiona na początku filmu, do tego z zupełnie innym wydźwiękiem fabularnym. We wczesnej wersji scenariusza Eadu było miejscem, w którym dokonywano ostatnich poprawek do Gwiazdy Śmierci. To tam Jyn miała odkryć istnienie superbroni. Niektóre z wczesnych grafik koncepcyjnych wydają się być osadzone właśnie na Eadu i dodatkowo lądują tam siły naziemne Rebelii.

7. Były co najmniej trzy alternatywne wersje tytułu filmu

I na szczęście żadna z nich nie została wybrana. Tytuły wymienione przez Whittę i Weitza to Dark Times: A Star Wars Story, Rebellion: A Star Wars Story i Shadow of the Death Star.

8. Leia miała odegrać ważniejszą rolę

Dzięki cudotwórcom z Industrial Light & Magic mieliśmy szansę zobaczyć młodą Księżniczkę Leię na końcu Rogue One. To samo technologiczne osiągnięcie przywróciło do życia Petera Cushinga jako Wielkiego Moffa Tarkina, który miał dość ważną rolę w filmie. Scenarzyści zdradzili, że rozważali również powierzenie Lei bardziej znaczącej roli w spin-offie, w tym sceny z sali narad w bazie Rebel. Ostatecznie jednak zdecydowali, że pojawienie się Lei na samym końcu filmu będzie miało lepszy wydźwięk i postanowili, że to Jyn Erso wygłosi swoją mowę podczas narady.

9. Początkowo miał „zginąć” tylko K-2SO

Od dawna wiemy, że rozważano pozostawienie przy życiu części bohaterów, ale do tej pory nie mieliśmy pojęcia, kto, poza Jyn i Cassianem, wyszedłby ze Scarif w jednym kawałku. Okazuje się, że byłby to każdy oprócz K-2SO. Przeprogramowany imperialny Droid początkowo miał pojawić się na plażach Scarif – możemy nawet zobaczyć, jak biegnie z resztą rebeliantów pod koniec pierwszego zwiastuna. Gary Whitta i reżyser Gareth Edwards już wcześniej myśleli o uśmierceniu każdego członka drużyny, ale nie sądzili, że Disney się na to zdecyduje.

10. Wedge Antilles prawie pojawił się w filmie

Pilot Rebelii był poważnie rozważany w kontekście pojawienia się w Łotrze, ale twórcy stwierdzili, że jego wypowiedź z Nowej nadziei („Spójrzcie na rozmiary tego czegoś!”) sugerowała, iż nie mógł być obecny podczas bitwy o Scarif, ponieważ Gwiazda Śmierci też tam była. Mimo wszystko udało się zaimplementować wielu pilotów Rebelii z Nowej nadziei do bitwy kosmicznej ukazanej w Łotrze, wykorzystując wycięte fragmenty z oryginalnego filmu i wplatając ujęcia z kokpitów w sekwencje bitwy.

11. Była również szansa na Admirała Ackbara

Ulubiony Kalamarianin fanów Gwiezdnych wojen również miał szansę pojawić się w Rogue One, gdzie stanąłby na czele floty Rebelii. Jednak Gareth Edwards chciał być ostrożny w kwestii wykorzystywania znanych bohaterów, w związku z czym zdecydował się na umieszczenie w roli dowódcy charyzmatycznego Admirała Raddusa, który doskonale poradził sobie z wypełnieniem luki po Ackbarze.

12. Istniały dwie placówki imperialne na Scarif

Widać kilka zasadniczych różnic pomiędzy pierwszymi zwiastunami a filmem – trzeci akt Łotra 1 ewidentnie przeszedł parę istotnych zmian. W pierwszym zwiastunie widzimy bohaterów Rebelii biegnących pod ostrzałem imperialnych AT-ACT w kierunku innego obiektu. Scenarzyści ujawnili, że budynki, w których przechowywano plany Gwiazdy Śmierci, były początkowo odseparowane od wieży komunikacyjnej, ale Tony Gilroy postanowił scalić wszystko w jeden kompleks, w efekcie czego dostaliśmy Wieżę Cytadeli.

13. Jyn i Cassiana miał połączyć romans

Oczywiście nigdy nie zdarzyło się to w finalnej wersji produkcji, ale dwójka głównych bohaterów miała początkowo rozpisany wątek romantyczny. W trakcie procesu tworzenia scenariusza uczucia między dwiema postaciami stawały się coraz mniej widoczne, aż praktycznie przestały mieć znaczenie. Co ciekawe, moment spędzony w windzie w drodze z wieży komunikacyjnej sugeruje, że za moment się pocałują, ale nic takiego się dzieje, a Jyn i Cassian umierają razem na plaży jako przyjaciele.

14. Vader miał siać zamęt na plaży

Whitta i Weitz od początku wiedzieli, że chcą umieścić Dartha Vadera w Rogue One, chociaż nie mieli pomysłu, w jakim charakterze. Powszechnie wiadomo, że kultowa scena z Vaderem szlachtującym załogę rebelianckiego okrętu została zmontowana bardzo późno, jednak mało kto wiedział, że Lord Sithów początkowo miał pojawić się w nieco innych okolicznościach. Kiedy we wczesnych wersjach scenariusza Jyn docierała do wieży komunikacyjnej, żołnierze Rebelii mieli osłaniać wejście i powstrzymywać siły Imperium tak długo, jak to możliwe. Właśnie tam miał pojawić się Vader, wykańczając rebelianckich komandosów na plaży.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Bor Gullet po takim ciekawym kąsku staje się jeszcze bardziej imponujący. Zwłaszcza jak ktoś zna „Milczenie Owiec” xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.