Publicystyka

Wszyscy Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66 (kanon)

Premiera finałowego odcinka The Clone Wars, który zaprezentował nam wydarzenia rozgrywające się równolegle z Zemstą Sithów oraz wykonaniem przez klony Rozkazu 66, wydaje się dobrym momentem na podsumowanie naszej wiedzy na temat Jedi (lub byłych Jedi), jacy przetrwali wykonanie tajnego planu Palpatine’a.

Poniżej znajdziecie naszą listę wraz kilkoma faktami odnoszącymi się do poszczególnych postaci. W zestawieniu pominęliśmy Anakina Skywalkera – przede wszystkim dlatego, że to on był głównym wykonawcą Rozkazu 66, który przeszedł na stronę Sithów jeszcze przed finalizacją planu Palpatine’a, przez co nie może być wliczany do grona ocalałych. Ale dość tych dygresji, przejdźmy do rzeczy!

Tekst jest aktualizowano na bieżąco, gdy tylko pojawiają się informacje na temat nowych postaci. Zaglądajcie tu regularnie!

Eno Cordova

Okazuje się, że 5. odcinek Obi-Wana Kenobiego ujawnił nam znacznie więcej ocalałych Jedi, niż mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Notatki działu kreatywnego Lucasfilmu zawierają wszystkie nazwiska rycerzy, jakie zostały wyryte w kryjówce buntowników na Jabiim. Znalazł się pośród nich Eno Cordova.

Crodova to mistrz Jedi, który przewijał się w grze Fallen Order w formie hologramów, za sprawą których Cal Kestis pozyskiwał wskazówki potrzebne do odnalezienia holokronu z danymi dzieci wrażliwych na Moc. Dotąd nie wiedzieliśmy, czy udało mu się przetrwać Wielką Czystkę, lecz teraz już mamy pewność, że tak.

14 Jedi z Legend

Przedostatni odcinek Kenobiego nie tylko ujawnił, jacy Jedi przeżyli Rozkaz 66, ale jednocześnie przywrócił do kanonu aż 14 z nich. Wśród istotnych nazwisk warto wymienić chociażby Rahma Kotę z gry The Force Unleashed, jednak pełna lista jest równie ciekawa. Oto ona: Rahm Kota, Fable Astin, Corwin Shelvay, Drun Cairnwick, Qu, Djinn Altis, Tiberus Anderlock, Valin Halcyon, Nichos Marr, Roganda Ismaren, Lo’gaan, Zonder, Ekria, Henry.

Nari

Nari był członkiem Zakonu Jedi, który przetrwał Czystkę i dożył wydarzeń z serii Obi-Wan Kenobi. Przez 10 lat ukrywał się przed polującym na niego Imperium, jednak nie porzucił w tym czasie ścieżki Jedi, nakazującej mu pomaganie potrzebującym. W pewnym momencie mężczyzna trafił na Tatooine, gdzie wsparł właściciela saloonu i aktywnie poszukiwał głównego bohatera. Kiedy jego poszukiwania w końcu przyniosły zamierzony skutek, Nari spotkał się odrzuceniem ze strony Obi-Wana, co sprawiło, że ostatecznie stracił wolę przetrwania – zginął niedługo później, zabity przez poszukujących go Inkwizytorów.

Trzecia Siostra (Reva)

Reva była niegdyś młodzikiem w Zakonie Jedi. Jako jedna z nielicznych przeżyła wydarzenia związane z Rozkazem 66 – Anakin Skywalker przebił jej brzuch mieczem świetlnym, jednak chęć zemsty pozwoliła jej przeżyć. Po przetrwaniu Czystki została wyznawczynią Ciemnej strony Mocy i Inkwizytorką. Z początku głównym celem Trzeciej Siostry wydawało się odnalezienie Obi-Wana Kenobiego, jednak w rzeczywistości zależało jej wyłącznie na zemszczeniu się na Vaderze za to, co zrobił jej lata wcześniej.

Grogu

Jak wyjawił piąty odcinek 2. sezonu The Mandalorian, istotna ochrzczona przez fanów mianem „Baby Yoda” ma na imię Grogu. Co jednak istotniejsze, malec jest wychowankiem Zakonu Jedi, którego w czasach Wojen klonów szkolono w tajnikach Mocy w Świątyni na Coruscant. Gdy Imperium doszło do władzy i Jedi zostali zdziesiątkowani przez klony wykonujące Rozkaz 66, Grogu został zabrany i ukryty przez nieznaną osobę. Wszystkiego tego dowiedzieliśmy się dzięki Ahsoce Tano, którą na planecie Corvus odnalazł Din Djarin, wykonując misję powierzoną mu przez Zbrojmistrzynię Mandalorian.

Kirak Infil’a

Kirak Infil’a był mistrzem Jedi w ostatnich latach Republiki Galaktycznej. Specjalizował się w walce, gdy był aktywnym członkiem Zakonu. W pewnym momencie swojego życia postanowił złożyć śluby Barash, które zupełnie odcięły go od interakcji z Zakonem Jedi – była to forma pokuty. Ponieważ nie był aktywnym członkiem Zakonu podczas wydarzeń związanych z Rozkazem 66, Infil’a uniknął wówczas śmierci. Jakiś czas później stanął twarzą w twarz z Darthem Vaderem, ponosząc śmierć z jego ręki.

Coleman Kcaj

Coleman Kcaj był Jedi rasy Ongree, który służył w Zakonie podczas ostatnich lat Republiki Galaktycznej. Podczas Wojen klonów uzyskał miejsce w Radzie Jedi i przetrwał wydarzenia związane z Wielką Czystką.

Za panowania Imperium Galaktycznego Kcaj był jednym z nielicznych Jedi, którzy uciekli przed rzezią. Imię Kcaja znajdowało się na liście opracowanej przez Inkwizytorów, zawierającej spis potwierdzonych ocalałych Jedi.

obi-wan-kenobi-disney-plus-hossein-amini.jpg

Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi był legendarnym mistrzem Jedi oraz członkiem Rady Jedi podczas upadku Republiki. Podczas ery panowania Imperium ukrywał się pod pseudonimem Ben Kenobi, aby uniknąć wykrycia. To dzięki niemu Luke Skywalker postawił pierwsze kroki na ścieżce Jasnej strony Mocy.

Taron Malicos

Taron Malicos był mistrzem Jedi, który służył Zakonowi i Republice Galaktycznej jako generał podczas Wojen klonów. W trakcie wydarzeń związanych z Rozkazem 66 rozbił się na Dathomirze, gdzie zwrócił się ku Ciemnej stronie i został przywódcą Braci Nocy, zabijając przy tym Viscusa i wpływając na Siostrę Nocy Merrin, aby zdobyć wiedzę na temat jej magii. Powiedział jej również, że to Jedi wybili jej siostry wiele lat wcześniej, kiedy tak naprawdę stało się to w bitwie z Federacją Niezależnych Systemów – hrabia Dooku rozkazał generałowi Grievousowi unicestwić wiedźmy.

Malicos w końcu wpadł na padawana Cala Kestisa i dwukrotnie próbował przeciągnąć go na Ciemną stronę, jednakże jego próby zakończyły się fiaskiem i zginął podczas pojedynku z młodym Jedi.

Jocasta Nu

Jocasta Nu była mistrzynią Jedi, która pełniła funkcję Naczelnej Archiwistki Zakonu podczas Wojen klonów. Nu pomagała innym Jedi w znajdowaniu potrzebnych informacji z archiwów i kontrolowała dostęp do zbioru holokronów.

Przeżyła Wojny klonów i podczas wczesnych etapów Czystki próbowała zebrać i zachować wszystko, co tylko mogła z dziedzictwa Zakonu. Ukrywała się i zaczęła nagrywać holokrony oraz zbierać informacje ze swoim asystentem Garem, planując założyć szkołę dla nowych Jedi. Nu znalazła się na liście potencjalnych ocalałych, którą Darth Sidious przekazał Wielkiemu Inkwizytorowi.

Zginęła z ręki Dartha Vadera podczas próby odzyskania artefaktów ze Świątyni Jedi.

Oppo Rancisis

Oppo Rancisis był thisspiasiańskim mistrzem Jedi, który służył w Radzie Jedi już w czasach Wielkiej Republiki, a także podczas Inwazji na Naboo i przez całe Wojny klonów.

Po polowaniu na Eetha Kotha, Rancisis znalazł się na opracowanej przez Inkwizytorów liście znanych Jedi, którzy potencjalnie mogli przeżyć Czystkę, jednak bardzo dobrze ukrył się przed Imperium. Niestety nie wiadomo, jaki los spotkał go później.

Luminara Unduli

Luminara Unduli była mistrzynią Jedi rasy Mirialan i służyła podczas ostatnich lat istnienia Zakonu. Dowodziła 41. Elitarnym Korpusem Wielkiej Armii Republiki i była mentorką Barriss Offee. Razem walczyły na wielu polach bitew Wojen klonów, zanim Offee zwróciła się przeciwko Jedi i podłożyła bombę wewnątrz Świątyni na Coruscant.

Pod koniec wojny Unduli służyła wraz z Yodą, siłami Republiki i wojownikami Wookiee podczas bitwy na Kashyyyku. W trakcie bitwy Palpatine wydał Rozkaz 66. Unduli uniknęła losu wielu swoich braci i sióstr, choć przez lata uważano, że została zabita przez wojska na Kashyyyku. W rzeczywistości Unduli została aresztowana.

Po krótkim pobycie w więzieniu na Stygeon Prime, znanym również jako Iglica, została stracona w swojej celi w obecności Wielkiego Inkwizytora, który następnie przetrzymał jej zwłoki celem wabienia ocalałych Jedi w pułapkę.

Uvell

Uvell był członkiem Zakonu Jedi, który brał udział w Wojnach klonów w ostatnich latach Republiki Galaktycznej. Podczas konfliktu nosił tytuł mistrza i był znany ze swojej odwagi w walce.

Chociaż Uvellowi udało się przetrwać pierwszą falę mordów związanych z Rozkazem 66, obawiał się, że wiedza i artefakty jego Zakonu zostaną zniszczone wraz z samymi Jedi. W desperacji Uvell zwrócił się do Antrona Bacha, handlarza antykami, który często przedtem handlował z członkami Zakonu Jedi. Uvell powierzył Bachowi statek kosmiczny wypełniony wszystkimi artefaktami, które udało mu się zebrać, w tym mieczami świetlnymi, zwojami i wieloma innymi znaczącymi reliktami – powiedział mu, aby ukrył je w opuszczonej kolonii geonozjan na bezimiennym księżycu.

Quinlan Vos

Quinlan Vos był kiffarskim mistrzem Jedi, który żył w ostatnich latach Republiki Galaktycznej. Był indywidualistą i zyskał reputację osoby niechętnie przestrzegającej zasad. Słynął z retrokognicji – dostrzegania wspomnień innych osób podczas dotykania przedmiotów, z którymi się zetknęły. Dzięki tej zdolności Vos był ekspertem od śledzenia. Wiele jego misji prowadziło go do podziemnego świata przestępczego. W trakcie jednej z takich wypraw spotkał Aaylę Securę, a następnie zaakceptował ją jako swoją padawankę.

Po wydarzeniach związanych z Czystką Vos znalazł się wśród priorytetowych celów Inkwizytorów. Podczas okupacji Mon Cali padawan Ferren Barr i jego nieformalna uczennica, Verla, umknęli trójce ścigających ich Inkwizytorów. Kiedy rozdzielali się po ucieczce, Barr powiedział Verli, aby znalazła kolejnego Jedi, mogącego pomóc w jej szkoleniu, wymieniając Vosa wśród potencjalnych ocalałych, do których mogłaby się zwrócić.

Ponad pięćdziesiąt lat później Luke Skywalker wspomniał w książce The Secrets of the Jedi, że Vos był jednym z Jedi, jacy podobno przeżyli Czystkę.

Jego imię pojawiło się 10 lat po zakończeniu Wojen klonów pośród wyrytych podpisów w kryjówce buntowników na Mapuzo (wydarzenia z Obi-Wana Kenobiego).

Wielki Mistrz Yoda

Yoda to należący do tajemniczej rasy legendarny mistrz Jedi, który był świadkiem powstania i upadku Republiki Galaktycznej, a następnie powstania Imperium Galaktycznego. Niewielkich rozmiarów, ale hołubiony za swoją mądrość i moc, Yoda szkolił pokolenia Jedi, ostatecznie pełniąc funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu Jedi. Przeżywszy dziewięć stuleci galaktycznej historii, odegrał niezwykle ważną rolę w Wojnach klonów, odrodzeniu Jedi z udziałem Luke’a Skywalkera i odblokowaniu ścieżki do nieśmiertelności.

Cere Junda

Cere Junda była rycerzem Jedi i Poszukiwaczką, która stała się mentorką padawana Cala Kestisa podczas powstania Imperium Galaktycznego. Wcześniej sama była padawanką mistrza Eno Cordovy, zanim przyjęła Trillę Suduri jako własną uczennicę. Po Rozkazie 66 Junda zerwała swoje połączenie z Mocą i ukryła się, podczas gdy Suduri przeszła na Ciemną stronę i dołączyła do Inkwizytorów. Zdeterminowana, by obalić reżim, który unicestwił niemal wszystkich jej towarzyszy, Junda poświęciła się misji przywrócenia Zakonu Jedi.

Ferren Barr

Ferren Barr był padawanem Jedi rasy Iktotchi podczas upadku Republiki Galaktycznej. Barr był jednym z Jedi, którzy umknęli Wielkiej Czystce przeprowadzonej przez Imperium Galaktyczne. Próbując obalić nowy reżim kontrolowany przez starożytnych wrogów jego Zakonu, Sithów, Barr zwerbował kilku zwolenników i zawarł tajny sojusz z monarchią Mon Cali, przewidując rolę Mon Calamari w buncie przeciwko Imperium.

Barr, który ostatecznie zginął w obronie króla Lee-Chara przed Vaderem, wierzył, że jego działania doprowadzą do ostatecznego zniszczenia Sithów.

Kanan Jarrus (Caleb Dume)

Kanan Jarrus – pierwotnie Caleb Dume – był padawanem Jedi, który przeżył Czystkę podczas Wojen klonów. Uszedł z życiem dzięki poświęceniu mistrzyni Depy Billaby oraz pomocy klona Huntera, dowódcy Oddziału 99, po czym poznał przemytnika Janusa Kasmira, który nauczył go, jak przetrwać jako zbieg. Na pewien czas porzucił drogę Jedi, zamieniając swój niebieski miecz świetlny na blaster. Po nawiązaniu współpracy z twi’lekańską agentką rebeliantów, Herą Syndullą, podczas konfliktu na Gorse, Jarrus postanowił dołączyć do rodzącej się komórki rebeliantów.

Caleb zginął w trakcie wydarzeń z finałowego sezonu serialu Rebelianci, chroniąc swoich przyjaciół i poświęcając za nich życie, tak jak lata wcześniej zrobiła to dla niego jego mistrzyni.

Cal Kestis

Cal Kestis był padawanem Jedi, który zyskał rangę rycerza za panowania Imperium Galaktycznego. Jako jeden z niewielu Jedi, jacy przeżyli Czystkę Zakonu, Kestis żył w odosobnieniu przez lata, dopóki konfrontacja z Drugą Siostrą nie zmusiła go, by otwarcie sprzeciwić się rządom Imperium. Ścigany w całej galaktyce przez Imperium, Kestis odnowił swoje połączenie z Mocą, decydując się na przywrócenie Zakonu Jedi.

Eeth Koth

Ten pochodzący z Iridonii Zabrak zasiadał w Radzie Jedi w ostatnich latach istnienia Republiki. Brał udział w bitwie o Geonosis, a w trakcie Wojen klonów udało mu się uciec z niewoli u generała Grievousa.

W końcowej fazie konfliktu z nieznanych przyczyn usunięto Eetha z Rady, w konsekwencji czego on sam postanowił opuścić Zakon, dzięki czemu udało mu się przetrwać Rozkaz 66. Eeth osiadł na bliżej nieokreślonej planecie, założył rodzinę i został kapłanem lokalnego kościoła. Sielankę przerwało pojawienie się Dartha Vadera, który pokonał byłego mistrza Jedi w pojedynku.

Naq Med

Naq Med był padawanem nieznanego mistrza Jedi wiele lat przed bitwą o Yavin. Nadal szukając własnej ścieżki życiowej, jeszcze przed Wojnami klonów opuścił Zakon Jedi.

Jego życie nie przebiegało jednak spokojnie. Starł się z samym Wielkim Inkwizytorem, lecz udało mu się przeżyć i uciec na planetę Pam’ba, gdzie dożył swoich dni, doczekując się córki i wrażliwego na Moc wnuka Karr Nuq Sina (na grafice widzimy jego wnuka, bohatera powieści Force Collector), który stał się Kolekcjonerem Mocy.

star-wars-the-clone-wars-season-7-episode-10-the-phantom-apprentice-1.jpeg

Ahsoka Tano

Znana wszystkim Togrutanka była padawanką Anakina Skywalkera, walczącą pod jego okiem w trakcie Wojen klonów. W wyniku zawodu Zakonem Jedi opuściła go kilkanaście miesięcy przed zainicjowaniem Rozkazu 66. Na krótko przed Czystką, choć już nie jako Jedi, na powrót stanęła na czele Wielkiej Armii Republiki, prowadząc natarcie na Mandalorę w celu ostatecznego pojmania Maula.

Po udanym schwytaniu byłego Sitha, w trakcie podróży na Coruscant, stała się świadkiem Rozkazu 66. Pomogła Reksowi usunąć czip i uciekła z nim ze zniszczonego Venatora, który rozbił się na nieznanym księżycu. Mimo wydostania się ze staku, Ahsoka i Rex podążali za nim, by na miejscu katastrofy sfingować swoją śmierć, tworząc dla siebie fałszywe groby. Wiele lat później Ahsoka stała się jedną z kluczowych figur raczkującej Rebelii, działając jako szpieg o pseudonimie Fulcrum, a dzięki interwencji Ezry Bridgera przez Świat Między Światami przeżyła spotkanie z Vaderem na Malachorze i dożyła czasów przedstawionych w serialu The Mandalorian.

Druga Siostra (Trilla Suduri)

Trilla była padawanką Jedi rasy ludzkiej, trenowaną przez Cere Jundę, z którą udało jej się przetrwać Rozkaz 66.

Razem ukrywały się w czasie Czystki, aż w końcu odnalazły je siły Imperium. Poddana torturom, Trilla uległa Ciemnej stronie Mocy i została Inkwizytorką, przyjmując miano Drugiej Siostry. Około 5 lat po proklamacji Imperium zaczęła polowanie na Cala Kestisa i holokron zawierający informacje o dzieciach wrażliwych na Moc, co koniec końców doprowadziło do jej śmierci z rąk Dartha Vadera.

Czwarta Siostra

Czwarta Siostra była członkinią Zakonu Jedi w czasach Republiki, jednak przeszła na Ciemną stronę Mocy po wydarzeniach związanych z Rozkazem 66. Mogliśmy spotkać ją wcześniej w ramach komiksu Return to Vader’s Castle, a jej aktorska wersja (jednak w innym ubiorze) pojawiła się w ramach Obi-Wana Kenobiego.

Piąty Brat

Piąty Brat należał niegdyś do Zakonu Jedi i pochodził z szaroskórej, humanoidalnej rasy.

Po przeżyciu Rozkazu 66 wpadł w ręce Imperium i został Inkwizytorem. W swojej pracy m.in. kontynuował śledztwo Wielkiego Inkwizytora w sprawie Jedi na Lothalu, współpracując przy tym często z Siódmą Siostrą. Zginął podczas wydarzeń na Malachorze od miecza Maula.

Ten Inkwizytor doczekał się aktorskiego występu w serialu o przygodach Obi-Wana.

Szósty Brat

Szósty Brat, dawniej znany jako Bil Valen, był członkiem Inkwizycji, zaś wcześniej należał do Zakonu Jedi.

Zginął podczas polowania na Ahsokę Tano. Była padawanka Anakina właśnie budowała nową parę mieczy świetlnych i usłyszała śpiew kryształów Kyber w mieczu świetlnym Szóstego Brata. Podczas pojedynku Tano użyła Mocy, aby wyciągnąć kryształy z broni Szóstego Brata. Miecz stał się przez to niestabilny i eksplodował, zabijając Inkwizytora (wydarzenia z książki Star Wars: Ahsoka).

Siódma Siostra

Ta Mirialanka, jak wielu innych Inkwizytorów, była wcześniej członkinią Zakonu Jedi.

Jako złamana Jedi rozpoczęła polowanie na swoich byłych pobratymców, najczęściej u boku Piątego Brata. Kilkukrotnie natknęła się na swojej drodze na Kanana Jarrusa i Ezrę Bridgera, lecz kres jej życiu przyniósł dopiero Maul, zabijając ją na planecie Malachor.

Ósmy Brat

Ósmy Brat był wrażliwym na Moc członkiem rasy Terellian Jango Jumper oraz Inkwizytorem, który brał udział w polowaniu na członków rosnącej rebelii. Przydzielono mu misję wytropienia i zabicia Maula na Malachorze, ale spotkała go tam jedynie śmierć. Osobnik, który był później znany jako Ósmy Brat, początkowo zajmował nieokreśloną bliżej pozycję w Zakonie Jedi.

Dziewiąta Siostra

Dziewiąta Siostra, wcześniej znana jako Masana Tide, była kobietą rasy Dowutin, która kiedyś służyła Zakonowi Jedi, zanim dołączyła do Imperium Galaktycznego jako członkini Inkwizycji. We wczesnych latach istnienia Imperium Dziewiąta Siostra towarzyszyła Darthowi Vaderowi, Szóstemu Bratu i Dziesiątemu Bratu na planecie Mon Cala, gdzie polowali na Jedi Ferrena Barra. Później towarzyszyła Drugiej Siostrze w tropieniu zbiegłego padawana Cala Kestisa, jednak Kestis pokonał ją w pojedynku na Kashyyyku.

Dziesiąty Brat

Dziesiąty brat, wcześniej znany jako Prosset Dibs, był wrażliwym na Moc mężczyzną rasy Miraluka, który służył Imperium Galaktycznemu jako członek Inkwizycji.

Zanim Republika przekształciła się w Imperium, Dibs był członkiem Zakonu Jedi w randze mistrza. Podczas Wojen klonów został wysłany na operację na planecie Hissrich, gdzie jego wiara w rolę Jedi jako strażników pokoju została zachwiana i starła się z ich nową odpowiedzialnością jako generałów sił zbrojnych Republiki. Gdy powrócił do Świątyni na Coruscant, Dibs został postawiony przed sądem przez Wielkiego Mistrza Yodę i Radę Jedi za próbę zabicia Mace’a Windu. Na prośbę Windu Dibsa oszczędzono i zamiast na karę śmierci skazano go na przymusową rehabilitację.

Wielki Inkwizytor

Wielki Inkwizytor był tytułem używanym przez najwyższego rangą Inkwizytora Imperium Galaktycznego. Jego rolę pełnił mężczyzna rasy Pau’an i były Strażnik Świątyni Jedi. Przewyższał rangą wszystkich innych Inkwizytorów, takich jak Piąty Brat, Szósty Brat, Siódma Siostra, Ósmy Brat i Dziewiąta Siostra. Jako Wielki Inkwizytor podlegał bezpośrednim rozkazom Dartha Vadera, Mrocznego Lorda Sithów, i ścigał Jedi, którzy przeżyli Wielką Czystkę.

Wielki Inkwizytor zginął podczas pojedynku z Kananem Jarrusem – wiedząc, że jego niepowodzenie w zniszczeniu Jedi będzie pretekstem do zadania mu o wiele większych cierpień przez Dartha Vadera, z własnej woli rzucił się w ogień. Śmierć Wielkiego Inkwizytora pozostawiła pustkę w piramidzie dowodzenia Inkwizycji i od tamtej pory pozostali Inkwizytorzy starali się o uzyskanie tej rangi.

Wielki Inkwizytor doczekał się aktorskiego debiutu w serialu o przygodach Obi-Wana.

Inkwizytor rasy Twi’lek

Nieznany z imienia inkwizytor rasy Twi’lek służył pod rozkazami Dartha Vadera za panowania Imperium Galaktycznego. Towarzyszył Vaderowi, Piątemu Bratu i innej Inkwizytorce w polowaniu na byłego mistrza Jedi Eetha Kotha.

Twi’lek był niegdyś członkiem Zakonu Jedi, który przeszedł na Ciemną stronę Mocy.

Czerwonoskóra Inkwizytorka

Ta nieznana z imienia inkwizytorka była niegdyś członkinią Zakonu Jedi, która przeszła na Ciemną stronę Mocy. Wiele lat po wydarzeniach związanych z Rozkazem 66 towarzyszyła Darthowi Vaderowi, Piątemu Bratu i inkwizytorowi rasy Twi’lek w trakcie polowania na byłego mistrza Jedi, Eetha Kotha, który został usunięty z Rady Jedi przed Czystką.

Ka-Moon Kholi, Selrahc Eluos

O tych Jedi nie wiadomo praktycznie nic. W imperialnych archiwach znajdują się jedynie informacje o tym, że z pewnością udało im się umknąć przed Rozkazem 66 i ukrywają się na tyle dobrze, że nie można ich wytropić.

Nuhj, Mususiel, Zubain, Khandra

Ta czwórka Jedi służyła w ostatnich latach Republiki. Nuhj pochodził z Nikto, Mususiel i Khandra były przedstawicielkami rasy ludzkiej, zaś Zubain był Zabrakiem. Kiedy wydano Rozkaz 66, razem znaleźli schronienie w kapliczce Jedi na planecie Anoat.

Gdy Imperium odnalazło ich kryjówkę, Jedi rzucili się do ucieczki – wszyscy za wyjątkiem Mususiel, która osłaniała odwrót, ponosząc przy tym śmierć. Inkwizytor rzucił się w pościg za Zubainem i dopadł go na pustynnej planecie Mataou. Na jego polowaniu skorzystali Nuhj i Khandra, którym udało skryć się na Burnin Konn, jednak i tam zostali wytropieni przez Inkwizytora, który pokonał ich w pojedynku.

Podobne posty

27 komentarzy

 1. Bardzo fajny artykuł.
  Z calego uniwersum wywalamy inkwizycje i ich latające miecze i można spać spokojnie….

  1. ciekawy artykuł ale Eeth Koth przecież zginął z ręki kanclerza, a Jocasta Nu zginęła jako pierwsza w świątyni (ale to było w oficjalnej grze o ROTS, więc nwm czy to cannon)

   1. Eeth Koth nie walczył z Palpatine’em. Jego śmierć nastąpiła długo po rozkazie 66, o czym opowiada jeden z kanonicznych komiksów.

    Komiks z Jocastą, o którym mówisz nie jest kanonicznych, powstał jeszcze przed 2012 rokiem i należy do Legend.

  1. Jeśli się nie mylę, to w Zemście Sithów została zabita przez Anakina w Świątyni Jedi podczas rozkazu 66. The Force Unleashed chyba nie jest w kanonie, więc jej śmierć w tej grze nie jest brana pod uwagę

  2. Kanonicznie jej śmierć nastąpiła w Świątyni Jedi: „As the Jedi spread across the galaxy were being massacred, the temple was attacked by Skywalker, newly christened Darth Vader. Ti recorded a message on a holocron urging whoever found the message to continue the legacy of the Force, and not to let the Purge be the end of the Jedi. As she meditated during the attack, Ti was killed by Vader, in accordance with Yoda’s visions.”

  1. a to nie było w świątyni podczas rozkazu? bo doskonale pamiętam jak oglądałem usunięte sceny to medytowała i powiedziała „what is it skywalker?”

  1. Nie było pokazane ani powiedziane, że zginął, ale też że przeżył (a w legendach zginął) więc nie wiadomo 🤨

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.