Publicystyka

Wszystkie kolory mieczy świetlnych i ich znaczenie (kanon)

Miecze świetlne to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli uniwersum Star Wars, nic więc dziwnego, że zarówno w Expanded Universe, jak i w obecnie obowiązującym kanonie poświęcone jest sporo miejsca na wyjaśnienie ich działania. Niezwykle ciekawym aspektem tego typu broni są ich kolorowe klingi – w nowym kanonie możemy na ten moment wyróżnić kilkanaście różnych barw ostrzy. Poniższy artykuł pozwoli nam przyjrzeć się wszystkim kolorom oraz pokrótce je opisać, ponieważ niemal każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i znaczenie.

Na wstępie warto też zaznaczyć, że kolory mieczy tak naprawdę są uzależnione od umieszczonych w nich kryształów kyber, które z kolei uzyskują swoją barwę po wytworzeniu więzi z określonym użytkownikiem Mocy – wcześniej są po prostu bezbarwne.

Mając za sobą to krótkie wyjaśnienie, możemy już przejść do rzeczy.

1. Niebieski

Swój debiut niebieskie miecze świetlne miały w Nowej nadziei. Jest to kolor ściśle powiązany z Jedi, lecz nie jest jedynym, jaki można napotkać pośród członków Zakonu. Niebieskie miecze w świadomości mieszkańców galaktyki mają reprezentować sprawiedliwość i odwagę, lecz barwa sama w sobie nie oznacza nic konkretnego. Jest ona po prostu kojarzona z Jedi, stąd też przypisywanie jej wyżej określonych przymiotów. Posiadaczami mieczy o tym kolorze byli m.in. Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker czy Tera Sinube, który posługiwał się bronią o nieco jaśniejszej odmianie tego koloru.

2. Czerwony / karmazynowy

Ten kolor symbolizuje dokładne przeciwieństwo opisanego wyżej i powiązany jest z Sithami oraz innymi użytkownikami Ciemnej strony Mocy. Od wszystkich pozostałych różni się tym, że nie można stworzyć go poprzez nawiązanie naturalnej więzi z kryształem, a jedynym sposobem wykreowania czerwonego kryształu kyber jest tzw. proces „krwawienia kryształu”. W kanonie został on ukazany m.in. w komiksach z serii Darth Vader, gdzie Mroczny Lord Sithów na początku swojej „kariery” po Ciemnej stronie Mocy zdobył kyber od mistrza Jedi Kiraka Infil’a, po czym poddał go procesowi krwawienia, który polega na „wlaniu” w kryształ całej swojej nienawiści, złości, strachu i wszelkich negatywnych emocji. Proces ten sprawia, że kryształ traci swoje wcześniejsze właściwości i połączenie z poprzednim właścicielem, stając się narzędziem Ciemnej strony. Znanymi użytkownikami mieczy o czerwonych ostrzach byli m.in. Darth Vader, Darth Tyranus, Darth Maul czy Kylo Ren.

3. Zielony

Zielone miecze świetlne w kwestii częstotliwości występowania są drugie po niebieskich. Używane są wyłącznie przez rycerzy Jedi, zaś cechy, jakie przypisuje się ich użytkownikom, to harmonia, poszukiwanie kompromisu, chęć niesienia pomocy innym i duchowość. Znanymi użytkownikami broni o takim zabarwieniu są Yoda, Luke Skywalker, Qui-Gon Jinn, Ahsoka Tano, Depa Billaba (mistrzyni Kanana Jarrusa) czy Ezra Bridger (w późniejszych odcinkach serialu Rebelianci).

4. Fioletowy / ametystowy

Jeden z rzadszych kolorów w uniwersum Star Wars. Najbardziej znanym jego użytkownikiem był Mace Windu, zaś sam miecz pojawił się po raz pierwszy w Ataku klonów (na bezpośrednią prośbę aktora Samuela L. Jacksona, którego ulubionym kolorem jest właśnie fiolet). W kanonie nie ma niestety żadnego konkretnego objaśnienia znaczenia tej barwy, jednak w Legendach miecze o tym kolorze odzwierciedlały niepewność i moralną dwojakość, ponieważ stanowi on połączenie koloru niebieskiego i czerwonego, co miało symbolizować, że użytkownik fioletowego miecza czerpie w takim samym stopniu z Jasnej oraz Ciemnej strony Mocy. Niedawno ujawnionym posiadaczem oręża o fioletowym ostrzu jest mistrz Jedi Kelleran Beq (odgrywany przez Ahmeda Besta w teleturnieju Jedi Temple Challenge). Z kolei mieczem koloru ametystowego (czyli odmiany fioletu) posługiwał się rodiański Jedi imieniem Huulik. Była to broń wyjątkowa, ponieważ jej rękojeść zaprojektowano wyłącznie dla rodiańskich dłoni, przez co ludzcy użytkownicy czuli niewygodę, gdy z niej korzystali.

5. Biały

Miecz świetlny o białym kolorze jest jeszcze rzadszy, niż wspomniany wcześniej fioletowy, ponieważ do niedawna jedyną znaną użytkowniczką takiej broni była Ahsoka Tano, a dołączyła do niej Orla Jareni. Kryształy w obu mieczach Ahsoki powstały dzięki odwróceniu procesu krwawienia – Tano zdobyła je podczas imperialnej okupacji planety Raada od Inkwizytora zwanego Szóstym Bratem (w trakcie wydarzeń z książki Star Wars: Ahsoka). Poddała je później procesowi leczenia, który usunął czerwoną barwę i przywrócił oba kryształy do ich naturalnego koloru. Od tamtej pory bohaterka posługiwała się mieczami o kolorze mającym symbolizować jej indywidualizm i niezależność, bowiem odseparowała się od nauk Zakonu Jedi i nie miała żadnych powiązań z Ciemną stroną Mocy.

6. Żółty

W kanonie żółte miecze świetlne są kojarzone przede wszystkim ze strażnikami świątyni Jedi na Coruscant, jednak broni o tym samym kolorze używała również Asajj Ventress w trakcie wydarzeń z książki Mroczny uczeń. Kiedy Barriss Offee skradła bronie Ventress z czasów jej służby u Hrabiego Dooku, Asajj zakupiła na czarnym rynku właśnie żółty miecz, którego używała do końca swojej kariery jako łowczyni nagród – do czasu, aż jej przygody gwałtownie zakończył sam Dooku, zabijając bohaterkę na planecie Christophsis. W ramach trylogii Sequeli żółty miecz mogliśmy zobaczyć w rękach Rey Skywalker, na samym końcu Epizodu IX.

7. Pomarańczowy

Pomarańczowy miecz to stosunkowo nowy twór w aktualnym kanonie Gwiezdnych wojen, lecz mimo wszystko pojawił w nim się nieco wcześniej, niż sugeruje to większość internetowych źródeł. Powszechnie uważa się, że kanoniczny debiut pomarańczowego ostrza nastąpił w grze Jedi: Fallen Order, natomiast w rzeczywistości mogliśmy o nim przeczytać już kilka miesięcy wcześniej w książce Master & Apprentice. Wyjątkowość pomarańczowych mieczy tkwi jednak w czymś zupełnie innym – broń o takiej barwie nie jest zasilana przez kryształ kyber, lecz kryształ kohlen – niezwykle rzadki minerał, występujący wyłącznie na księżycu planety Pijal. W makrostrukturze jest on bardzo podobny do kryształów kyber, ale znacząco różni się w ujęciu mikrostruktury. Kryształy kohlen uznawane są także za znacznie potężniejsze niż kyber, ale za ich wadę można uznać fakt, że nie wytwarzają więzi z użytkownikiem miecza, w którym się znajdują, co jest jedną z podstawowych cech kyberu. Znanym użytkownikiem broni o takim ostrzu jest oczywiście Cal Kestis.

8. Czarny

W całym uniwersum Star Wars znany jest tylko jeden czarny miecz, a jest nim Darksaber. Stworzony został przez pierwszego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian – Tarre’a Vizslę. Jest znacznie krótszy niż większość mieczy i ma kształt bardziej przypominający tradycyjne ostrza. Po śmierci Tarre’a ów oręż był przechowywany w świątyni Jedi na Coruscant, jednak z czasem został wykradziony przez klan Vizsla. Później używali go przywódca Straży Śmierci Pre Vizsla, Darth Maul, Sabine Wren oraz Bo-Katan Kryze. Ostatnim ze znanych użytkowników tej broni jest Moff Gideon – główny antagonista serii The Mandalorian. Darksaber uznawany był pośród Mandalorian za symbol władzy, a jedynym sposobem na jego zdobycie było pokonanie w walce dotychczasowego właściciela.

9. Cyjan, indygo, magenta

Te trzy kolory mieczy świetlnych zawitały do kanonu wraz z grą Jedi: Fallen Order, a bronie o tych barwach mogły być używane przez Cala Kestisa. Na ten moment nie mamy więcej informacji na temat ich znaczenia czy jakichkolwiek wyjątkowych cech.


Jeśli zainteresował Was powyższy tekst, być może będziecie chcieli także zajrzeć do naszego zestawienia Wszystkich Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66.

Podobne posty

22 komentarzy

 1. Autorze nie pisz bzdur, kolory mieczy mają inne znaczenie i nowy kanon dawno to wyjaśnił:
  Niebieski – >noszony przez uczniów oraz Jedi w randze obrońcy
  Zielony – > noszony przez Jedi będącymi dyplomatami
  Żółty – > Noszony przez strażników świątynnych
  Czerwony – >kryształ umieszczony w mieczu został poddany tzw. krwawieniu prze użytkownika ciemnej strony mocy
  Biały -> czerwany kryształ „uleczony” przez użytkownika jasnej strony mocy

  1. Drogi autorze komentarza, bzdury niestety piszesz Ty, ponieważ mieszasz pojęcia z Legend i nowego kanonu. Opisane przez Ciebie znacznie mieczy niebieskich i zielonych pochodzą z Legend, a nowy kanon nic nie wspomina o Jedi Guardianach i Jedi Consularach – to domena LEGEND ;)

   Kolory żółty, czerwony oraz biały zostały opisane dokładnie tak samo, jak piszesz w komentarzu i nawet znacznie szerzej, więc kompletnie nie rozumiem Twojego zarzutu… Chyba że po prostu nie doczytałeś tekstu i postanowiłeś pobiec szybciutko do komentarzy, aby wytknąć rzekome błędy? ;)

   1. wzasadzie, oglądałem czemy sifo dyas bał się yody, i wtedy zauważyłem, gdy anakin walczył z barris office, była jedna postać która z tego co wiem nie spieszyła się żeby coś tam zrobić i mówiła o tym anakinowi, i wyciągnęła BIAŁY mecz, co znaczy że nie tylko ahsoka taki miała

   1. Wookiepedia zawiera liczne błędy i pominięcia odnośnie starego i nowego kanonu, sprawdź sobie materiały na bibliotece Ossus, tam chyba masz najobszerniejsze opracowanie zawierające odniesienia do wszystkich prawie dzieł

    1. Podałem Ci jako przykład Wokieepedię, ale swoje informacje weryfikowałem również z wieloma innymi źródłami i własną wiedzą o kanonicznych dziełach. Ty jako dowód podajesz mi Ossus, na którym jest jescze więcej błędów niż na Wokieepedii. XD

     Tak jak mówiłem, nasz tekst był oparty nie tylko o strony, ale też o same źródła, a Ty mieszasz Legendy i nowy kanon.

 2. Co za głupoty, jak już posiłkujesz się grami, to zróżnicowane kolory mieczy pojawiły się KotOR 2, czyli wiele lat wcześniej przed Falen Order. Więc zanim zaczniesz coś pisać to zbierz informacje.

  1. O nie, nie. Z nas dwóch to Ty musisz zebrać więcej informacji, ponieważ wyraźnie zaznaczyłem, że artykuł mówi o NOWYM KANONIE. KOTOR to Legendy. Na przyszłość zalecam czytanie ze zrozumieniem, przydaje się. 😊

 3. I właśnie dlatego „nowy kanon” ssie jaja mocno. Tłumaczenie i narracja starych rzeczy na nowo, gdzie wszyscy są przyzwyczajeni do legend.

  1. Pomijając już Twój jakże wysublimowany dobór słów, znaczenie kolorów mieczy jest w nowym kanonie dużo bardziej spójne i momentami nawet ciekawsze niż w Legendach. Zrzucanie winy za własną ignorancję na karb „kiepskiej jakości” kanonu jest wręcz niedorzeczne.

 4. Mikołaj, niektórzy OBROŃCY JEDI jak widać nigdy nie pogodzą się z Nowym Kanonem – a minęło już 'trochę’ czasu, mamy sporo nowych i spójnych źródeł, które wzajemnie się uzupełniają i przeplatają (filmy, seriale, powieści i komiksy). Trzeba tylko sięgnąć tam, głębiej, a nie być ignorantem…
  Eh, aż ciężko już poskładać myśli w kwestii tego niekończącego się rozłamu w Fandomie.

 5. Witam. Zauważyłem iż Mistrz Tera Sinube posługuje się jak na moje oko mieczem koloru białego. Po szybkim reserchu znalazłem wpisy że jest to ostrze jesno niebieskie lub srebrne (?). Chciałem zapytać co wy o tym sądzicie? Czy z recji wieku krzyształ niebieski mógł wyblaknąć? Wydaje mi się to raczej nieprawdopodobne, ale chciałbym zapytać kogoś z wiedzą większą od mojej. Jeśli popełniłem jakieś błedy kardynalne, prosze o wyrozumiałość.

 6. Mikołaj, zauważyłem, że w opisie żółtych mieczy świetlnych brakuje dokładnych cech posiadacza tego miecza świetlnego. Jak wspomniałeś, możemy zauważyć żółty miecz świetlny trzymany w rękach Rey Skywalker pod koniec Epizodu IX. Każdy zadawał sobie pytanie „Dlaczego ten kolor?”. Z źródła wiedzy, który znalazłem, naekranie, mówi o znaczeniu żółtego miecza świetlnego. Pozwolę sobie zacytować ten fragment: „Żółty dotyczył Jedi, który szlifował swoje umiejętności w równowadze pomiędzy walką i dążeniami intelektualnymi. Zatem balans jest charakterystyczny dla symboliki żółtego koloru, a w przypadku Rey mamy wyrównaną skalę pomiędzy jasną a ciemną stroną Mocy, które są częścią jej natury.”. Jak myślisz, czy ten fragment jest prawdziwy?

  1. Na wstępie wybacz tak długi czas przed odpowiedzią.

   Przedstawiony przez Ciebie wniosek dotyczący znaczenia koloru żółtego brzmi całkiem sensownie, natomiast nie znalazłem w kanonicznych źródłach podobnego stwierdzenia, które byłoby wprost wyartykułowane w ten sposób, zatem podejrzewam, że póki co pozostają nam domysły w tej kwestii.

   Warto zauważyć, że chwilę przed włączenie ostrza miecza Rey w Epizodzie IX, w szparach na rękojeści widać kolory zielony i niebieski, a dopiero chwilę później żółte ostrze. Co do znaczenia samego miecza, znalazłem tylko odniesienie do tego, że jest on hołdem dla dziedzictwa Skywalkerów.

   „The lightsaber which she had created would honor the Skywalker legacy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.