Saga Star Wars

John Boyega zarzuca Disneyowi ignorowanie niebiałych bohaterów Star Wars

Znany z roli Finna John Boyega nieraz zabierał głos w bardzo ważnych dla niego tematach związanych z rasizmem i prześladowaniem czarnoskórych – choćby kilka tygodni temu w ramach ruchu Black Lives Matter. Tym razem jednak aktor skierował swoje słowa prosto do wytwórni, dla której jeszcze niedawno pracował.

W wywiadzie dla GQ Magazine Boyega oskarżył Disneya o rasizm. Jak mówi:

„Trudno o tym mówić. Kiedy angażujesz się w jakiś projekt, nie musisz lubić w nim wszystkiego. Ale powiedziałbym Disneyowi, żeby nie wprowadzali czarnoskórego bohatera, reklamowali go jako o wiele ważniejszą postać, niż rzeczywiście jest, a potem spychali go na bok. Powiem wprost – to nie jest dobre zachowanie. Oni wiedzieli, co zrobić z Daisy Ridley, co zrobić z Adamem Driverem. Wiedzieli to o każdym innym bohaterze, ale kiedy na tapecie pojawiła się Kelly Marie Tran i ja, to wszystko olali. Co więc chcecie, żebym teraz powiedział? Pewnie to, że »cieszyłem się z bycia częścią marki. To było wspaniałe doświadczenie…« i tak dalej. Powiem tak, kiedy faktycznie tak będzie. Całą swoją uwagę poświęcili Adamowi i Daisy. Bądźmy szczerzy – Daisy to wie, Adam to wie, każdy to wie. Nie odkrywam tutaj nic nadzwyczajnego.”

John nie ma na myśli tylko siebie i wspomnianej Kelly Marie Tran, która wcieliła się w postać Rose Tico. Podkreśla, że inni niebiali bohaterowie także zostali pokrzywdzeni i dostali o wiele skromniejsze role – jak choćby Naomi Ackie (Jannah) i Oscar Isaac (Poe Dameron). Takie podejście Boyegi zupełnie nie dziwi – faktycznie był czołową postacią marketingu Przebudzenia Mocy, choć na rynku chińskim jego rolę umniejszano. Z kolei z każdym kolejnym filmem trylogii Sequeli jego wątek coraz bardziej zbiegał na dalszy plan i wydawał się być pozbawiony pomysłu. Przy okazji, Boyega wypowiedział się na temat powrotu J.J. Abramsa w Epizodzie IX, mówiąc, żeby fani „zostawili go w spokoju, bo pierwotnie nawet nie miał wracać i próbować uratować wszystkim tyłki.”

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.