Saga Star Wars

„Imperium…” kontratakuje – nowe sukcesy Epizodu V w Box Offisie

Nieco ponad czterdzieści lat temu, w maju 1980 roku, w kinach debiutował pierwszy sequel Gwiezdnych wojen George’a LucasaImperium kontratakuje. Piąty epizod sagi Star Wars, którego budżet wyniósł około 33 milionów dolarów, był wówczas jednym z najdroższych filmów w historii, jednak i tak zdołał na siebie zarobić bez większych problemów, stając się zresztą najbardziej dochodową produkcją roku swojej premiery. Jak się okazuje, cztery dekady później film Irvina Kershnera wciąż jest w stanie uzbierać z kas biletowych całkiem sensowne sumy.

Z okazji czterdziestej rocznicy wydania tytułu, Epizod V znów dostępny jest na amerykańskich wielkich ekranach. Jak przekazuje The Hollywood Reporter, 2097 kin, w których był wyświetlany w miniony weekend, zapewniło mu nowe zarobki w wysokości 908 tysięcy dolarów. Jak na czas epidemii, jest to bardzo dobry wynik, szczególnie dla czterdziestoletniego filmu, który – nie oszukujmy się – zdecydowana większość widzów przynajmniej raz w życiu widziała. Dla porównania, Tenet Christophera Nolana – chyba najbardziej elektryzująca publikę nowość – zyskał w ten weekend w Ameryce Północnej 3,4 miliona dolarów. Porównywalnie do Imperium kontratakuje wypadły The New Mutants (1,1 miliona dolarów) czy Unhinged z Russellem Crowe’em (1 milion dolarów).

W lipcu, jeszcze przed premierami nowych wysokobudżetowych produkcji, Epizod V przez jakiś czas plasował się na samym szczycie listy najlepiej zarabiających tytułów, choć zarobki filmu były wówczas około dwukrotnie mniejsze niż obecnie. Wyniki finansowe Imperium kontratakuje służyć mogłyby zatem za wyznacznik sytuacji kin – miejmy nadzieję, że ta będzie tylko coraz lepsza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.