Publicystyka

„Star Wars: Squadrons” – ciekawostki (1/2)

Po EA Motive, czyli twórcach kampanii fabularnej do drugiej odsłony nowego Battlefronta, spodziewałem się jednego – solidnego osadzenia opowiadanej historii na gwiezdnowojennej osi czasu, co zapewniłoby mi masę zabawy przy wynajdywaniu smaczków związanych z innymi dziełami umiejscowionymi pomiędzy bitwą o Endor a bitwą o Jakku. Scenarzyści jednak przeszli samych siebie i Squadrons może z powodzeniem rywalizować z książką Resistance Reborn o miano pozycji najbardziej wypakowanej po brzegi wszelkimi Easter eggami. Z tego też względu zostałem zmuszony do podziału artykułu o ciekawostkach na dwie części – przed Wami pierwsza z nich! Część druga pojawi się jutro.

Głównodowodzącą sił Imperium w trakcie wydarzeń ze Squadrons jest Wielka Admirał Rae Sloane – jedna z antagonistek serii książek Koniec i początek, która oficjalnie sprawowała rządy po śmierci Palpatine’a. W trakcie kampanii nadal dowodzi IGN Vigilance, który pojawia się nad Akivą w pierwszej części wspomnianej trylogii. Po bitwie o Jakku Rae Sloane powiodła resztki Imperium w głąb Nieznanych Regionów i została pierwszym liderem Najwyższego Porządku.


W grze pojawia się wzmianka bitwy nad Var-Shaa, w wyniku której zniszczeniu uległa jedna z największych imperialnych stoczni – potyczkę tę mogliśmy oglądać w filmie krótkometrażowym Hunted, który był częścią kampanii promocyjnej.


W imperialnym myśliwcu możemy zainstalować hologram przedstawiający Gideona Haska – jednego z bohaterów, a później antagonistów kampanii w Battlefroncie II. Jej główna bohaterka – Iden Versio – również jest wspomniana jako jeden z najcenniejszych dezerterów.


Wśród arystokratycznych rodów Imperium wymienieni są Sienarowie – rodzina zarządzająca Sienar Fleet Systems, znaną firmą produkującą uzbrojenie – oraz Vonregowie. Tych drugich znamy przede wszystkim dzięki postaci Elrika Vonrega, pilota Najwyższego Porządku z pierwszego sezonu serialu Resistance. W grze poznajemy Havinę Vonreg – jedną z pilotek Eskadry Tytan i być może matkę Elrika.


W Squadrons wspomniana jest forteca Corvax, która znajduje się na Mustafarze. Ta starożytna świątynia, która jest silnie związana z historią planety, znajduje się bezpośrednio pod zamkiem Vadera i odgrywa kluczową rolę w grze VR Vader Immortal.


W jednym z dialogów pada nazwa Wyścigu Smoczej Próżni – galaktycznych zawodów o miano najlepszego pilota w galaktyce – oraz nazwisko jego zwycięzcy, Delana Vooka. Jedna z edycji wyścigu, w której Vook startował już jako mistrz, została przedstawiona w miniserii komiksowej Han Solo. Słynny szmugler wziął udział w wyścigu pod pozorem pracy dla Rebelii.


Wśród elementów kosmetycznych pojawia się hełm nazwany „Brąz Bayory”. Bayora to planeta, która pierwszy raz została wspomniana w kampanii Battlefronta II, również stworzonej przez ekipę EA Motive. Właśnie na ten świat miał udać się Lor San Tekka wraz z mapą prowadzącą do Luke’a Skywalkera.


Symboliczne przedstawienie układu koreliańskiego

Grupa Talus, która polowała na IGN Victorum nad Yavinem, dzieli swoją nazwę z planetą Talus. Świat z układu koreliańskiego znalazł się w kanonie za sprawą książki Tales from Vandor, a w Legendach pojawił się po raz pierwszy w książce Zasadzka na Korelii autorstwa Rogera McBride’a Allena.


W jednym z dialogów Thrawn wspomniany jest jako ekspert w dziedzinie malarstwa. To zresztą niejedyna wzmianka na jego temat – elementy kosmetyczne sygnalizują jego zaginięcie, którego świadkami byliśmy w finale Rebeliantów, a jeden z wisiorków, który możemy zawiesić w kokpicie, przedstawia Chimerę, czyli okręt flagowy chissańskiego admirała.


Jedna z misji Eskadry Tytan toczy się nad Hosnian Prime – ekumenopolis, które kilka lat przed trylogią Sequeli oraz w jej trakcie było stolicą Nowej Republiki, do czasu zniszczenia przez strzał z bazy Starkiller. W czasie akcji gry stolicą Nowej Republiki była Chandrila.


Równolegle z atakiem na Mon Calę resztki Imperium miały szturmować planety Onderon i Gorse. Pierwsza z nich doskonale znana jest fanom Wojen klonów – to właśnie tam po raz pierwszy poznaliśmy Sawa Gerrerę. Natomiast Gorse to główne miejsce akcji powieści Nowy świt, która stanowi prolog do serialowych Rebeliantów.


Esseles, jeden z celów misji Eskadry Szpica, to planeta mająca dłuższą historię w Legendach – od suplementów do gier RPG, przez wielokrotne wzmiankowanie m.in. w grze The Old Republic, kończąc na pojawieniu się w uznanej serii komiksowej Mroczne czasy.


Vonreg wspomina, że jej zmarli bracia latali razem ze 181. Pułkiem Imperialnych Myśliwców. W Legendach ten słynny oddział pojawił się w komiksowej serii X-Wing: Rogue Squadron napisanej przez Michaela Stackpole’a. W grze dostępne jest również malowanie pułku.


Jedną z dekoracji imperialnego kokpitu jest Medal Pięści Imperatora, który pojawił się po raz pierwszy w starej grze MMORPG Star Wars Galaxies.

Podobne posty

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.