Publicystyka

„The Mandalorian” S02E03 (Rozdział 11) – ciekawostki

Trzeci odcinek 2. sezonu The Mandalorian po raz pierwszy w tym sezonie popycha główny wątek fabularny do przodu, będąc jednocześnie najkrótszym z trzech ujawnionych epizodów. Mniej czasu, większy nacisk na historię oraz spora dawka akcji na szczęście nie przełożyły się na mniej miejsca na różnorakie smaczki, które mogli przemycić dla nas twórcy.

the-mandalorian-season-2-spoilers.jpg

Krążownik typu Gozanti

phantom-menace-gozanti.jpg

Choć ten okręt najbardziej znany jest z serialowych Rebeliantów, nie jest to jego pierwsze pojawienie się na ekranie! Statek zadebiutował już w 1999 roku i widzimy go nad Tatooine w Mrocznym widmie. Przy okazji warto odnotować, że dziób statku widzianego w Mandalorianinie nieco różni się od poprzednich przedstawień krążownika.


AT-dźwig

Jednym z ciekawszych elementów najnowszego odcinka był dźwig skonstruowany na bazie maszyny kroczącej AT-AT. Choć ten model pojawił się na ekranie pierwszy raz, podobny pojazd pojawił się w spin-offie o Hanie Solo na Korelii.


Janina Gavankar

star-wars-battlefront-2-iden-versio-1.jpg

Aktorka Janina Gavankar, znana z użyczenia twarzy i głosu Iden Versio w grze Battlefront II, dorzuciła swoją cegiełkę do powstania odcinka, zajmując się animatroniką nozdrzy Kalamarianina, który reperował statek Dina Djarina. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule.


Bo-Katan Kryze i Nocne Sowy

To pierwsze pojawienie się Bo-Katan w formie aktorskiej – wcześniej postać Mandalorianki nieraz przewijała się w serialach animowanych. Bo-Katan to siostra Satine Kryze, dawnej przywódczyni Mandalorian, zgładzonej przez Maula. Dzięki Bo-Katan planeta została uwolniona spod jarzma byłego Sitha. Jakiś czas później została przywódczynią Mandalorian i dzierżyła Mroczny miecz, który obecnie jest w posiadaniu moffa Gideona. Kryze stoi też na czele elitarnej jednostki Nocnych Sów – widoczni na ekranie Axe Woves oraz Koska Reeves to nowi, nieznani wcześniej członkowie tej grupy.


Kalamarianie i Quarrenowie

Licznie zamieszkujący Trask kosmici to oczywiście doskonale znani fanom Kalamarianie i Quarrenowie. Obie rasy po raz pierwszy pojawiły się w uniwersum już w Oryginalnej Trylogii, a sporego rozwinięcia doczekały się m.in. w Wojnach klonów, które ukazały wojnę domową między obiema wodnymi rasami.


Dzieci Straży

W kontekście Dina Djarina pada określenie „Dziecię Straży”, które odwołuje się do tego, że jest znajdą Straży Śmierci (w dotychczasowych źródłach zwanych Watahą) – grupy radykałów, którzy przeciwstawiali się pacyfistycznej wizji Mandalorian. Jak możemy zauważyć, ich radykalizacja sięgała dużo głębiej, niż widzieliśmy to w Wojnach klonów.


Ahsoka Tano

Zgodnie z licznymi plotkami, w kolejnych odcinkach serialu możemy spodziewać się obecności Ahsoki Tano – padawanki Anakina Skywalkera, a później informatorki Sojuszu Rebeliantów, której nie widzieliśmy jeszcze w produkcji aktorskiej. Leśna planeta Corvus, gdzie przebywa, to zupełnie nowa lokacja w świecie Gwiezdnych wojen.


Jaki ojciec, taka córka

Scena opadania Razor Cresta w atmosferze Trask jest łudząco podobna do sceny opadania kapsuły z misji Apollo 13 w filmie o tym samym tytule. Podobieństwo nie jest przypadkowe – odcinek serialu reżyserowała Bryce Dallas Howard, córka reżysera filmu Apollo 13, Rona Howarda, który notabene stanął za kamerą Hana Solo.

Easter eggi z odcinka drugiego znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.