Publicystyka

„The Mandalorian” S02E06 (Rozdział 14) – ciekawostki

Najnowszy odcinek The Mandalorian przyniósł nam naprawdę sporo emocji i niespodziewanych zwrotów akcji, co jednocześnie przełożyło się na mniejszą niż zazwyczaj liczbę nawiązań. Niektóre z nich są jednak naprawdę interesujące.

the-mandalorian-season-2-spoilers.jpg

Jaki ojciec, taki syn

Boba kilkukrotnie wspomina swojego ojca, Jango Fetta, a przy okazji nawiązuje do jego osoby, mówiąc o sobie: „I am a simple man making his way through galaxy” [pol. – „Jestem prostym facetem torującym sobie drogę poprzez galaktykę”] – niemal identycznie Jango opisał siebie, rozmawiając z Obi-Wanem Kenobim na Kamino w Ataku klonów.


Motyle

Niebieski motyl, który pojawił się przy Grogu na Tythonie, to zaskakująco stały element świata Gwiezdnych wojen. Pojawiły się m.in. na Endorze w grze Star Wars: Battlefront z 2015 roku, animacji Roll Out czy w komiksie Vader: Dark Lord of the Sith, gdzie symbolizowały resztki Jasnej strony Mocy w Vaderze.


Runy

Tajemnicze runy i symbole, które widoczne były na Kamieniu Wizji, przypominają te, jakich użyto w promocji gry Jedi: Fallen Order czy w starożytnej świątyni Jedi na Lothalu.


Jango Fett

Po raz pierwszy doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia, że Jango Fett był Mandalorianinem – do tej pory przeciwko temu mieliśmy słowa premiera Almeca, który nie darzył Jango sympatią. Na dodatek przeszłość Jango i fakt, że był on znajdą, to nawiązanie do należącego obecnie do Legend komiksu Jango Fett: Open Seasons (w Polsce wydany jako Jango Fett: Łowy), w którym to Jango został odnaleziony przez Jastera Mereela podczas Wojen Domowych Mandalorian.


Gangsterzy

Kiedy Cara Dune szuka danych na temat Mayfielda, na ekranie możemy zobaczyć szereg różnych gangsterów. Okazuje się, że nie są oni opisani zupełnie przypadkowymi nazwiskami. Tak na przykład pojawia się M’dwello Di, prawdopodobnie rodzina ganstera Rinnrivina Di, który pojawił się w powieści Więzy krwi. Wśród więzień wspomniana jest placówka na Wobani, gdzie na początku Łotra 1 przetrzymywana jest Jyn Erso. Ponadto padają nazwy wielu planet z Legend i kanonu – choćby Lola Sayu (lokalizacja Cytadeli), Oovo IV (skąd Jango ukradł Slave’a I), Megalox Beta (lokalizacja Grakkusa w komiksach o Poe Dameronie) czy Jubilar (pojawia się w opowiadaniu Ostatni Łowca, poświęconemu Bobie po Powrocie Jedi).


Alfabet

Kod zbroi Boby Fetta jest zapisany w alfabecie Mandalorian, będącym pisemną formą ich języka Mando’a.


Indiana Jones

Moment, w którym Fennec strąca kamień na oddziały szturmowców, może przywodzić na myśl inną produkcję Lucasfilmu, a mianowicie otwierającą sekwencję w Poszukiwaczach zaginionej Arki.

Easter eggi z piątego odcinka znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. W pierwszym odcinku, pierwszego sezonu „Wojen Klonów” mamy również Yode, który w podobny sposób, siedząc na kamieniu doglądał na swojej dłoni jakieś tam podobne stworzenie do motyla jak Grogu w najnowszym odcinku z koleii.

  2. Scena masakrowania szturmowców przypomina wszystkie sceny z poprzednich filmów i gier. Nikt nie widzi jak biedni są szturmowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.