Publicystyka

„The Bad Batch” S01E14 – ciekawostki

Ostatni odcinek The Bad Batch usatysfakcjonował nas nie tylko akcją i całokształtem wykonania, ale także bogatą liczbą różnorakich nawiązań, sięgających po wiele znanych elementów. W poniższym tekście przyjrzymy się tym najciekawszym.

CC-5576 „Gregor”

„Nową” postacią wprowadzoną w 14. odcinku w rzeczywistości jest poboczny bohater znany z Wojen klonów i Rebeliantów – Gregor. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku Zaginiony w akcji w 5. sezonie TCW, gdzie spotkaliśmy go jako pomywacza naczyń z amnezją, która wywołana została w wyniku traumy wojennej. R2-D2 odnalazł zbroję Gregora, przywracając mu tym samym pamięć. Niedługo później Gregor poświęcił się, stając do walki z oddziałem droidów Separatystów, by dać czas na ucieczkę nowopoznanym towarzyszom.

Wydawało się wówczas, że zginął podczas wybuchu, lecz w ramach Rebeliantów potwierdzono, że przeżył i po wojnie połączył siły z innymi „emerytowanymi” klonami – Reksem oraz Wolffe’em. Ostatecznie Gregor zginął w walce z Imperium w trakcie wydarzeń z Rebeliantów, ale wcześniej zdążył powiedzieć Reksowi, iż cieszy się z walki o sprawę, w którą uwierzył.


Historia oznaczeń TK

W ramach epizodu poznaliśmy genezę kolejnego elementu, jaki odróżniał klony od rekrutów z różnych zakątków galaktyki, a mianowicie oznaczeń imperialnych szturmowców – TK. Po raz pierwszy oznaczenie tego typu pojawiło się już w Nowej nadziei, nosił je szturmowiec TK-421, służący na Gwieździe Śmierci.


Gwiazda Śmierci

Sekwencja w tajnej placówce Imperium zdradza kilka skojarzeń z Gwiazdą Śmierci: kiedy bohaterowie uciekają przed pościgiem, w tle przygrywa im wariacja utworu, jaki towarzyszył Luke’owi, Lei i Hanowi podczas ucieczki z pokładu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Co więcej, Parszywa zgraja ucieka z bazy przez termiczny port wylotowy (ang. thermal exhaust port) – w Gwieździe Śmierci był to element konstrukcji, który pozwolił Luke’owi na trafienie torpedą protonową w rdzeń superbroni.


Republic Commando

Komandosem, który rani Gregora podczas ucieczki z bazy, najprawdopodobniej jest… RC-1262 „Scorch” – członek Oddziału Delta, znanego z ikonicznej gry wideo Star Wars: Republic Commando. Choć sama gra nie należy już do kanonu, to występujące w niej klony są kanoniczne, bowiem Delta pojawia się w jednym z odcinków The Clone Wars.


Ralph McQuarrie nadal żywy

Trudno odmówić artyście koncepcyjnemu, Ralphowi McQuarriemu, ogromnego wpływu na uniwersum Gwiezdnych wojen. Jego grafiki nie tylko dały podwaliny pod stylistykę i sam fakt realizacji pierwszych filmów, ale nawet dziesiątki lat po tych wydarzeniach inspirują twórców. Nie inaczej jest w najnowszym odcinku – zbroje nowych szturmowców TK wyraźnie odwołują się do pierwszych konceptów przedstawiających żołnierzy Imperium.


Zwierzęta bojowe

Podobne do psów zwierzęta, którymi szturmowcy posługują się podczas otwierającego odcinek polowania, to massiffy. W rzeczywistości są to gady, które preferują pustynne środowisko. Zadebiutowały w uniwersum Star Wars w Ataku klonów jako strażnicy Tuskenów i potem wielokrotnie przewijały się w Wojnach klonów oraz The Mandalorian.


Złe wspomnienia

Aby przekonać członków Parszywei zgrai do akcji ratunkowej, Echo odwołuje się do wydarzeń ze Skako Minor, podczas których został uratowany przez Oddział 99 oraz Anakina i Rexa. Wydarzenia te zostały przedstawione w pierwszych 4 odcinkach ostatniego sezonu Wojen klonów.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.